Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę

  • 28 Maj 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Coraz więcej osób decyduje się na życie eko, dzięki czemu z jednej strony może oszczędzić pieniądze, a z drugiej zadbać o czystość powietrza w swoim otoczeniu. Na popularności zyskują panele fotowoltaiczne, zwłaszcza że koszt takiej inwestycji spadł w ciągu ostatniej dekady o ponad 80 proc.
Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę

Czy fotowoltaika się opłaca?

Koszt instalacji paneli fotowoltaicznych zależy m.in. od nachylenia dachu, mocy szczytowej, ceny pojedynczego panelu oraz akcesoriów. Dla odpowiedniej mocy potrzeba kilkunastu sztuk. Podatek VAT za taki zakup wynosi 8 proc., więc jest to stawka ulgowa. Dotyczy to jednak tylko nieruchomości prywatnych. W sumie wartość inwestycji to kilkadziesiąt tysięcy złotych – proste zestawy od 25 tys. zł w górę.

Osoby, które zdecydują się na instalację, będą płacić mniej za korzystanie z sieci energetycznej. Trzeba jednak zadbać o to, by zastosować optymalne rozwiązanie biorąc pod uwagę usytuowanie budynku, nachylenie dachu czy aktualne zużycie energii. Zbyt mała liczba paneli nie spełni swojego zadania. Dodatkową zachętą jest możliwość uzyskania dopłaty w wysokości do 5 tys. zł w ramach programu „Mój Prąd”. Przy odpowiednim dostosowaniu instalacji do warunków i skorzystaniu z rządowej pomocy koszty powinny zwrócić się w ciągu ok. siedmiu lat. Jeśli nie masz odpowiednich środków teraz, rozważ ofertę kredytów na fotowoltaikę.

Kredyt gotówkowy na fotowoltaikę

Kredyt gotówkowy to jeden ze sposobów na szybkie uzyskanie środków na instalację fotowoltaiki. Specyfika takiego produktu powoduje, że banki nie rozliczają z faktur. Cel jest dowolny. Zaletą kredytu gotówkowego jest prosta procedura wnioskowania i brak wielu formalności. Wszystko lub większość można załatwić bez wychodzenia z domu. Limitem jest jedynie Twoja zdolność kredytowa.

Jaki jest koszt takiego przedsięwzięcia? Załóżmy, że bierzesz 50 tys. zł na 120 miesięcy. W Santander Bank Polska oprocentowanie za kredyt gotówkowy dla takich parametrów wynosi 7,76, prowizja 4,57 proc., a RRSO 9,15 proc. Wysokość raty to 627,75 zł, a całkowity koszt kredytu 75 330,02 zł. Jeśli wybierzesz okres spłaty krótszy o połowę, to pełna kwota wyniesie 63 249,36 zł. Różnica jest więc dość duża. Wysokość raty w takim wypadku to 1 054,16 zł, ale jeśli podzieli się ją na dwie osoby, to budżet nie będzie tak obciążony.

Sprawdź ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

W Alior Banku przy wariancie 120 miesięcy oprocentowanie wynosi 7,49, prowizja 8,50 proc., a RRSO 9,98 proc. Wysokość raty to 648,36 zł, a całkowita kwota do spłaty wynosi 77 808,01 zł. Przy wyborze 60 miesięcy rata podnosi się do 1048,96 zł, a całkowita kwota spada do 62 931,51 zł. Jest to więc bardziej opłacalne niż w Santander Bank Polska.

Jeśli natomiast zarabiasz nieco więcej lub masz już część środków na instalację fotowoltaiki, możesz skorzystać z oferty Citi Handlowego dla nowych klientów. Przy kwocie 50 tys. zł na 24 miesiące oprocentowanie wynosi 7,49, prowizja 4,50 proc., a RRSO 12,55 proc. Wysokość raty to 2350,99 zł, a całkowita kwota do spłaty wynosi 56 423,79 zł. Tutaj nadpłacisz więc znacznie mniej niż przy dłuższych okresach kredytowania.

Inne sposoby na kredytowanie fotowoltaiki

Wyżej opisany kredyt gotówkowy nie wymusza konkretnego zakupu. Inaczej jest z produktami dedykowanymi konkretnym inwestycjom. Ich zaletą są natomiast lepsze warunki kredytowania. Część firm zajmujących się sprzedażą paneli fotowoltaicznych współpracuje z bankami, oferując kredyty ratalne. Okres kredytowania jest jednak zwykle mniej elastyczny niż w przypadku kredytów gotówkowych.

ING Bank Śląski proponuje szereg produktów na cele ekologiczne:

  • Ekokredyt budowlano-hipoteczny – jeśli dom nie ma potrzeby instalowania dodatkowego ogrzewania;
  • Ekopożyczkę – dla klientów indywidualnych na termomodernizację, kolektory słoneczne i inne;
  • Ekokredyt inwestycyjny – dla wspólnot mieszkaniowych,
  • Ekoleasing – na zakup samochodów elektrycznych i hybrydowych.

Oprocentowanie dla kredytów ekologicznych wynosi 8-9 proc. Jeśli klient indywidualny dokona wymienionych eko zakupów w ciągu trzech miesięcy od uruchomienia kredytu, to otrzyma zwrot prowizji.

W BOŚ Banku kredyt na fotowoltaikę można wziąć na maksymalnie 10 lat. Limit kwotowy to 75 tys. zł. Nie trzeba zabezpieczać kredytu. Prowizja wynosi 1 proc., a marża od 3,11 proc. Finansowanie dotyczy zakupu i montażu fabrycznie nowych instalacji. Promocja „Energia ze Słońca” trwa do końca czerwca.

PKO BP oferuje kredyt na zakup urządzeń fotowoltaicznych, kolektorów słonecznych, instalacji do podgrzewania ciepłej wody użytkowej czy pomp ciepła. Maksymalna kwota to 50 tys. zł na okres od 2 do 120 miesięcy. Oprocentowanie wynosi 4,99, a prowizja 0,99 proc. Klient musi dostarczyć dokumenty potwierdzające zakup i montaż urządzeń na minimum 85 proc. przyznanej kwoty w ciągu trzech miesięcy od uruchomienia kredytu.

Ekokredyty oferują też banki spółdzielcze np. Bank Spółdzielczy w Leśnicy, który kredytuje do 100 proc. kosztów kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych o mocy do 10kW. Kredytobiorca musi przedstawić dokumentację dotyczącą wykorzystania środków na przynajmniej 80 proc. kwoty. Maksymalna kwota przy braku wkładu własnego to 50 tys. zł na najwyżej pięć lat. Kredyt do 20 tys. zł wymaga przedstawienia weksla in blanco i wzięcia ubezpieczenia na życie.

Przeczytaj, które banki wspierają ekologię >>

Dodano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły