Kredyt na PIT - co warto wiedzieć?

  • 17 Gru 2019
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt na PIT to szczególny rodzaj kredytu gotówkowego, który znajdziemy obecnie w większości banków. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że jest to oferta ograniczona pod względem czasowym. Co to oznacza w praktyce? Taki rodzaj kredytowania figuruje w ofercie banków w okresie rozliczeń z fiskusem i trwa zazwyczaj do końca czerwca.
Kredyt na PIT - co warto wiedzieć?

Na wybór kredytu gotówkowego przyznawanego na podstawie formularza PIT masz maksymalnie 5-6 miesięcy. Zanim zdecydujesz się na podpisanie umowy kredytowej z wybraną instytucją finansową, warto poznać szczegóły, procedury oraz zasady takiej pożyczki.

Kredyt gotówkowy na PIT to produkt finansowy udzielany przez banki. Nie wymaga wielu formalności. Wystarczy dowód osobisty i deklaracja rozliczenia podatkowego. Co istotne, kredyt na PIT nie wymaga określenia celu kredytowania. Kto może liczyć na jego przyznanie i co jeszcze trzeba o nim wiedzieć?

Kredyt gotówkowy na PIT - czym jest?

Kredyt gotówkowy na PIT to stosunkowo nowy produkt bankowy. Rozumiany jest jako pożyczka, przyznawana kredytobiorcy na podstawie druku PIT za poprzedni rok, potwierdzonego przez urząd skarbowy. Pieniądze uzyskane w ten sposób możesz wykorzystać na dowolny cel. Istnieje również kredyt na PIT rozumiany jako pożyczka przyznawana na zapłatę podatku dochodowego, jest to jednak inny produkt bankowy.

Pożyczki przyznawane na podstawie rocznego rozliczenia podatkowego wiążą się z mniejszymi formalnościami, niż w przypadku tradycyjnych kredytów. Podstawową różnicę stanowią dokumenty wymagane do uzyskania pożyczki na PIT. Ubiegając się o kredyt na tradycyjnych zasadach musisz dostarczyć wiele dokumentów potwierdzających Twoje zatrudnienie oraz zarobki – zaświadczenia z zakładu pracy, a w przypadku emerytów i rencistów dokumenty stwierdzające przyznanie świadczenia. W okresie rozliczeniowym instytucje finansowe zamiast powyższych dokumentów przyznają kredyty właśnie na podstawie formularza PIT.

Wielu ekspertów jest jednak zdania, że kredyt na PIT to jedynie chwyt marketingowy stosowany przez banki. Druk rocznego zeznania podatkowego zawiera przecież mnóstwo istotnych informacji o podatniku. Znaleźć można w nim dane dotyczące wysokości zarobków, a nawet ich źródła.

Pożyczka na PIT - jakie dokumenty są wymagane?

Co trzeba zrobić aby otrzymać kredyt na PIT? Jak się okazuje proces przyznawania tego rodzaju pożyczki jest bardzo prosty. Jeśli chcesz wziąć kredyt gotówkowy na PIT, musisz przedstawić wybranej instytucji finansowej dokument potwierdzający Twoją tożsamość oraz roczne rozliczenie podatkowe za poprzedni rok.

Na podstawie informacji zawartych w zeznaniu podatkowym PIT-11, PIT-40 lub PIT-40a bank oszacuje Twoją zdolność kredytową, a następnie przyznaje kredyt gotówkowy. Oznacza to, że o kredyt na PIT mogą ubiegać się jedynie osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, a także emeryci oraz renciści. Wybrane instytucje finansowe mogą ograniczać przyznawanie kredytów np. tylko dla osób rozliczających się za pomocą PIT-11, a więc zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. Ponadto o jego przyznaniu decyduje często także wysokość zarobków.

Kredyt gotówkowy na PIT - wady i zalety

Zaletą tego produktu bankowego jest to, że nie wymaga on przedstawiania licznych dokumentów - wystarczy jedynie dowód osobisty i druk rocznego zeznania podatkowego. Co więcej, kwoty tego rodzaju pożyczki opiewają na wysokie kwoty, nawet do 150 000 złotych.

Niestety, kredyt gotówkowy na PIT nie jest dla każdego. W praktyce okazuje się najczęściej, że skorzystać z niego mogą jedynie osoby zatrudnione na umowę o pracę. Sprawdzana jest także historia kredytowa klientów, dlatego nie zawsze decyzja banku odnośnie przyznania kredytu będzie pozytywna.

Ranking kredytów gotówkowych na PIT - co oferują banki?

Oferty banków, które przyznają kredyty na PIT, różnią się od siebie wysokością przyznawanej kwoty oraz okresem spłaty, a przede wszystkim oprocentowaniem. Wybór konkretnej oferty musi zatem zostać poprzedzony ich dokładną weryfikacją. W tym celu warto zapoznać się z rankingiem kredytów gotówkowych na PIT. Poniżej przygotowaliśmy krótkie zestawienie tego rodzaju pożyczek, a także ich parametrów.

Przykładem kredytu na PIT jest oferta Mini ratka na PIT dostępna w PKO BP. Na podstawie zeznania podatkowego możemy otrzymać  kwotę do 30 000 złotych rozłożoną na okres nawet 96 miesięcy.

Rozważając zaciągnięcie pożyczki na PIT musisz pamiętać o tym, że jest to produkt sezonowy, oferowany w okresie rozliczeń z fiskusem. Banki w różnych terminach kończą przyznawanie tego rodzaju pożyczek, dlatego aby nie przegapić najkorzystniejszej oferty, nie możesz za długo zwlekać z podjęciem decyzji.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły