Kredyt z poręczycielem – na czym polega?

  • 19 Lut 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt z poręczycielem to propozycja dla osób z niską zdolnością kredytową, która uniemożliwia pożyczenie pieniędzy z banku lub instytucji pozabankowej. Poręczyciel jest zabezpieczeniem w sytuacji, gdy kredytobiorca nie jest w stanie sam spłacić rat.
Kredyt z poręczycielem – na czym polega?

Kredyt z poręczycielem – zasady

Kredyt z poręczycielem to umowa pomiędzy trzema stronami: bankiem, kredytobiorcą i poręczycielem. Każdy ma do spełnienia inną rolę. Bank zgadza się na pożyczenie pieniędzy wnioskodawcy na określonych warunkach. Kredytobiorca spłaca należność, a gdyby z jakiegoś powodu przestał, to robi to za niego poręczyciel. Ten ma prawo wglądu do historii spłat kredytu. Może też mieć dostęp do danych o warunkach finansowych kredytobiorcy.

Do podpisania umowy dochodzi w obecności wnioskodawcy i poręczyciela. Obie strony muszą złożyć podpisy.

Czy zwolnienie poręczyciela z konieczności spłaty jest możliwe? To zdarza się bardzo rzadko, nawet jeśli kredytobiorca dokonuje regularnych opłat. Prawie zawsze poręczyciel pozostaje zabezpieczeniem kredytu aż do jego całkowitej spłaty.

Takie zobowiązanie jest ryzykowne i nie do końca komfortowe dla gwaranta, dlatego najlepiej jeśli sytuacja dotyczy kredytów gotówkowych na stosunkowo niewielkie sumy.

Kto może zostać poręczycielem?

Poręczyciel, gwarant, żyrant – to zaufana osoba wybrana przez kredytobiorcę, najczęściej ktoś z rodziny np. rodzic albo rodzeństwo. Nie jest nim raczej współmałżonek, bo taka para ma zwykle wspólnotę majątkową. W ramach umowy z bankiem jest zobowiązany do spłaty rat, jeśli kredytobiorca ma z tym problem. Poręczycielem może być każdy, kto ma dobrą zdolność kredytową, najlepiej jeśli jest zatrudniony na umowie o pracę na czas nieokreślony i ma dość wysokie dochody.

Chcesz obliczyć swoją zdolność kredytową? Skorzystaj z naszego kalkulatora!

Rola poręczyciela jest regulowana przez Kodeks cywilny. Taka osoba musi być pełnoletnia, a jego zdolność kredytowa powinna być wystarczająco dobra na daną kwotę i okres kredytu. Banki patrzą też na wiek wnioskodawców w momencie spłaty ostatniej raty. W tym przypadku ważny jest też wiek poręczyciela.

Zgodnie z prawem jeśli dłużnik opóźnia się ze spłatą raty, to wierzyciel musi zawiadomić o tym poręczyciela, bo ten może stać się odpowiedzialny jako współdłużnik solidarny, co odbije się na jego historii kredytowej i może stanąć na przeszkodzie wzięcia w przyszłości kredytu dla siebie.

Podobne artykuły