Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredyt studencki 2017 - 2018 - tylko do jutra!

Fot.

Do 20 października, czyli tylko do jutra możesz złożyć wniosek o kredyt studencki. Bardzo niskie oprocentowanie, wygodny sposób spłaty oraz możliwość umorzenia zobowiązania to zalety, które przemawiają za tym, że warto go wziąć. Dla kogo jest przeznaczony kredyt studencki i jak go zaciągnąć? Podpowiadamy!

Kredyt studencki to zobowiązanie, którego udzielają banki komercyjne, ale do kredytu dopłaca budżet państwa. Dzięki temu studenci i doktoranci mogą utrzymać się w uczelnianym mieście czy kupić pomoce naukowe. Warto wiedzieć, że kredyt będziesz musiał spłacić dopiero po dwóch latach od ukończenia studiów.

Kredyt studencki – czy warto go wziąć?

Co tu dużo mówić, kredyt studencki jest niezwykle korzystnym sposobem na zdobycie dodatkowych pieniędzy. Oprocentowanie jest niezwykle niskie, ponieważ wynosi połowę stopy redyskonta weksli, czyli aktualnie wynosi ono 1,75 proc. Resztę dopłaca budżet państwa.

Co ważne, kredyt studencki jest wypłacany w 10 miesięcznych ratach, których wysokość możesz sobie wybrać spośród: 400 zł, 600 zł, 800 zł lub 1 tys. zł. Wypłata transz kredytu trwa 6 lat w przypadku studiów I i II stopnia oraz 4 lata w przypadku studiów doktoranckich. Dla studenta jest to niezwykle korzystne, ponieważ daną część może wykorzystać na bieżące potrzeby i spada ryzyko, że wyda wszystko od razu. Nie ma jednak gwarancji, że dostaniesz kredyt na wnioskowaną kwotę. Bank musi zbadać twoją zdolność kredytową i na tej podstawie przyznać decyzję.

Kolejną zaletą kredytu studenckiego jest fakt, że spłatę zobowiązania rozpoczynasz dopiero dwa lata po ukończeniu studiów. W przypadku przejściowych kłopotów finansowych możesz się także starać o zmniejszenie raty kredytu (co wpływa na wydłużenie okresu kredytowania) oraz o zawieszenie spłaty nawet na rok.

Jeśli jesteś w grupie 5 proc. najlepszych studentów, to możesz starać się również o umorzenie 20 proc. kwoty zaciągniętego kredytu.

Kredyt studencki – na co można go przeznaczyć?

Nie ma jasno określonych wytycznych, na co trzeba wydać kredyt studencki, więc cel jest dowolny. Możesz oczywiście wydać go standardowo – na czynsz wynajmowanego mieszkania czy książki potrzebne na uczelni. Z racji tego, że kredyt jest niezwykle tani, może warto zainwestować go w coś, co ci się zwróci? Może to być własny biznes lub kurs, który będzie ci potrzebny w działalności zawodowej? Nie ma ograniczeń.

Kredyt dla studenta – jak go dostać?

Jak widzisz niezwykle tanim finansowaniem jest właśnie kredyt studencki. Dla kogo jest on przeznaczony? Mogą go otrzymać studenci lub doktoranci, którzy posiadają ważną legitymację. Aby to potwierdzić, student musi dwa razy w roku (do 31 marca i 31 października) przedstawić w banku ważną legitymację. Doktorant musi robić to raz do roku – do 31 października.

Ważne jest również kryterium dochodowe. Nie jest ono jednak ograniczające dla większości kandydatów, ponieważ maksymalny dochód na osobę w rodzinie został ustalony na poziomie 2,5 tys. zł. Oznacza to, że kredyt mogą dostać osoby, które nie przekraczają tej kwoty.

Jeśli zostaniesz skreślony z listy studentów, weźmiesz urlop dziekański lub zostaniesz zawieszony w uczelnianych prawach, musisz zgłosić to do banku – swojego kredytodawcy. Tak samo, musisz go poinformować, gdy już ukończysz edukację i złożysz dyplom.

Aby dostać kredyt studencki 2017 - 2018, musisz:

  1. do 20.10 złożyć wniosek o kredyt w wybranym banku,
  2. do 20.11 bank oceni twoją zdolność kredytową, (a gdy nie otrzymasz pozytywnej decyzji, to do 30.11 możesz spróbować w innym banku),
  3. do 31.12 musisz zawrzeć z bankiem umowę kredytu.

Kredyt studencki 2017 – 2018 – oferty banków

Masz do wyboru jeden z czterech banków, w których możesz złożyć wniosek o kredyt studencki:

  • PKO BP,
  • Pekao SA,
  • Bank Polskiej Spółdzielczości (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi),
  • Bank SGB (wraz ze zrzeszonymi bankami spółdzielczymi).

Nie ma znaczenia, w którym banku złożysz wniosek, ponieważ warunki i parametry kredytu są wszędzie takie same.

Kredyt studencki – kiedy spłacać?

A kiedy spłacać kredyt studencki 2017 – 2018? Spłata zaczyna się dopiero dwa lata po ukończeniu przez ciebie studiów lub w terminie, w którym powinieneś je skończyć (liczy się data wcześniejsza). Kredyt będziesz spłacać dwa razy dłużej niż go otrzymywałeś, a rata będzie dwa razy niższa niż transza plus niewielkie odsetki. Przykładowo, jeśli otrzymywałeś pieniądze przez 6 lat, a twoja rata wynosiła 600 zł, to będziesz spłacał po 300 zł oraz odsetki miesięcznie przez 12 lat.

Kredyt studencki to bardzo korzystna forma finansowania i warto z niej skorzystać, jeśli w trakcie studiów potrzebujesz dodatkowych pieniędzy. Studentowi o wiele łatwiej go także uzyskać niż standardową pożyczkę w banku.

Podobne artykuły