Zakup domu finansowany kredytem

  • 29 Maj 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Przymierzasz się do budowy bądź zakupu domu i zastanawiasz się jaki produkt bankowy wybrać: kredyt hipoteczny czy kredyt na dom? Najpierw musisz dowiedzieć się, czym różnią się te kredyty i który może okazać się lepszym rozwiązaniem w Twoim przypadku!
Zakup domu finansowany kredytem

Czym różni się kredyt na zakup domu od kredytu na zakup mieszkania?

Kredyt na dom to oferta finansowa docelowo na zakup domu. Zabezpieczeniem jest tutaj nabywana nieruchomość. Jest to kredyt celowy co oznacza, że kredytobiorca może przeznaczyć pieniądze z kredytu tylko na cel wskazany w umowie, czyli zakup lub budowę domu. Co więcej, w przypadku kredytu na zakup domu wkład własny pokryć może działka, na której prowadzona będzie budowa.

Kredyt na budowę domu czy kredyt na zakup domu?

Kredyt hipoteczny na zakup domu to podobny produkt bankowy jak w przypadku kredytu, na budowę. Co je różni? Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt na budowę domu, to musisz posiadać już działkę budowlaną. Istotną informację stanowi przy tym fakt, że działka stanie się jednocześnie Twoim wkładem własnym.

Dodać należy, że kredyt na budowę domu wypłacany jest w transzach. Kolejne transze kredytu są uruchamiane dopiero w momencie, gdy stwierdzone zostanie zakończenie konkretnego etapu prac, np. budowa domu w stanie surowym.

Zupełnie inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku kredytu hipotecznego na dom. Finansuje on bowiem jego zakup, a cała suma wypłacana jest jednorazowo. Jeśli zatem przykładowo zamierzasz nabyć szeregówkę, to właśnie z tego kredytu powinieneś skorzystać.

Banki nie udzielają kredytu na zakup ani na budowę domu bez wkładu własnego. W większości przypadków jego wysokość wynosi 20%.

Dom z rynku pierwotnego - warunki kredytowania

Planujesz zakup domu od dewelopera? Najpierw sprawdź swoją zdolność kredytową. W tym celu warto udać się do doradcy kredytowego. Dzięki temu dowiesz się jaki będzie Twój maksymalny budżet na zakup domu.

Kiedy wybierzesz już nieruchomość, możesz złożyć wniosek o przyznanie kredytu na dom. Jeśli zostanie Ci przyznany, to następnym krokiem będzie podpisanie umowy kredytowej. Dopiero po oddaniu nieruchomości do użytkowania, podpisujesz akt notarialny i zgłaszasz się do notariusza w celu ustanowienia hipoteki na rzecz banku. Zazwyczaj po ustanowieniu hipoteki, możesz zgłosić się o anulowanie ubezpieczenia pomostowego.

Jakie są warunki przyznania kredytu na dom? Niewiele różnią się od kredytowania domu z rynku wtórnego. W każdym z tych przypadków maksymalny okres kredytowania wynosi 35 lat, a wysokość rat uzależniona jest od oprocentowania, rodzaju rat (stałe/równe), czy kosztów dodatkowych, takich jak prowizja. 

Warunki kredytowania domu z rynku wtórnego

Jeśli zamierzasz kupić dom z rynku wtórnego, to na uwadze musisz mieć konieczność uiszczenia podatku od kupna nieruchomości. Obowiązek ten nie występują w przypadku zakupu nieruchomości z rynku pierwotnego. Stawka wynosi 2% wartości rynkowej nieruchomości.

Kredyt na zakup domu z rynku wtórnego wypłacany jest w formie jednorazowego przelewu. Środki trafią na konto sprzedającego po sfinalizowaniu transakcji. W tym przypadku krótszy jest też czas, w którym trzeba opłacać ubezpieczenie pomostowe. Warto jednak dokładnie sprawdzić stan prawny nieruchomości. W tym celu musisz sprawdzić wpis z księgi wieczystej. Dowiesz się m.in. czy nieruchomość nie jest zadłużona. 

Kryteria przyznawania kredytu na zakup domu - od czego zależy czy dostaniesz kredyt?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego bank udzieli Ci kredytu jest Twoja zdolność kredytowa - czyli odpowiednio wysokie i stałe dochody, wyznacznik tego, czy jesteś w stanie spłacać regularnie pożyczony kapitał wraz z odsetkami.

Musisz wiedzieć, że nawet jeśli Twoje zarobki są na dobrym poziomie, to nie oznacza, że otrzymasz kredyt. Bank do oszacowania  zdolności kredytowej bierze kilka czynników, w tym m.in. liczbę osób na Twoim utrzymaniu, miesięczne wydatki, a także bieżące zadłużenia. Znaczenie ma także wartość nieruchomości oraz Twoja historia kredytowa.

Jeśli masz zaległości w spłacie wcześniejszych zobowiązań, to Twój wniosek o kredyt zostanie odrzucony. Jeśli chcesz wstępnie dowiedzieć się, na jaką wysokość rat możesz się przygotować, to skorzystaj z kalkulatora kredytu hipotecznego. Podać musisz jedynie kwotę kredytu i interesujący Cię okres spłaty. 

Jakie dokumenty należy zebrać aby otrzymać kredyt na dom

Jakie dokumenty są niezbędne do uzyskania kredytu? Formalności jest całkiem dużo, dlatego warto, abyś dokładnie sprawdził je wcześniej. 

Przygotować musisz m.in:

  • wniosek o udzielenie kredytu,
  • dokument tożsamości np. dowód osobisty,
  • zaświadczenie o zarobkach: (czyli dokument, który pozwoli zweryfikować rzeczywiste dochody kredytobiorcy): może nim być zaświadczenie od pracodawcy, wyciąg z KPiR w przypadku działalności gospodarczej, a także zaświadczenia potwierdzające dochody w tym m.in. PIT 36, bądź zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub decyzja przyznania emerytury bądź renty,
  • numer Księgi Wieczystej nieruchomości,
  • umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.

Jaką kwotę można pożyczyć w ramach kredytu na dom?

Kwota kredytu jest zależna od banku, w którym ubiegasz się o kredyt na dom. Zdarza się, że wynosi on do 90% wartości nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu. Niemniej, maksymalna wysokość kredytu zależna jest od Twojej zdolności kredytowej, w tym przede wszystkim od Twojego dochodu. W większości przypadków zdolność wzrasta, gdy o kredyt ubiega się para - sumowane są wówczas oba dochody (pamiętaj jednak, że sumowane są także wydatki czy inne zobowiązania).

W jakim banku otrzymasz kredyt na zakupienie domu?

Obecnie kredyt na zakup domu oferuje zdecydowana większość banków.

W jaki sposób wybrać najlepszą ofertę, tj. najbardziej korzystną pod względem finansowym? Uwagę należy zwrócić na RRSO, który uwzględnia całkowity koszt kredytu. Skorzystać można z różnego rodzaju porównywarek i rankingów. 

Dodano:
18 Gru 2019

Zaktualizowano:
29 Maj 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły