Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Kredytobiorcy zyskają dzięki tej decyzji

Fot.

Kilka dni temu Rada Polityki Pieniężnej ogłosiła, że nie zmienia stóp procentowych. Mimo to stracą na tej decyzji ci, którzy mają w bankach oszczędności, a zyskają osoby spłacające kredyty.

Możesz nie interesować się tym, co dzieje się w gospodarce, ale o dwóch sprawach musisz wiedzieć. To nie są decyzje podejmowane przez grupę ekspertów w garniturach, którzy patrzą na świat przez okno biurowca. Te zjawiska dzieją się w twoim kraju i realnie wpływają na to, ile masz lub będziesz miał pieniędzy. O czym mówię? Chodzi o zmiany cen i stopy procentowe.

Stopy procentowe bez zmian

Od prawie dwóch lat Rada Polityki Pieniężnej utrzymuje stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Co to oznacza dla ciebie? Banki komercyjne pożyczają środki od banku centralnego i płacą za to bardzo mało. Dzięki temu mogą zaoferować naprawdę tanie kredyty swoim klientom. Ale kiedy cieszą się kredytobiorcy, tracą oszczędzający. Niskie stopy procentowe wpływają niestety także na obniżone oprocentowanie lokat. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat? Zerknij na mój artykuł, w którym wyjaśniam wszystko na infografikach.

Deflacja zmienia się w inflację

Od dwóch lat borykaliśmy się z deflacją (przeczytaj, dlaczego deflacja to także twój problem). Jednak teraz wcale nie jest lepiej, ponieważ mamy do czynienia z inflacją. Oznacza to, że drożeją towary na sklepowych półkach, ale także energia czy paliwo. Według danych GUS-u, w porównaniu z poprzednim miesiącem, najbardziej wzrosły ceny transportu (o 4,3 proc.) i żywności (o 1,3 proc.). A eksperci szacują, że taka tendencja się utrzyma. Będziesz zarabiał tyle samo, ale mniej za to kupisz.

Lokaty do wymiany

Jak wspominałam wcześniej, brak zmian w poziomie stóp procentowych to nie jest dobry znak dla oszczędzających. Swoją cegiełkę dorzuca także rosnąca inflacja (ogólny wzrost cen), która pożera twoje oszczędności. Narodowy Bank Polski przewiduje, że wyniesie ona 1,3 proc. Jednak, żebyś nie stracił na lokacie, musi przynieść ona co najmniej 1,61 proc. odsetek – wylicza firma doradcza Expander. Dlaczego? Od zysków na depozycie musisz zapłacić jeszcze 19 proc. podatku Belki.

Co warto zmienić w swoich finansach?

Czytając ten tekst, pewnie zastanawiasz się, dlaczego powinieneś to wiedzieć. Właśnie dlatego, żeby dobrze zarządzać swoimi lokatami i kredytami. Co warto zrobić w aktualnych warunkach gospodarczych?

  • Nie nadpłacaj kapitału swoich kredytów i pożyczek tylko korzystaj z tego, że ich koszt jest bardzo niski. Lepiej te środki zaoszczędzić lub zainwestować. A gdy stopy wzrosną, to będziesz miał uzbierany kapitał do nadpłaty zobowiązania.
  • Nie trzymaj się oferty jednego banku, jeżeli oferuje ci niewielkie odsetki na lokatach i koncie oszczędnościowym. Najwięcej zyskasz, zmieniając banki, które premiują nowych klientów.
  • Jeśli masz trochę wolnej gotówki, zastanów się nad rozpoczęciem inwestowania, które bywa ryzykowne, ale może też przynieść znaczące zyski (przeczytaj, w co warto zainwestować, gdy masz 10 tys. zł, 20 tys. zł lub 50 tys. zł).

Nie pozostawiaj swoich pieniędzy na pastwę losu. Reaguj na to, co się dzieje w gospodarce. Dzięki temu wyciśniesz ze swoich oszczędności jak najwięcej, a za kredyty zapłacisz jak najmniej. Trzymaj rękę na finansowym pulsie i bądź z nami codziennie!


Podobne artykuły