Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – warunki

  • 09 Lip 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Zastanawiasz się nad kupnem działki pod budowę domu? Sprawdź, na jakie warunki kredytów możesz liczyć.
Kredyt hipoteczny na zakup działki budowlanej – warunki

Cechy kredytu na zakup działki budowlanej

Kredyt na zakup działki budowlanej może być wykorzystany do opłacenia gruntów pod budowę domów jednorodzinnych lub budynków, służących usługom nieuciążliwym dla otoczenia. Nie może to być więc korporacja ani małe lub średnie przedsiębiorstwo, prędzej mały zakład krawiecki.  Czasem korzystnym rozwiązaniem jest wzięcie dwóch kredytów w jednym banku: jednego na działkę, a drugiego na dom. Pomocny przy tym będzie pełny kosztorys.

Oprócz kredytów na działki budowlane banki oferują też kredyty na działki rekreacyjne i siedliskowe (tutaj do kosztów dochodzi odrolnienie gruntu), choć produkty z nimi związane będą zwykle trudniejsze do uzyskania (np. wymagany większy wkład własny).

Takie zobowiązanie wiąże się z typowymi wymaganiami, które dotyczą kredytów hipotecznych. Potrzebny jest więc wkład własny w wysokości min. 20 proc. lub 10 proc., jeśli resztę pokryje ubezpieczyciel. Wkład własny może mieć różne formy: zabezpieczenie w formie nieruchomości, oszczędności i inych. Warto też obliczyć, jaki procent miesięcznych dochodów zostanie wykorzystany do spłaty wszystkich zobowiązań. Bezpieczniej, jeśli nie raty nie przekraczają progu 40 proc.

Sprawdź w którym banku dostaniesz teraz kredyt! >>

Bank będzie sprawdzał zdolność kredytową wnioskodawcy, a więc jego dochody, warunki zatrudnienia (dochody, umowę), staż pracy w danym miejscu i w ogóle, inne zobowiązania finansowe, ew. dotychczasowe zaległości w spłatach (bazy dłużników). Porówna te dane do wartości działki i przeanalizuje, czy wnioskodawca będzie miał możliwość uregulowania rat.

Zdolność kredytowa wpływa na wysokość kredytu hipotecznego, sprawdź na jaki kredyt możesz sobie pozwolić! >>

Kredyt na zakup działki budowlanej – wymagane dokumenty

Do wniosku o kredyt na działkę budowlaną większość banków wymaga następujących dokumentów:

  • odpisu z księgi wieczystej prowadzonej dla nieruchomości lub odpisu z księgi wieczystej nieruchomości, z której dana nieruchomość będzie wyodrębniona,
  • aktu notarialnego sprzedaży lub umowy przedwstępnej sprzedaży (ew. umowy darowizny),
  • dokumentu potwierdzającego przeznaczenie terenu pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną tj. zaświadczenia o przeznaczeniu w aktualnym planie zagospodarowania przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu potwierdzającej możliwość realizacji na działce zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej,
  • wypisu z ewidencji gruntów i kopii mapy ewidencyjnej.

Dokładne informacje co do dokumentów znajdują się na stronach głównych banków, mogą więc być drobne różnice co do wymogów.

Kredyt na działkę w Credit Agricole

W ofercie Credit Agricole znajduje się kredyt mieszkaniowy, który pozwala na sfinansowanie zakupu działki o dowolnym przeznaczeniu, a więc budowlanej, budowlanej z rozpoczętą budową domu lub rekreacyjnej. W dowolnym momencie po otrzymaniu decyzji pozytywnej, można też starać się o kredyt na budowę domu.

Bank radzi, by najpierw oszacować budżet i sprawdzić, na jaki kredyt wystarczy środków. Następnym krokiem powinno być wybranie dogodnego miejsca (w wycenie nieruchomości może   pomóc rzeczoznawca z Credit Agricole) i złożenie wniosku przez formularz online. Wszystkie niezbędne informacje i lista potrzebnych dokumentów zostanie wysłana drogą mailową w ciągu doby. Później można podpisać przedwstępną umowę sprzedaży i złożyć wniosek kredytowy w oddziale Credit Agricole. Po otrzymaniu decyzji pozytywnej, należy ponownie odwiedzić placówkę i podpisać umowę.

Minimalna kwota kredytu to 40 tys. zł. Suma ta powinna pokryć do 50 proc. wartości nieruchomości. Okres kredytowania trwa do 25 lat. Prowizja za wcześniejszą spłatę wynosi 0 proc. Klient ma dwie opcje: nie płacić prowizji za udzielenie kredytu, ale dostać wyższą marżę lub na odwrót. Obniżenie marży jest możliwe też przez wybranie dodatkowych produktów np. karty kredytowej, Programu Systematycznego Oszczędzania, ubezpieczenia na życie czy ubezpieczenia od nieruchomości.

Dodatkowo co 12 miesięcy (o ile raty były spłacane terminowo) można otrzymać wakacje kredytowe, które polegają na tym, że nie płaci się części kapitałowej raty. Jest też możliwość odroczenia spłat w przypadku zakupu działki do 12 miesięcy, a przy działce z rozpoczętą budową domu – do 36 miesięcy.

Kredyt na działkę w ING

Działki budowlane można sfinansować kredytem hipotecznym w ING Banku Śląskim. Bez ograniczeń akceptowane są nieruchomości rolne do 3000 m2. Większe wymagają konsultacji z bankiem.

Jeśli klient ma kredyt na działkę w innym banku i chce zbudować dom na tym gruncie, to ING może spłacić dotychczasowe zobowiązanie. Kredytobiorca tym samym będzie miał jedną ratę – na działkę i na dom. W takim wypadku wnioskodawca powinien dostarczyć kosztorys budowlany. Bank na tej podstawie wyliczy kwotę kredytu. Nie jest wymagany oryginalny projekt budowlany, a jeśli wnioskodawca ma konto w ING, na które wpływa wynagrodzenie, to nie musi dostarczać zaświadczenia o zarobkach.

Warto wiedzieć, że jeśli wartość działki będzie stanowiła przynajmniej 20 proc. kosztu inwestycji, nie trzeba mieć dodatkowego wkładu własnego. Wnioskodawca może skorzystać z usług bankowego rzeczoznawcy majątkowego, a operat szacunkowy przyjdzie pocztą.

Dodano:
25 Mar 2020

Zaktualizowano:
09 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły