Kredyt na mieszkanie - co możesz sfinansować z jego pomocą?

 • 25 Mar 2020
 • 2 min. czytania
 • Komentarze(0)
Nie masz możliwości zakupu mieszkania za gotówkę? Nie musisz się tym martwić. Zdecydowana większość inwestycji mieszkaniowych jest realizowana w naszym kraju przy wykorzystaniu kredytu hipotecznego. Jeśli także interesuje Cię taki sposób finansowania, sprawdź w jaki sposób zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania.
Kredyt na mieszkanie - co możesz sfinansować z jego pomocą?

Rozważasz decyzję o zaciągnięciu kredytu hipotecznego? W takim razie musisz odpowiednio się do niej przygotować. Poniżej znajdziesz podstawowe informacje, które pozwolą Ci zorientować się, jak wygląda proces przyznawania kredytu na mieszkanie. 


Kredyt hipoteczny - charakterystyka

Kredyty mieszkaniowe to oferta finansowa z przeznaczaniem na: zakup mieszkania, domu lub działki budowlanej. Co istotne, środki pozyskane z kredytu hipotecznego mogą również pokrywać koszty budowy domu (wypłacane są wówczas w transzach), remontu lub wykończenia nieruchomości. 

Jest to kredyt celowy co oznacza, że kredytobiorca może przeznaczyć pieniądze z kredytu tylko na cel wskazany w umowie. Środki wypłacane przez bank trafiają bezpośrednio na konto sprzedającego albo na rachunek kredytobiorcy (np. kiedy kredyt dotyczy budowy domu). 

Kredyt hipoteczny zazwyczaj jest udzielany na stosunkowo długie okresy, nawet do 35 lat. Dzięki temu kredytobiorcy mogą spłacać możliwe niskie raty. Zanim jednak się na niego zdecydujesz, dokładnie się zastanów, czy jesteś gotów na tak poważne zobowiązanie. Jeśli chcesz sprawdzić, czy stać Cię na kredyt, skorzystaj z kalkulatora kredytów hipotecznych. 


Dokumenty niezbędne do uzyskania kredytu hipotecznego

Proces pozyskania kredytu hipotecznego wiąże się z licznymi formalnościami. Podstawa to skompletowanie niezbędnych dokumentów. To właśnie na ich podstawie bank decyduje, czy posiadasz zdolność kredytową. Zalicza się do nich:

 • wniosek o udzielenie kredytu,
 • dokument tożsamości np. dowód osobisty,
 • zaświadczenie o zarobkach: (czyli dokument, który pozwoli zweryfikować rzeczywiste dochody kredytobiorcy): może nim być zaświadczenie od pracodawcy, zaświadczenie o prowadzonej działalności, a także zaświadczenia potwierdzające dochody w tym m.in. PIT 36, bądź zaświadczenie z Urzędu Skarbowego lub decyzja przyznania emerytury bądź renty,
 • odpis Księgi Wieczystej nieruchomości,
 • umowa przedwstępna zakupu nieruchomości.


Od czego zależy przyznanie kredytu hipotecznego?

Podstawowym kryterium, na podstawie którego bank udzieli Ci kredytu jest Twoja zdolność kredytowa - czyli odpowiednio wysokie i stałe dochody, wyznacznik tego, czy jesteś w stanie spłacać regularnie pożyczony kapitał wraz z odsetkami. Sprawdzić możesz ją korzystając, chociażby z kalkulatora zdolności kredytowej do kredytu hipotecznego. 

Znaczenie ma także kilka innych czynników. Wśród nich pojawia się najczęściej:

 • wartość nieruchomości,
 • posiadanie pozytywnej historii kredytowej,
 • posiadanie wkładu własnego (obecnie wymagany to 20% wartości nieruchomości lub 10% pod warunkiem skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia).
 • Jak znaleźć korzystną ofertę kredytu hipotecznego?

Do tego celu najlepiej wykorzystać ranking kredytów hipotecznych. Taki produkt posiada w swojej ofercie niemal każdy bank, w tym m.in. PKO BP, Pekao SA, mBank, Alior Bank, Bank Millennium czy Credit Agricole. Przy porównaniu konkretnych propozycji należy wziąć pod uwagę RRSO. Pamiętaj, aby porównać kredyty o tych samych parametrach (wybierz taki sam okres spłaty i kwotę kredytu). 

Dodano:
25 Mar 2020

Zobacz również inne poradniki

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły