Kredyt hipoteczny jeszcze nigdy nie był tak trudno dostępny

  • 26 Cze 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ponad 40% dorosłych Polaków mieszka z rodzicami. To nawet 2,4 mln osób w wieku od 25 do 34 lat, jak podaje HRE Investments. Główną barierą w przeprowadzce „na swoje” są oczywiście pieniądze. Wiele młodych zaczyna dopiero zdobywać zawodowe doświadczenie, więc ich zarobki nie są wysokie, a obowiązkowy wkład własny jest dodatkowym utrudnieniem. W najbliższym czasie trudno liczyć na poprawę tych statystyk, ponieważ ubieganie się o kredyt hipoteczny jest trudniejsze niż kiedykolwiek.
Kredyt hipoteczny jeszcze nigdy nie był tak trudno dostępny

Kryzys wywołany koronawirusem nie sprawił, że ceny mieszkań zaczęły drastycznie spadać. Ale mimo to nie spadło zainteresowanie kupnem nieruchomości. Problemem okazało się jednak zaostrzenie polityki kredytowej przez banki. Czy naprawdę tak wielu kredytobiorców zostało pozbawionych szans na kredyt hipoteczny?

Sprzedaż kredytów hipotecznych w czasie pandemii

Spadek sprzedaży o min. 20% dotyczy wszystkich produktów kredytowych w ostatnich tygodniach. W przypadku kredytów mieszkaniowych banki udzieliły ich w maju mniejszej liczbie kredytobiorców o blisko 29% niż w tym samym okresie 2019 r. Niższa była też wartość wypłaconych zobowiązań o ponad 22%. Należy jednak podkreślić, że załatwianie formalności związanych z kredytem hipotecznym trwa nawet kilka tygodni, więc prezentowane statystki dotyczą wniosków składanych w kwietniu, a nawet marcu.

Z analiz rynkowych wynika, że ceny mieszkań utrzymują się na stałym poziomie. Dlatego mniejsze sumy wypłacanych kredytów mogą świadczyć o tym, że albo Polacy mają zgromadzonych więcej oszczędności na wkład własny i nie potrzebują dużego wsparcia finansowego ze strony banku albo ich maksymalna zdolność kredytowa została oceniona według nowych kryteriów przez banki. W związku z tym nie otrzymali tyle pieniędzy, ile potrzebowali.

Komu trudniej o kredyt hipoteczny?

Wniosek o kredyt hipoteczny może złożyć każdy, kto ma stabilne dochody oraz własne środki na sfinansowanie części kosztów zakupu mieszkania. Niemożliwe jest ubieganie się kredyt hipoteczny bez wkładu własnego. A ten jest wyższy niż jeszcze na początku 2020 r.

W styczniu banki akceptowały wnioski kredytowe klientów, którzy mieli tylko 10% wkładu własnego. Komisja Nadzoru Finansowego zaleca minimalny wkład własny na poziomie 20%, dlatego brakujące 10% można było po prostu ubezpieczyć. Dzisiaj takich ofert na rynku jest coraz mniej. To wyklucza klientów, których nie stać na wyłożenie większej sumy pieniędzy z własnej kieszeni.

Zobacz, które banki mają w ofercie kredyt hipoteczny z niskim wkładem własnym.

I chociaż mogłoby się wydawać, że kredyty hipoteczne, dzięki decyzji Rady Polityki Pieniężnej o obniżeniu stóp procentowych będą najtańsze w historii, to baczne analizowanie ofert banków pokazuje, że nie do końca jest tak, jak oczekiwano. Wszystko zależy od oferty konkretnego banku, ponieważ część z nich podnosi marże, którymi próbuje odrobić straty wynikające z niskich stóp procentowych.

W przypadku PKO Banku Polskiego widać, że warunki mogą być korzystniejsze. Dla przykładu rata kredytu przy zobowiązaniu w kwocie 430 000 zł na 30 lat przed wybuchem pandemii w PKO BP wynosiła około 1 890 zł (źródło: Ranking kredytów hipotecznych na budowę domu). Aktualnie przy takich samych założeniach rata może wynieść około 1 700 zł, czyli mniej. Natomiast w mBanku kredyt może być droższy. Przed koronawirusem bank ten był skłonny udzielić kredytu z miesięczną ratą około  2 130 zł, a aktualnie wyniosłaby ona nawet 2 400 zł. Dlatego tak ważne jest porównanie ofert. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić i znaleźć najtańszy kredyt hipoteczny.

O kredyt będzie trudniej dzisiaj przede wszystkim osobom, które prowadzą działalność gospodarczą w branży szczególnie dotkniętej skutkami pandemii lub klientom, którzy uzyskują wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenie. Poza warunkami zatrudnienia i wkładem własnym dla banku liczy się również dobra historia kredytowa. Spełnienie tych kryteriów też nie zawsze gwarantuje otrzymanie kredytu. Widać, że niepokojąco wzrasta liczba negatywnych decyzji kredytowych. Aktualnie odrzucanych jest więcej wniosków o kredyt hipoteczny niż przed pandemią.

Mimo to nie warto rezygnować ze swoich planów, bo sytuacja każdego klienta analizowana jest indywidualnie.

Kredyt hipoteczny 2020. Czy formalności można załatwić online?

Przyczyną niższej dostępności kredytów hipotecznych w początkowych tygodniach pandemii mogła być ograniczona działalność placówek bankowych. Dlaczego? Głównym powodem jest to, że przy takim zobowiązaniu na kilkanaście a często nawet kilkadziesiąt lat formalności jest naprawdę dużo, a rozpatrywanie wniosku trwa co najmniej kilkanaście dni. I niestety, ale w przypadku hipoteki trudno na razie myśleć o pełnym procesie online.

Można jednak wykorzystać wolną chwilę w domu i sprawdzić, jakie mamy szanse na kredyt hipoteczny. Kalkulator zdolności kredytowej nam w tym pomoże. Warto też dowiedzieć się, jak wygląda sytuacja na rynku i przejrzeć oferty.

Przeczytaj, jak wygląda wnioskowanie o kredyt hipoteczny krok po kroku.

Dodano:
26 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły