Kredyt hipoteczny dla singla

  • 06 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Według Eurostatu co czwarte polskie gospodarstwo domowe jest jednoosobowe. Coraz więcej ludzi decyduje się na mieszkanie w samotności, choć polityka państwa temu nie sprzyja. Jakie mają szanse na kredyt hipoteczny?
Kredyt hipoteczny dla singla

Życie singla a kredyt hipoteczny

Singiel w Polsce nie ma lekko. Omijają go wszelkie ulgi i dopłaty ze strony państwa, które skupia się na rodzinach z dziećmi. Ciężej jest też o kredyt hipoteczny, bo comiesięczne dochody na jedno gospodarstwo są mniejsze. Jest też większe ryzyko, związane z ewentualną stratą pracy czy kłopotami zdrowotnymi. W takich sytuacjach wnioskodawca jest zdany tylko na siebie, a tego obawia się bank. Singiel musi przygotować się na wyższą cenę kredytu i polisy na życie oraz na wkład własny (10-20%). Czasem potrzebne będzie dodatkowe ubezpieczenie w razie wypadku, utraty pracy czy zdrowia, a także ubezpieczenie nieruchomości i ubezpieczenie pomostowe.

Masz 10% wkładu własnego? Zobacz, na jakich warunkach możesz się starać o kredyt! >>

Na decyzję banku wpłynie kwota, o jaką ubiega się wnioskodawca oraz proponowany okres kredytowania. Ocenione będą więc realne szanse na spłatę zobowiązania.

Kredyt hipoteczny – co świadczy na korzyść dla singla

Jakie argumenty pozwolą wnioskodawcy wynegocjować lepsze warunki? Singiel powinien mieć wysokie dochody, stałe zatrudnienie (najlepiej z dłuższym stażem w jednym miejscu), umowę o pracę na czas nieokreślony, dobrą historię kredytową (żadnych długów) i brak zobowiązań np. z tytułu alimentów. Na jego korzyść może też zadziałać zawód, jaki wykonuje. Na niektóre zajęcia bank patrzy bardziej przychylnie. Dotyczy to szczególnie bycia prawnikiem, lekarzem, architektem, dentystą, pielęgniarzem czy fizjoterapeutą. Bank bierze pod uwagę zapotrzebowanie rynkowe na wykonywane przez wnioskodawcę usługi.

Innym sposobem jest wybranie drugiej osoby, która będzie pomagać (ale nie musi; może być tylko zabezpieczeniem) w spłacie kredytu i nie musi żyć w tym samym mieszkaniu. Może to być ktoś z rodziny lub inna bliska osoba (każda będzie oceniana pod względem zdolności kredytowej), o ile nie przekracza maksymalnej granicy wieku. Najlepiej jeśli ma wysokie dochody, stałą pracę i nie zalega z opłatami.

Jest też opcja zgłoszenia większej liczby wnioskodawców w ramach jednego kredytu, co poprawi zdolność kredytową. Kiedy jednak gospodarz mieszkania z jakiegokolwiek powodu przestanie spłacać raty, to inne osoby są zmuszone do pokrycia kosztów.

Dodano:
06 Lut 2020

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły