Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - czym się różnią?

  • 06 Gru 2017
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(2)
Czym różnią się produkty hipoteczne? Kto powinien zaciągnąć kredyt hipoteczny, a dla kogo jest odpowiednia pożyczka hipoteczna?
Kredyt hipoteczny a pożyczka hipoteczna - czym się różnią?

Pojęcia „kredyt” i „pożyczka” często są stosowane zamiennie. W przypadku ofert hipotecznych są to dwa różne produkty. Zastanów się więc zanim weźmiesz kredyt hipoteczny lub pożyczkę hipoteczną. Różnice są zasadnicze.

Kiedy chcesz kupić dom lub mieszkanie zazwyczaj wybierasz się do banku po kredyt hipoteczny. Jest to produkt dobrze znany. Czym jest więc pożyczka hipoteczna? Dla kogo będzie ona dobrym rozwiązaniem? Warto wiedzieć, zanim skorzystasz.

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest to kredyt bankowy, zaciągany zazwyczaj na kilkanaście lub kilkadziesiąt lat. Jest udzielany na zakup domu lub mieszkania (z rynku pierwotnego lub wtórnego) albo na budowę. Kredyt hipoteczny jest udzielany najczęściej na wysokie kwoty, więc bank musi dobrze się zabezpieczyć, zanim udostępni kredytobiorcy pieniądze. Zabezpieczeniem dla banku jest hipoteka, ustanawiana na kredytowanej nieruchomości. Wysokość udzielonego zobowiązania głównie zależy więc od wartości domu czy mieszkania. W przypadku problemów ze spłatą kredytu, bank ma prawo odzyskać pieniądze z majątku (nieruchomości) kredytobiorcy.

Pożyczka hipoteczna – czym jest?

Pieniądze z pożyczki hipotecznej możesz wydać na dowolny cel. Banki często jednak zaznaczają w umowie, że nie może być on związany z działalnością gospodarczą.

Tym, co łączy pożyczkę z kredytem hipotecznym, jest fakt, że oba produkty są zabezpieczone hipoteką na twoim domu lub mieszkaniu. Pewne zabezpieczenie sprawia, że zmniejsza się ryzyko banku związane z udzieleniem pożyczki. Dzięki temu rozwiązanie takie ma o wiele lepsze warunki niż typowy kredyt gotówkowy. Dodatkowo pożyczka hipoteczna jest zazwyczaj udzielana na kwoty sięgające nawet 70 proc. wartości nieruchomości. Z tych powodów warto z niej skorzystać, jeśli potrzebujesz pożyczyć większą kwotę na długi okres.

Kredyt a pożyczka hipoteczna - różnice

Jeśli wciąż nie wiesz, czy wziąć kredyt hipoteczny czy pożyczkę, sprawdź jakie dokładnie są różnice.

Pierwszym aspektem jest cel. Kredyt może być przeznaczony tylko na wydatki związane z budową lub zakupem nieruchomości, natomiast pieniądze z pożyczki możesz wydać na dowolny cel (o ile nie będzie on związany z działalnością gospodarczą).

Drugą różnicą jest kwota zobowiązania. W obu przypadkach zależy ona między innymi od wartości nieruchomości, ale ogólnie kredyt można wziąć na wyższą kwotę (nawet do 90 proc. sumy, na którą wyceniany jest dom lub mieszkanie).

Kredyt hipoteczny różni się od pożyczki także wysokością oprocentowania. Pożyczki są wyżej oprocentowane niż kredyty. Jednak w porównaniu z innymi produktami bankowymi, oprocentowanie ofert zabezpieczonych hipoteką należy do najniższych.

Warto wiedzieć, że zaciągnięcie zarówno kredytu jak i pożyczki hipotecznej wiąże się z wieloma formalnościami. Oprócz udokumentowania swoich dochodów, musisz przedstawić także dokumenty, dotyczące nieruchomości (akt notarialny, odpis z księgi wieczystej czy wycenę budynku). Dlatego też procedura przyznania tego produktu jest relatywnie długa.

Kiedy warto skorzystać z kredytu hipotecznego, a dla kogo będzie odpowiednia pożyczka hipoteczna? Jeśli chcesz wybudować dom lub kupić dom lub mieszkanie, to najlepszym rozwiązaniem będzie kredyt hipoteczny. Ale jeśli potrzebujesz taniej, ale wysokiej w kwocie pożyczki, to warto zdecydować się na pożyczkę hipoteczną.

 

Dodano:
06 Gru 2017

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Anna Malek Ekspert 06 grudnia 2017
    Cześć Maćku,to zależy, czego oczekujesz. Jeśli chcesz, aby pieniądze szybko znalazły się na Twoim koncie i potrzebujesz mniejszej kwoty, to warto wybrać kredyt gotówkowy. Jeżeli jednak masz większe potrzeby finansowe, chcesz zapłacić mniej za pożyczkę i możesz pozwolić sobie na to, aby zabezpieczyć ją hipoteką, to wybierz pożyczkę hipoteczną.
  • Maciek Ekspert 06 grudnia 2017
    witam, czyli co opłaca się wziąć? kredyt gotówkowy czy pożyczkę hipoteczną?

Podobne artykuły