Kredyt na budowę garażu – kredyt gotówkowy, czy hipoteczny?

 • 08 Paź 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Zastanawiasz się nad budową garażu, ale nie masz pełnej kwoty, jaka potrzebna jest do tej inwestycji? Sprawdź, który rodzaj finansowania będzie najlepszy.
Kredyt na budowę garażu – kredyt gotówkowy, czy hipoteczny?

Koszt budowy garażu

 • Wybór pomiędzy kredytem gotówkowym a hipotecznym powinien zależeć m.in. od planowanego kosztu garażu, na który wpływają m.in.:
 • materiał (blaszane od 2,5 do 4 tys. zł, betonowe od 2 do ponad 6 tys. zł, murowane blisko 20 tys. zł, drewniane od 8 do 13 tys. zł) i wymiary,
 • wybór gotowego projektu (1-2 tys. zł) lub projekt na zamówienie,
 • poziom skomplikowania – czy ma to być prosta bryła, czy bogato wyposażony nowoczesny budynek,
 • umiejscowienie – garaż wolnostojący czy dobudówka,
 • liczba stanowisk,
 • liczba drzwi i okien,
 • dodatki – pokrycie dachu blachodachówką czy papą termozgrzewalną, otynkowanie, mechanizmy zabezpieczające, stanowisko warsztatowe itd.

Garaż może być więc wydatkiem wynoszącym od kilku do kilkudziesięciu złotych, a nawet przekraczać 100 tys. zł, jeśli posiadaczowi bardzo zależy na idealnych warunkach dla swojego auta. 

Kredyt gotówkowy na budowę garażu – zalety i wady

Kredyt gotówkowy ma wiele plusów. Na rynku jest szeroki wachlarz wyboru produktów tego typu, a przy dużej konkurencji banki starają się zaproponować korzystniejszą dla klienta ofertę. Kredyty gotówkowe są łatwiej dostępne niż hipoteczne i wymagają mniej formalności – zwykle wystarczą dane z dowodu osobistego oraz zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach. Większość, a czasem i całość procesu może odbywać się zdalnie. W przeciwieństwie do kredytu hipotecznego nie jest potrzebny wkład własny ani zabezpieczenie hipoteką, co wpływa na większy komfort psychiczny kredytobiorcy. Procedura od złożenia wniosku do otrzymania pieniędzy jest też znacznie szybsza – przy mniejszych kwotach wszystko może zamknąć się w jednej dobie. Oferta dotyczy dowolnego celu, a więc nie trzeba przedstawiać bankowi żadnych faktur. Jakie są natomiast wady kredytu gotówkowego? Wyższe oprocentowanie niż w kredytach hipotecznych, a więc wyższa rata oraz krótszy maksymalny okres spłaty – do 10 lat.

Skorzystaj z rankingu kredytów gotówkowych: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Kredyt hipoteczny na budowę garażu – zalety i wady

Główne zalety kredytu hipotecznego to niskie raty i możliwość rozłożenia spłaty nawet na 35 lat. Taka oferta jest korzystna przy wysokich kwotach. Aby jednak skorzystać z lepszych warunków, trzeba zapewnić wkład własny, który wynosi w zależności od banku od 10 do 30% wartości nieruchomości (np. samego garażu, jeśli ma on wyodrębnioną księgę wieczystą, a jeśli nie, to mieszkania), będącej zabezpieczeniem. Może to być gotówka, przelew, środki z kont emerytalnych, inna nieruchomość i inne.

Po podpisaniu umowy o kredyt hipoteczny dokonuje się wpisu w księdze wieczystej mieszkania czy domu, w konsekwencji czego bank otrzymuje ograniczone prawo rzeczowe do tej nieruchomości. W skrajnych przypadkach może ją sprzedać, by odzyskać zainwestowane środki. Analiza wniosku jest dłuższa niż przy kredycie gotówkowym. Ostateczna decyzja podejmowana jest przez bank najwcześniej po jednym tygodniu, a najpóźniej po 2-3 miesiącach. Jest też więcej formalności: wartość nieruchomości będąca zabezpieczeniem musi być oceniona przez rzeczoznawcę (co generuje dodatkowy koszt), wnikliwiej sprawdza się zdolność kredytową klienta (szczególnie stabilność zatrudnienia i dochody, a także historię kredytową), a po podpisanej umowie należy przedstawić faktury, bo kredyt ma określony cel.

Oferta kredytu hipotecznego na budowę garażu jest znacznie skromniejsza niż przy wyżej opisanym rodzaju finansowania. Jeśli banki dopuszczają już ten cel, to na ogół kredyt przyznawany jest przy koszcie budowy w granicach 30-40 tys. zł lub przy jednoczesnym finansowaniu budowy czy rozbudowy domu. Trudniej jest przy spółdzielczym prawie do lokalu, bo nie ma powiązania własności z gruntem, co stanowi większe ryzyko dla kredytodawcy.

Alternatywą dla kredytu gotówkowego i kredytu hipotecznego może być pożyczka hipoteczna, która pod względem kosztów znajduje się pomiędzy nimi, ale zwykle jest bardziej elastyczna (dowolny cel niezwiązany z działalnością gospodarczą) niż kredyt hipoteczny i nie wymaga rozliczania z wydatków. Jednocześnie pozwala na długi okres spłaty – nawet 20 lat. Takie oferty są dostępne m.in. w: BNP Paribas, ING Banku Śląskim, Santanderze czy PKO BP.

Oblicz swoją zdolność – skorzystaj z kalkulatora zdolności kredytowej

Porównanie ofert kredytowych

PKO BP oferuje Kredyt Hipoteczny MIX, który pozwala nie tylko na finansowanie potrzeb mieszkaniowych czy spłatę innych zobowiązań, ale także dopuszcza dowolne cele niezwiązane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Wymagany wkład własny to 20%. RRSO dla przykładu reprezentatywnego wynosi 3,31%. To lepiej niż w przypadku pożyczek hipotecznych, gdzie wskaźnik ten jest zwykle bliski 4-6%, ale trochę gorzej od tradycyjnych kredytów hipotecznych z oprocentowaniem powyżej 2%. Okres spłaty to maks. 35 lat, a raty są równe lub malejące (z możliwością zmiany). W przypadku nieruchomości wpisanych w Centralnej Bazie Danych Ksiąg Wieczystych nie jest wymagany odpis. Finansowanie dostępne jest w polskiej walucie.

Dla porównania kredyt gotówkowy w Santander BP to oferta z oprocentowaniem 7,16% i RRSO 8,95% (przy pożyczeniu 50 tys. zł na 120 miesięcy). Dodatkowo prowizja wynosi 6,51%. Jest to więc wyraźnie większy koszt, choć same procedury są szybsze i prostsze. Tymczasem pożyczka hipoteczna w BNP Paribas łączy się z oprocentowaniem zmiennym 4,06% i RRSO 4,62% dla reprezentatywnego przykładu. Dostępne są raty stałe i malejące. Okres spłaty może trwać od 12 miesięcy do 20 lat. Tutaj formalności jest mniej niż przy kredycie hipotecznym.

Dodano:
08 Paź 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły