Kredyt gotówkowy na zakup ziemi - niezbędne informacje

 • 21 Lip 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
W ofercie wybranych banków dostępny jest szczególny rodzaj produktu, jaki stanowi kredyt na zakup ziemi. Skorzystać mogą z niego przede wszystkim rolnicy, którzy potrzebują środków na cele związane z funkcjonowaniem gospodarstwa rolnego. Do dyspozycji mają kredyty komercyjne i preferencyjne, jakie wiąże się z dopłatą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Nie każdy rodzaj ziemi będzie można jednak sfinansować kredytem. Sprawdź zatem, co musisz wiedzieć o kredycie na zakup ziemi.
Kredyt gotówkowy na zakup ziemi - niezbędne informacje

Rozważasz zakup ziemi rolnej, ale nie jesteś pewien czy bank udzieli Ci kredytu na inwestycję? Wiele zależeć będzie od tego, czy jesteś rolnikiem. Jeśli nie, to będziesz musiał liczyć się z ograniczeniami dotyczącymi nabywanej nieruchomości, chyba że masz w planach założenie własnego gospodarstwa.

Kredyt na zakup ziemi - przeznaczenie

Kredyt gotówkowy na zakup ziemi dotyczy inwestycji o charakterze rolnym. Jakie są warunki otrzymania takiego kredytu? 

 • wymagany jest udział środków własnych -  różny w zależności od oferty banków,
 • kredyt może być przeznaczony na zakup gruntów rolnych, budynków i budowli, o ile w okresie 10 ostatnich lat na ich zakup nie została przyznana pomoc pochodząca ze środków publicznych. Okres ten zmieniany jest w zależności od oferty banków.

Jak zatem widać, kredyt dla rolników to możliwość zakupu nie tylko samej ziemi, ale i budynków zwłaszcza o charakterze gospodarczym. Co więcej, dostępne są różne formy kredytów. Należy do nich m.in. kredyt na inwestycje w rolnictwie i w rybactwie śródlądowym, kredyt na zakup użytków rolnych czy kredytu z częściową spłatą kapitału na zakup użytków rolnych przez młodych rolników.

Jakiego rodzaju ziemię można sfinansować kredytem?

Kredyt na zakup ziemi to oferta z przeznaczeniem na zakup ziemi rolnej np. pod uprawy roślinne. Może stanowić uzupełnienie transakcji zakupu gruntów rolnych w ramach kredytów preferencyjnych lub być głównym źródłem jego finansowania. Skorzystać mogą z niego osoby fizyczne lub podmioty prowadzące działalność rolniczą. Kredyt na zakup ziemi może być przeznaczony na sfinansowanie:

 • zakup gruntów rolnych w celu założenia gospodarstwa rolnego,
 • zakup gruntów rolnych w celu powiększenia posiadającego już gospodarstwa,
 • stworzenia specjalnego działu produkcji rolnej.

Kredyt dla rolników na zakup ziemi przeznaczony jest zarówno dla osób, które dopiero zamierzają założyć gospodarstwo rolne, jak również dla tych, którzy już je prowadzą i chcą je powiększyć lub zmodernizować.

Dla kogo przeznaczony jest kredyt na zakup ziemi

W maju 2016 roku zmianie uległy przepisy dotyczące nabywców ziemi rolnej. Obecnie do tej grupy mogą zaliczyć się nie tylko rolnicy indywidualni, ale także, chociażby jednostki samorządu terytorialnego i Skarb Państwa. Zmianie uległy jednocześnie kryteria, zgodnie z którymi uznaje się daną osobę za rolnika. Zostały bowiem znacząco rozszerzone i dotyczą m.in. posiadania odpowiednich kwalifikacji, jak również ziemi o powierzchni do 300 ha. Wśród nich mieści się też zamieszkiwanie na terenie gminy, na której mieści się działka, a także samodzielne prowadzenie gospodarstwa rolnego.

