Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt konsumencki a konsumpcyjny - czym się różnią?

Fot.

Warto wiedzieć, jaki kredyt bierzesz, ponieważ wynikają z tego twoje konkretne prawa lub obowiązki. Czym się różnią te dwa pojęcia i co z tego dla ciebie wynika?

Kredyt konsumencki odnosi się do osoby, która go zaciąga, czyli konsumenta, a konsumpcyjny do sposobu wydatkowania środków, czyli konsumpcji. Nie myl więc tych pojęć, bo każde z nich oznacza zupełnie co innego.

Co to jest kredyt konsumencki?

Kredyt konsumencki jest udzielany konsumentowi (osobie fizycznej, nie prowadzącej działalności gospodarczej) w kwocie nie wyżej niż 255 550 zł. Podstawowa korzyść to fakt, że jesteś chroniony prawem. W ustawie o kredycie konsumenckim masz zagwarantowane, że:

  • Kredytodawca poda ci w sposób jasny, widoczny i zrozumiały informacje o: oprocentowaniu kredytu, dodatkowych opłatach, całkowitej kwocie do spłaty oraz RRSO.
  • Kredytodawca musi zbadać twoją zdolność kredytową i na tej podstawie przyznać produkt. Jest to ochrona nierozsądnych kredytobiorców przed nadmiernym zadłużaniem.
  • Możesz odstąpić od umowy w ciągu 14 dni od jej zawarcia bez podawania przyczyny.
  • Możesz spłacić cały kredyt lub jego część przed terminem.
  • Koszt kredytu nie może przekraczać dwukrotności sumy referencyjnej NBP (aktualnie 1,5 proc) i 3,5 proc., czyli obecnie maksymalny koszt kredytu to 10 proc.
  • Koszty pozaodsetkowe nie mogą przekroczyć 25 proc. kredytu (część stała) i 30 proc. w skali roku (zależnie od okresu pożyczki).
  • Maksymalne odsetki za opóźnienie w spłacie kredytu nie mogą przekroczyć 14 proc. w skali roku (dwukrotność stopy referencyjnej NBP, która wynosi 1,5 proc. i 5,5 proc.).

Co to jest kredyt konsumpcyjny?

Gdy zaciągasz zobowiązanie na dowolny cel, jest to kredyt konsumpcyjny. To pojęcie nie jest definiowane prawnie. Raczej jest to kategoria produktowa. Kredyt konsumpcyjny oznacza, że nie musisz tłumaczyć się bankowi na co wydasz pożyczone pieniądze. Gdy zaciągniesz kredyt samochodowy lub hipoteczny, to wtedy wciąż będzie on kredytem konsumenckim, ale nie konsumpcyjnym.


Podobne artykuły