Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt konsolidacyjny - poznaj sposób na wyjście z długów

Fot.

Konsolidacja zadłużenia może być bardzo korzystnym rozwiązaniem, jeśli posiadasz kilka zobowiązań i przestajesz sobie radzić z ich terminową spłatą. Połączenie kilku rat w jedną, najczęściej nieco mniejszą, a oprócz tego dodatkowa gotówka od banku, którą możesz przeznaczyć, na co chcesz, brzmią zachęcająco. Zanim jednak weźmiesz kredyt konsolidacyjny, upewnij się, czy na pewno Ci się to opłaca.

Kredyt konsolidacyjny co to jest? Na czym polega konsolidacja dla zadłużonych? Gdzie dostanę kredyt konsolidacyjny? Takie pytania najczęściej zadają sobie osoby, które mają więcej niż jedno zobowiązanie kredytowe i szukają rozwiązania, jak spłacić długi.

Jeśli Ty też masz kilka pożyczek, kartę kredytową i debet na koncie, a ponadto spłacasz raty za samochód lub nową pralkę, wiesz doskonale, jak trudne jest wówczas zarządzanie domowym budżetem. Nie możesz przecież zrezygnować z bieżących potrzeb, dlatego przestajesz regularnie spłacać raty. Dług rośnie, a Ty martwisz się, czy uda Ci się go spłacić.

W takiej sytuacji możesz zwrócić się do banku o kredyt konsolidacyjny.

Znajdź najlepszy kredyt konsolidacyjny dla siebie >>

Oferta kredytu konsolidacyjnego – dla kogo?

Szukasz konkretnej odpowiedzi na pytanie, dla kogo jest kredyt konsolidacyjny? Już Ci to wyjaśniam. Kredyt konsolidacyjny przeznaczony jest dla zadłużonych, czyli osób, które przykładowo spłacają kredyt gotówkowy w jednym banku, kartę kredytową w innym i do tego kupili sprzęt RTV na raty. Albo dla tych, którzy po prostu mają więcej niż jeden kredyt gotówkowy i spłacają kilka rat w miesiącu.

Konsolidacja zatem dotyczy określonej grupy klientów z aktywnymi kredytami lub pożyczkami. Warto z niej skorzystać, gdy coraz trudniej jest Ci spłacać terminowo zobowiązania. Dzięki konsolidacji zyskasz niższą miesięczną ratę niż suma Twoich dotychczasowych płatności w każdym miesiącu.

Ważne
Weź jednak pod uwagę, że podobnie, jak w przypadku innych zobowiązań finansowych, przy ubieganiu się o kredyt konsolidacyjny bank oceni Twoją zdolność kredytową. W tym celu sprawdzi m.in. ile wynosi suma Twoich długów, czy do tej pory spłacałeś raty w terminie oraz jaka jest wysokość Twoich dochodów.

Przeczytaj więcej, jak konsolidacja wpłynie na Twoją zdolność kredytową.

Konsolidacja kilku kredytów, pożyczek i chwilówek – na czym polega?

Celem konsolidacji kredytu jest połączenie Twoich miesięcznych rat w jedną, przeważnie niższą. Aby to osiągnąć, bank wydłuży Ci okres kredytowania. Pamiętaj jednak, że nie dostaniesz pieniędzy „do ręki”, ponieważ kwota, którą otrzymasz, zostanie od razu przekazana na spłatę Twoich zaległych należności.

Zdarza się jednak, że banki oferują wyższą kwotę kredytu niż suma Twoich długów i wówczas część pieniędzy może trafić do Twojej kieszeni. Ale nadwyżka finansowa nie jest bonusem, a częścią nowego długu, który będziesz musiał oddać, z czego należy sobie zdawać sprawę.

Każdy bank samodzielnie określa, jakie zobowiązania można połączyć. Większość instytucji bierze pod uwagę wszystkie rodzaje zadłużeń, a więc: kredyty hipoteczne, kredyty konsumenckie i gotówkowe, limity debetowe na rachunkach osobistych, chwilówki, karty kredytowe czy pożyczki ratalne.

Obecnie na rynku dostępne są dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych:

  • Gotówkowe – rzeczywiste oprocentowanie jest zbliżone do tradycyjnych kredytów gotówkowych (do 10 proc.), a okres kredytowania wynosi najczęściej do 10 lat.
  • Hipoteczne – oprocentowanie jest znacznie niższe niż w przypadku kredytów gotówkowych, jednak musisz posiadać zabezpieczenie w postaci nieruchomości. Okres spłaty tego kredytu wynosi do 30 lat.

Zanim złożysz wniosek o kredyt konsolidacyjny, upewnij się, czy będziesz mógł połączyć wszystkie rodzaje posiadanych zobowiązań. Dowiedz się, czy bank nie wymaga zabezpieczenia kredytu np. w postaci nieruchomości. Jeśli nie chcesz obciążać swojego mieszkania lub domu hipoteką, zapytaj, jakie masz szansę na konsolidację gotówkową.

Porównaj przynajmniej kilka ofert i wybierz tą, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza. Przed dokonaniem konsolidacji sprawdź też, czy bank lub instytucja pożyczkowa, w której obecnie spłacasz raty, nie obciąży Cię prowizją za szybszą spłatę pożyczki.

Jak obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego?

Możliwość połączenia długów w jedno zobowiązanie, w dodatku z niższą ratą, jest bardzo atrakcyjną propozycją, tym bardziej, gdy trudno Ci utrzymać w ryzach swój budżet. Konsolidacja może Ci pomóc wyjść z długów, przy założeniu, że będziesz w terminie spłacał raty nowego kredytu.

Chcesz wiedzieć, czy rata konsolidacji rzeczywiście będzie dużo niższa? Przydatnym narzędziem będzie dla Ciebie kalkulator kredytu konsolidacyjnego. Za jego pomocą wyliczysz wysokość raty nowego kredytu, a tym samym sprawdzisz, czy kredyt konsolidacyjny Ci się opłaci. Żeby skorzystać z kalkulatora trzeba mieć już na oku konkretną ofertę konsolidacji. Chodzi o to, żeby znać jego parametry i za pomocą jednego kliknięcia sprawdzić, ile miesięcznie zaoszczędzisz.

Sprawdź, ile zaoszczędzisz dzięki konsolidacji kredytów >>

Kredyt konsolidacyjny – zalety i wady

Kredyt konsolidacyjny to niewątpliwie wiele korzyści. Wśród najważniejszych należy wymienić zamianę kilku rat w jedną – niższą. Odciążysz w ten sposób swoje comiesięczne zobowiązania kredytowe.

Konsolidacja ma jednak także swoje wady. Przede wszystkim koszt takiego zobowiązania może być wyższy niż suma Twoich dotychczasowych należności. Dzieje się tak z prostego powodu – dług będziesz spłacać dłużej, a więc przez dłuższy czas bank będzie naliczał odsetki. Całkowity koszt kredytu będzie zatem wyższy.

Natomiast w przypadku kredytu konsolidacyjnego hipotecznego ryzykujesz także utratą nieruchomości w wyniku niespłacania rat. Dlatego to, o czym musisz pamiętać, to więc terminowa spłata nowego zobowiązania.,

Kredyt konsolidacyjny

ZaletyWady
  • Nie musisz martwić się terminową spłatą kilku rat kredytu, zobowiązanie spłacasz tylko raz w miesiącu, w jednej racie.
  • Miesięczna rata jest niższa niż suma dotychczasowych rat, więc łatwiej jest zapanować nad domowym budżetem.
  • Dzięki konsolidacji, możesz przy okazji zawnioskować o dodatkowe środki i przeznaczyć je na dowolny cel.
  • Kredyt konsolidacyjny wydłuża okres spłaty zobowiązań. Oznacza to, że będziesz dłużej spłacać kredyt.
  • Dłuższy okres kredytowania powoduje, że zapłacisz większe odsetki. Wpłynie to na wyższy całkowity koszt kredytu.

Nie martw się, gdy wziąłeś na siebie zbyt wiele zobowiązań. Z każdej sytuacji jest przecież wyjście. Konsolidacja dla zadłużonych to rozwiązanie ich problemów finansowych. Ale kredyt konsolidacyjny pomoże Ci wyjść z długów pod warunkiem, że wybierzesz korzystną ofertę.

Podobne artykuły