A co z osobami, które nie są uznawane za rolników w myśl przepisów? Również i oni mogą nabyć działkę rolną, pod warunkiem, że jej powierzchnia nie będzie większa niż 0,3 ha. W przypadku, gdy na ziemi zbudowany zostanie dom, wówczas powierzchnia działki może sięgać do 0,5 ha. Jeśli zaś planują założyć własne gospodarstwo rolne, to mogą wystąpić o pozwolenie do Agencji Nieruchomości Rolnych. Muszą jednak wykazać, że posiadają odpowiednie kwalifikacje.                         

Wysokość kredytu na zakup ziemi

Kwota kredytu na zakup ziemi zależna jest od rodzaju inwestycji. Dla przykładu, jeśli przeznaczona ma być na inwestycje realizowane w gospodarstwie rolnym, to nie może wynosić więcej niż 5 milionów złotych i jednocześnie powinna stanowić do 80% wartości nakładów inwestycyjnych. Większa kwota, bo aż do 8 milionów złotych dotyczy inwestycji realizowanych w dziale specjalnym produkcji rolnej lub w rybactwie śródlądowym. Wymóg stanowi jednocześnie zachowanie do 70% wartości nakładów inwestycyjnych. A co w przypadku, gdy podmiot ubiega się o kredyt na realizację  równocześnie kilku inwestycji? Wówczas maksymalna kwota kredytu wynosi 8 milionów złotych. 

Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy podmiot decyduje się na skorzystanie z kredytów preferencyjnych. Wtedy suma kwot kredytów nie może przekroczyć:

 • 5 mln złotych dla podmiotów korzystających z kredytów na inwestycje realizowane w gospodarstwie,
 • 8 milionów złotych dla osób, które kredytem finansują inwestycje realizowane w rybactwie śródlądowym bądź w działach specjalnych produkcji rolnej,
 • 16 milionów złotych w przypadku inwestycji realizowanych w przetwórstwie produktów rolnych, ryb, skorupiaków i mięczaków.

Co istotne, kredyt na zakup ziemi może zostać przyznany maksymalnie na 15 lat. 

Oprocentowanie kredytu na zakup ziemi

Kredyt na zakup ziemi rolnej nierzadko wiąże się z atrakcyjnym oprocentowaniem. Ile zatem wynosi? Jest ono zmienne, niemniej nie może przekroczyć stopy referencyjnej WIBOR 3M, powiększonej o maksymalnie 2,5%. Pamiętać należy jednocześnie o prowizji banku. Zazwyczaj nie przekracza ona 2%. 

Jak wnioskować o kredyt na zakup ziemi

Chcesz ubiegać się o kredyt na zakup ziemi? Przede wszystkim musisz posiadać wkład własny. W zależności od rodzaju kredytu i banku, wynosi on od 10 do 30%. Zdarza się, że o kredyt ubiegać mogą się także dzierżawcy ziemi. Jakich dokumentów będziesz potrzebować do złożenia wniosku o kredyt na zakup ziemi rolnej? Przeważnie będzie to dokument tożsamości i nakaz płatniczy z Urzędu Gminy dotyczącej podatku rolnego. Jeśli prowadzisz działalność gospodarczą, dostarczyć musisz również dokumenty rejestrowe działalności gospodarczej i dokumenty finansowe (w zależności od formy prowadzonej działalności). Niemniej, każdorazowo warto skontaktować się z danym bankiem w celu uzgodnienia szczegółów dotyczących postępowania w przypadku kredytów rolnych. 

Zastanawiasz się ile dokładnie możesz dostać? Pomocny w obliczeniach okaże się kalkulator kredytu na zakup ziemi rolnej. W ten sposób możesz oszacować, czy dana kwota będzie dla Ciebie wystarczająca na inwestycje, jakich zamierzasz się podjąć. 

Czy zakup ziemi rolnej na kredyt to dobry pomysł? Rolnicy bardzo często korzystają z tej formy finansowania inwestycji tym bardziej, że liczyć mogą na preferencyjne warunki. W przypadku inwestycji na duże kwoty, to rozsądne wyjście, które pozwoli założyć lub rozwinąć działalność rolniczą. 

Dodano:
18 Gru 2019

Zaktualizowano:
21 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły