Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt studencki 2016/2017 - nowe zasady

Fot.

Do 31 października masz czas na złożenie wniosku o kredyt studencki. Od tego roku zmieniły się zasady. Można pożyczyć więcej, a wnioski mogą składać także kandydaci na studia. Znany jest już limit dochodu na osobę, więc pieniądze dostaniesz szybciej. Nie zmienia się jednak najważniejsze. Oprocentowanie pozostaje na niskim poziomie.

Początek roku akademickiego coraz bliżej. Wydatki się piętrzą, nie znalazłeś jeszcze pracy, a rodzice nie mogą pomagać ci w nieskończoność. Szukasz niskooprocentowanego zastrzyku gotówki? Rozwiązaniem twojego problemu może być kredyt studencki. Jest to kredyt, udzielany przez banki komercyjne, ale dofinansowany z budżetu państwa. Dzięki temu jego koszt może być tak niski.

Kto może otrzymać kredyt studencki?

Kredyt studencki mogą otrzymać studenci i doktoranci, jeżeli rozpoczęli studia wyższe przed ukończeniem 25. roku życia. Nowością jest, że wniosek mogą złożyć także kandydaci na studia (na niektórych uczelniach rekrutacja na studiach niestacjonarnych się jeszcze nie zakończyła). Jednak, aby podpisać umowę kredytową, będą musieli dostarczyć do banku zaświadczenie o statusie studenta.

Możliwością zaciągnięcia kredytu są objęci studenci studiów stacjonarnych i niestacjonarnych, uczelni publicznych i prywatnych.

Ważna jest także kwestia dochodów. Na szczęście nie wyklucza ona wielu osób. Limit dochodu na jednego członka rodziny w roku akademickim 2016/2017 wynosi 2,5 tys. zł. Dopiero od tego roku limit znany jest wcześniej, co znacznie przyspiesza procedurę kredytową.

Jaką kwotę kredytu studenckiego mogę otrzymać?

Kredyt studencki jest wypłacany w transzach co miesiąc przez 10 miesięcy roku akademickiego. Studenci mogą otrzymywać je maksymalnie przez 6 lat, a doktoranci przez 4 lata. Kolejną nowością jest to, że możesz wybrać wysokość transzy spośród czterech proponowanych. Dzięki temu dopasujesz ją do własnych potrzeb. Może więc ona wynosić:

  • 400 zł,
  • 600 zł,
  • 800 zł,
  • 1 000 zł.

Studenci muszą przedstawiać w banku ważną legitymację studencką dwa razy do roku - do 31 października i 31 marca. Doktoranci muszą robić to tylko raz do roku - do 31 października. Jeśli tego nie zrobisz, to wypłata kredytu w danym semestrze zostanie wstrzymana.

Jak złożyć wniosek o kredyt studencki?

Aby złożyć wniosek, musisz udać się do 31 października 2016 roku do jednego z następujących banków:

  • PKO Bank Polski,
  • Bank PEKAO,
  • Bank BPS,
  • Bank SGB.

Co musisz dołączyć do wniosku? Przede wszystkim zaświadczenie z uczelni, że studiujesz lub dokument potwierdzający udział w rekrutacji, jeżeli jeszcze nie zacząłeś. Oprócz tego, musisz donieść oświadczenie o liczbie członków rodziny oraz zaświadczenie o dochodach osiąganych w poprzednim roku. Wzory wszystkich niezbędnych dokumentów znajdziesz w banku, w którym będziesz wnioskować o kredyt.

Ile kosztuje kredyt studencki?

Największą zaletą tego zobowiązania jest jego naprawdę niski koszt, którego nie znajdziesz na rynku bankowym. Oprocentowanie wynosi połowę stopy redyskontowej, ustalonej przez NBP. Aktualnie stopy procentowe są rekordowo niskie, więc i koszt kredytu taki jest. Wynosi on 0,0875 proc. w skali roku.

Jak spłacać kredyt studencki?

Kolejnym plusem kredytu jest to, że nie musisz martwić się o jego spłatę w trakcie studiów. Zwrot pożyczonych środków zaczyna się dopiero dwa lata od ukończenia nauki. Ile wyniesie rata? Jest ona dwa razy niższa niż wypłacana transza. Jeśli więc zdecydujesz się na transzę 600 zł, to co miesiąc będziesz oddawał 300 zł i niewielkie odsetki.

Co zrobić w razie problemów ze stratą?

Jeśli wpadniesz w przejściowe kłopoty finansowe, bank może obniżyć ci wysokość raty do 20 proc. twojego przeciętnego miesięcznego dochodu z ostatnich trzech miesięcy.

Możesz także wystąpić do banku z wnioskiem o wakacje kredytowe i skorzystać z rocznego zawieszenia spłaty rat.

Najlepsi studenci oddają tylko 80% kredytu

Jeżeli znajdujesz się w grupie 5 proc. najlepszych studentów danej uczelni (czyli otrzymujesz stypendium naukowe), możesz starać się o umorzenie 20 proc. zobowiązania. Aby je uzyskać, musisz dostarczyć do banku wniosek o umorzenie wraz z potwierdzeniem z uczelni.

Pomoc dla niezamożnych żaków

Obawiasz się, że przez trudną sytuację finansową nie będziesz w stanie spłacić kredytu? Możesz starać się o jego poręczenie przez Bank Gospodarstwa Krajowego lub Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wszystko zależy od kwoty dochodu w rodzinie.

Jeśli jesteś studentem i potrzebujesz pieniędzy, to trudno będzie ci znaleźć lepszą ofertę. Niskie oprocentowanie, elastyczność w wyborze transzy oraz spłata dopiero dwa lata po studiach to jego podstawowe zalety. Środki z kredytu możesz wykorzystać zarówno na utrzymanie jak i zainwestować w swój rozwój czy biznes.

Podobne artykuły