Kredyt dla firmy - jak się przygotować?

  • 13 Lip 2020
  • 8 min. czytania
  • Komentarze(0)
Potrzebujesz środków finansowych na prowadzoną działalność gospodarczą? Rozwiązaniem może okazać się kredyt na firmę. To szczególny rodzaj produktu bankowego, który przyznawany jest na nieco innych zasadach aniżeli standardowe kredyty gotówkowe. Co dokładnie go charakteryzuje i w jakich sytuacjach możesz się o niego ubiegać? Poznaj zasady przyznawania kredytu na firmę.
Kredyt dla firmy - jak się przygotować?

Kredyt na firmę może wiązać się z niego innymi wymogami w przypadku, gdy ubiega się o niego przedsiębiorstwo niż, kiedy o jego przyznanie występuje osoba prywatna. Sprawdź, co musisz wiedzieć, jeśli chcesz pozyskać środki na prowadzoną działalność. 

Czym charakteryzuje się kredyt na firmę?

Kredyt na firmę to oferta bankowa przeznaczona stricte dla przedsiębiorców. Aby z niej skorzystać trzeba zatem posiadać zarejestrowaną działalność gospodarczą. Zazwyczaj banki stawiają pewne wymogi, co do czasu jej funkcjonowania na rynku. Niechętnie przyznają bowiem kredyty firmom, które dopiero niedawno zostały założone.

Przedsiębiorcy skorzystać mogą z różnych ofert kredytowych, zalicza się do nich m.in. kredyt obrotowy, kredyt odnawialny w rachunku firmowym czy kredyt inwestycyjny. Przedsiębiorcy nierzadko mogą liczyć na atrakcyjniejsze warunki kredytowania aniżeli osoby prywatne, najczęściej wiążą się one z długim okresem spłaty. W dużej mierze wynika to z zabezpieczenia ich zobowiązań finansowych.

Kredyt na firmę - czym różni się od innych kredytów?

Zaskoczeniem nie będzie informacja, że aby otrzymać kredyt na firmę należy prowadzić już działalność. Nie ma możliwości otrzymania pożyczki, jeśli firma nie została jeszcze zarejestrowana. Jest to zatem podstawowa różnica. Co więcej, w przypadku kredytów konsumenckich przeznaczonych dla osób prywatnych, główne wymagania dotyczą posiadania zdolności kredytowej.

Formalności związane z kredytem na firmę będą o wiele bardziej złożone. Najczęściej bank wymaga bowiem od przedsiębiorcy przedłożenia biznes planu. Dotyczy to nowych firm. To na jego podstawie szacuje, czy firma ma szansę utrzymać się na rynku. Konieczne może być także dostarczenie danych o kondycji finansowej przedsiębiorstwa - jest to wymóg, który dotyczy także firm z dłuższym stażem.

Zobacz jakie są opcję dofinansowania dla firm na start: Chcesz założyć firmę w 2020 r.? Zobacz, które banki oferują kredyt na start

Jakie warunki należy spełnić by ubiegać się o kredyt na firmę?

Jeśli chcesz ubiegać się o kredyt firmowy, musisz najpierw odpowiednio się przygotować. Jak uzyskać kredyt na firmę? Przede wszystkim konieczne jest posiadania zdolności kredytowej i dobrej historii w banku. Kolejny wymóg to zabezpieczenie finansowania. Jeśli ubiegasz się o kredyt dla spółki z o.o. to niezbędna będzie także zgoda wszystkich członków zarządu.

Co istotne, może się okazać, że bank nie udzieli wsparcia finansowego Twojej firmie, ponieważ istnieje zbyt krótko na rynku. Banki najchętniej udzielają kredytów firmowych przedsiębiorstwom, które funkcjonują na rynku mim. 1-2 lata, chociaż znaleźć można oferty przeznaczone dla firm z 6-miesięcznym stażem. 

Jakie są inne warunki przyznawania kredytu na firmę? Mogą dotyczyć m.in. konieczności przedstawienia biznes planu czy udostępnienia rachunków firmowych. 

Na co można przeznaczyć kredyt na firmę?

To zależy od rodzaju kredytu, na który się zdecydujesz. Jeśli wybierzesz kredyt inwestycyjny, to jak sama nazwa wskazuje, za pozyskane środki, będzie musiał poczynić inwestycje. To od Ciebie zależy, jakiego będą one rodzaju. Może to być np. zakup komputerów do biura czy nabycie nieruchomości na cele firmowe. Kredyt inwestycyjny służyć ma bowiem sfinansowaniu rozwoju i powiększeniu wartości majątku trwałego firmy

Inny wybór stanowi kredyt obrotowy. Środki z niego pozyskane możesz przeznaczyć na bieżące potrzeby firmy. Jeszcze inne rozwiązanie to kredyt odnawialny na rachunku firmowym, który pomoże Ci uniknąć negatywnych skutków utraty płynności finansowej.

Jak zatem widzisz, środki pozyskane z kredytu na firmę możesz przeznaczyć na dowolny cel. Musisz jedynie wybrać jego odpowiedni rodzaj.

Jak uzyskać kredyt na firmę - niezbędne dokumenty

Aby móc ubiegać się o kredyt na firmę, musisz skompletować niezbędne dokumenty, a jest ich całkiem sporo. Co się do nich zalicza? Przede wszystkim powinieneś dostarczyć bankowi informacje o swojej firmie. Potrzebne będzie zatem zaświadczenie o wpisie do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, a także o nadaniu Numeru Identyfikacji Podatkowej (NIP) i REGON. Jeśli prowadzisz spółkę, to tego rodzaju dokumenty zastępujesz zaświadczeniem z Krajowego Rejestru Sądowego. 

To jednak nie wszystko. Bank musi przecież ocenić potencjał ekonomiczny Twojej firmy. W tym celu będzie wymagała od Ciebie dostarczenia dokumentacji dotyczącej przychodów i rozchodów przedsiębiorstwa.

Zasady przyznawania kredytu na firmę

Niewiele banków decyduje się przyznać kredyt firmom od pierwszego dnia ich działalności. Zazwyczaj wymagany jest określony staż istnienia na rynku. Większość banków wymaga zatem istnienia na rynku od przynajmniej 12 miesięcy. W związku z tym, że banki nie posiadają najczęściej preferencji dotyczących form prawnych i podatkowych przedsiębiorstwa wnioskującego o dofinansowanie, każdy klient traktowany jest indywidualnie. Niemniej, podstawę stanowi zbadanie jego zdolności kredytowej, co w przypadku firm, może wiązać się z koniecznością dostarczenia licznych dokumentów. Konkretne reguły zależne są także od rodzaju kredytu, na który zdecyduje się przedsiębiorca.

Zdolność kredytowa firmy

Tak jak w przypadku każdego kredytu, tak i przy kredycie firmowym, bank sprawdza zdolność kredytową. Zdolność do spłaty zobowiązań przez firmę jest uzależniona od różnych czynników, niemniej do najważniejszych z nich zalicza się wysokość uzyskiwanych przychodów. Tutaj sytuacja będzie nieco bardziej skomplikowana, ponieważ przychody każdego miesiąca mogą prezentować się zupełnie inaczej. Właśnie dlatego, banki najchętniej udzielają pożyczek firmom, które istnieją na rynku od min. 12 miesięcy, gdyż wówczas mogą oszacować jej roczne przychody. Duże znaczenie będzie miała także wysokość miesięcznych wydatków.

Kredyty dla przedsiębiorstw i instytucji

Jak wziąć kredyt na firmę? Istnieją dwie możliwości: zaciągnięcie kredytu na przedsiębiorstwo bądź wybór kredytu na firmę dla osób prywatnych. To pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie częstsze, gdyż zazwyczaj wiąże się z większą zdolnością kredytową a co za tym idzie, większą możliwą sumą pożyczki Przedsiębiorstwa i instytucje mogą skorzystać z szeregu ofert bankowych: kredytu obrotowego, unijnego, inwestycyjnego, itd. 

Kredyty na firmę dla osób prywatnych

Kredyt na firmę możesz wziąć również jako osoba prywatna, przeważnie będzie to kredyt gotówkowy na firmę. Musisz jednak liczyć się z tym, że jego wysokość będzie niższa. Zaletę stanowi przy tym fakt, że środki pozyskane w ten sposób możesz wydać na dowolny cel. Nie musi być on więc związany z wydatkami firmowymi. Pamiętaj jednak, że zabezpieczenie kredytu stanowi Twoja firma. Po takie rozwiązanie należy więc sięgać w konkretnych przypadkach. Jeśli zastanawiasz się, gdzie dostać szybki kredyt na firmę, to wybierz właśnie ten rodzaj kredytu, a dopiero później szukaj ofert. 

Rodzaje kredytów na firmę, jakie można wziąć na firmę

Jak już wiesz na firmę możesz wziąć różne kredyty. Wiele zależy od celu, jaki chcesz w ten sposób finansować, a także okresu kredytowania, na którym CI zależy. Wśród najpopularniejszych kredytów firmowych wymienia się:

  • kredyt obrotowy - sfinansujesz w ten sposób bieżące wydatki firmy, do których zalicza się chociażby wynagrodzenia pracowników. Okres spłaty wynosi najczęściej 12-36 miesięcy. To dobry wybór dla firm, które mają zamrożoną znaczną część środków np. w zaległych należnościach od kontrahentów,
  • kredyt inwestycyjny - przeznaczyć go możesz wyłącznie na inwestycje o charakterze firmowym, może to być zakup firmowego auta, nowego sprzętu czy specjalistycznych maszyn. Aby go dostać, musisz przedstawić bankowi szczegółowy biznesplan inwestycji.
  • kredyt w rachunku odnawialnym - działa na zasadzie debetu, bank nalicza odsetki wyłącznie od faktycznie wykorzystanej kwoty, transakcje można wykonywać do określonego limitu.

Gdzie znaleźć kredyt na firmę?

Jeśli chcesz uzyskać kredyt na nową firmę bądź kredyt na firmę bez zaświadczeń, to sytuacja może się nieco skomplikować, ponieważ przyznaje go niewiele banków. W przypadku, gdy Twoja firma funkcjonuje na rynku od min. 12 miesięcy, to ofert kredytowych znajdziesz znacznie więcej. W tym celu najlepiej skorzystać z porównywarek kredytów, gdzie wszystkie oferty zebrane są w jednym miejscu. 

Kredyt na firmę - co jeszcze warto wiedzieć?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że możliwe jest przyznanie kredytu hipotecznego na firmę. Niestety jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, to w oczach banku udzieleniu Ci takiego kredytu jest o wiele bardziej ryzykowne, niż w przypadku osoby zatrudnionej na etacie. Niemniej, nadal masz na to szansę. Pozostaje rozwiać jeszcze jedną wątpliwość: kredyt na firmę czy prywatnie - co wybrać? To pierwsze rozwiązanie zapewni dostęp do szerszej oferty, dłuższego okresu kredytowania i większych sum. 

Dodano:
18 Gru 2019

Zaktualizowano:
13 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły