Kredyt hipoteczny na własną rękę czy z pomocą pośrednika?

  • 06 Lip 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
Decydując się na kredyt hipoteczny, podejmujesz jedną z najważniejszych decyzji finansowych w swoim życiu. Jest to zobowiązanie, które będziesz spłacać przez lata. Wiąże się też ze sporymi kosztami. Dlatego ważne jest, żeby dobrze przeanalizować oferty i wybrać najtańszą. Czy lepiej zrobić to samodzielnie, czy korzystając z pomocy pośrednika?
Kredyt hipoteczny na własną rękę czy z pomocą pośrednika?

Kredyt hipoteczny wymaga wielu formalności. Jego wyboru nie ułatwia na pewno bogata oferta banków. W związku z tym osoby, które decydują się z niego skorzystać, aby kupić mieszkanie lub wybudować dom, szukają profesjonalnej pomocy u pośredników. Jest ona bardzo przydatna na każdym etapie uruchamiania kredytu hipotecznego. Ale są też tacy, którzy wolą samodzielnie poszukać najlepszego kredytu hipotecznego.

Doradca kredytowy a pośrednik kredytowy – czym się różnią?

Znalezienie najtańszego kredytu hipotecznego, ale też innych produktów finansowych nie jest łatwym zadaniem. Coraz więcej klientów obawia się poszukiwań dobrej oferty w pojedynkę. W związku z tym chcą skorzystać z usług doradcy, którego mylnie nazywają pośrednikiem. W rzeczywistości to dwa odrębne zawody.

W świetle obowiązujących przepisów pracownicy banków, ale też osoby, które oferują kredyty z ramienia konkretnego kredytodawcy, nie mogą nazywać się doradcami. Zgodnie z zapisami Ustawy z dnia 23 marca 2017 r. o kredycie hipotecznym doradca to osoba, która działa niezależnie, nie otrzymuje żadnej prowizji ani korzyści finansowej od banku, a za usługę doradztwa płaci mu klient.

Jeśli zwrócisz się o pomoc do pracownika wybranego banku, to oczywiste jest, że będzie proponował Ci ofertę instytucji, w której pracuje. Będzie chciał zaproponować Ci jak najlepsze warunki, ale nie porówna ich np. z kredytami hipotecznymi innych banków, które mogą być znacznie tańsze. Dlatego nie można w takim przypadku mówić o pomocy doradcy. Chociaż takie określenie dobrze się przyjęło. 

Natomiast pośrednik kredytowy w przeciwieństwie do doradcy otrzymuje prowizję od banku, którego kredyt zaproponuje. Oznacza to, że jego usługa jest dla klienta darmowa, a koszty jego działalności pokrywa kredytodawca. 

Kiedy skorzystać z pomocy pośrednika?

Pomoc pośrednika kredytowego jest nieoceniona w sytuacji, gdy nie masz czasu na samodzielne analizowanie ofert wszystkich banków i wycieczki od oddziału do oddziału. Możesz też nie mieć wystarczającej wiedzy dotyczącej kredytu hipotecznego krok po kroku i wszystkimi związanymi z nim formalnościami. Twój opiekun pomoże Ci na każdym etapie.

Na pewno podczas samodzielnych poszukiwań w trakcie rozmowy o kredyt hipoteczny spotkasz się z wieloma pojęciami m.in. marża, prowizja, WIBOR czy LTV które mogą być Ci obce. Współpraca z pośrednikiem pozwoli Ci lepiej zrozumieć zapisy umowy kredytowej i warunki kredytowania.

Korzystając z pomocy pośrednika, masz też szansę na wynegocjowanie lepszych warunków w banku. To bardzo ważne w obecnej sytuacji, gdy banki zaostrzają warunki kredytowania. Pośrednicy mają doświadczenie w negocjacjach, ale przede wszystkim od lat współpracują z bankami. Dzięki temu jest im łatwiej ocenić, który kredyt hipoteczny i w jakim banku będzie dla Ciebie najkorzystniejszy.

Pośrednictwem w zakresie kredytów hipotecznych zajmują się np. NOTUS Finanse S.A. lub Open Finance.

Kredyt hipoteczny na własną rękę też jest możliwy

Jeśli obawiasz się, że pomoc pośrednika wcale nie będzie obiektywna, bo przecież bank płaci mu prowizję za wybór konkretnej oferty, możesz samodzielnie porównać oferty bez wychodzenia z domu.

Porównaj najlepsze oferty kredytów hipotecznych >>

W rankingu kredytów hipotecznych oferty są uszeregowane od najtańszej do najdroższej. Jeśli chcesz poznać szczegóły każdej z nich, wystarczy, że zostawisz swoje dane kontaktowe, a oddzwoni do Ciebie pracownik wybranego banku.

I chociaż w przypadku hipoteki szukanie najlepszego kredytu w pojedynkę może być trudne, to nie jest niemożliwe. Szczególnie jeśli masz w tym temacie doświadczenie.

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
06 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły