Budowa domu na kredyt

  • 25 Mar 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt na budowę domu to idealne rozwiązanie dla każdego, kto chciałby mieć swój własny kąt, a wielu przypadkach jedyne możliwe. Ceny nieruchomości utrzymują się na wysokim poziomie, dlatego nie każdy może taki kredyt otrzymać.
Budowa domu na kredyt

Co zatem trzeba zrobić żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową? Zobacz jakie dokumenty trzeba przygotować, aby ubiegać się o kredyt hipoteczny. 


Kredyt hipoteczny na budowę domu

Kredytem hipotecznym możemy sfinansować budowę domu od zakupu działki budowlanej po wykończenie nieruchomości. Banki udzielają kredytów na 80% przyszłej wartości nieruchomości, lub na 90% pod warunkiem dodatkowego ubezpieczenia. Kredyt hipoteczny na budowę domu można zaciągnąć nawet na 35 lat. 


Dokumenty niezbędne podczas starania się o kredyt hipoteczny


Zamierzasz ubiegać się o kredyt hipoteczny? W takim razie musisz dopełnić licznych formalności. Zobacz, jakie dokumenty powinieneś przygotować:

  • dowód osobisty i drugi dokument tożsamości
  • dokumenty świadczące o dochodach i wydatkach: zaświadczenie pracodawcy o zatrudnieniu na podstawie umowy o pracę (ważne 1 miesiąc) dla osób prowadzących własną działalność gospodarczą komplet dokumentów wskazujących wysokość uzyskiwanych dochodów (PIT za ostatni rok lub KPiR z bieżącego roku) oraz kopie dokumentów rejestracji firmy (przyznania NIP i REGON oraz wpisu do ewidencji KRS),
  • wyciąg z konta za ostatnie 3 miesiące,
  • dokumenty działki budowlanej: aktualny odpis z księgi wieczystej, dokument stwierdzający prawo do nieruchomości, a więc umowa nabycia nieruchomości lub inne potwierdzenie własności, wypis z rejestru gruntów określający status działki, decyzja o podziale nieruchomości,
  • dokumenty budowy: decyzja o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ostateczna decyzja w sprawie pozwolenia na budowę, dziennik budowy, projekt budowlany lub kosztorys budowy.

Od czego zależy przyznanie kredytu hipotecznego?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego bank udzieli nam kredytu jest nasza zdolność kredytowa - czyli odpowiednio wysokie i stałe dochody. Kredyt hipoteczny bez wkładu własnego nie jest obecnie możliwy do uzyskania, a w większości przypadków wymagany wkład własny wynosi on aż 20%. Jeśli chcesz sprawdzić, czy bank przyzna Ci kredyt, możesz skorzystać z kalkulatora zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego. Pamiętaj także, że bank sprawdzi czy nie posiadasz zaległości w spłacie innych zobowiązań. Zła historia kredytowa może sprawić, że Twój wniosek zostanie odrzucony.


Warunki przyznania kredytu hipotecznego - ile można dostać?


Kredyty hipoteczne opiewają na wysokie kwoty w wysokości kilkuset tysięcy złotych. Ich maksymalna wysokość zależy od zdolności kredytowej kredytobiorcy. Większość z nich decyduje się kredyt w przedziale 250-400 tys. złotych. 

Dodano:
25 Mar 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły