Kredyty dla przedstawicieli wolnych zawodów - kto może je dostać i na jakich warunkach?

  • 23 Sty 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czym są kredyty dla wolnych zawodów?
Kredyty dla przedstawicieli wolnych zawodów - kto może je dostać i na jakich warunkach?

Pracują w nietypowych godzinach, często na własnych zasadach. Mimo to mają szansę na dużo lepsze traktowanie przez banki. Niektórzy z nich mogą liczyć na wyższe kwoty, niższe oprocentowanie i dogodniejszy okres kredytowania.

Wolny zawód – kto go uprawia?

Z punktu widzenia prawa pojęcie wolnego zawodu nie jest ściśle określone. Na ogół mowa jednak o osobach, które są specjalistami w swojej dziedzinie, ale nie obowiązują ich zasady zwykłego etatu. Często są to freelancerzy, którzy pracują na umowie zlecenie lub o dzieło, bądź mają własną działalność gospodarczą.
Do osób uprawiających wolny zawód zaliczyć można lekarzy, prawników, architektów, tłumaczy, dentystów, informatyków, grafików, pisarzy, psychologów, dziennikarzy, artystów i wiele innych. Banki uznają też działalność wydawniczą, naukową, maklerską, fotograficzną, księgową, związaną z public relations czy z prowadzeniem portali internetowych.

Zawody zaufania publicznego

Szczególnie uprzywilejowaną grupą są zawody zaufania publicznego, czyli posiadające samorządy zawodowe, utworzone w drodze ustawy. Profesje te, związane są z troską o realizację interesu publicznego.

Do zawodów zaufania publicznego zaliczają się adwokaci, radcy prawni, rzecznicy patentowi, architekci, inżynierowie budownictwa, lekarze i dentyści, farmaceuci, pielęgniarki i położne, psycholodzy, biegli rewidenci, doradcy podatkowi, fizjoterapeuci czy diagności laboratoryjni.

Przywileje kredytowe dla zawodów zaufania publicznego

Niektóre zawody traktowane są lepiej niż inne, także gdy chodzi o kredyt gotówkowy. Banki nie boją się pożyczać przedstawicielom zawodów zaufania publicznego, bo wiedzą, że na ich usługi popyt się nie skończy. Łatwiej im też prześledzić historię zatrudnienia i ocenić wypłacalność wnioskodawcy, wykonującego taki zawód.
Dzięki temu prawnicy czy lekarze dostają często wyraźnie lepsze oferty. Proces ubiegania się o kredyt jest znacznie krótszy, a przyznawane kwoty wyższe. Należy tylko przedstawić zaświadczenie o dochodach i prawo do wykonywania zawodu.
Dodatkowo można ubiegać się o kredyt hipoteczny ze wsparciem rządowym lub inwestycyjny w ramach pomocy unijnej. Dzięki temu drugiemu lekarz może łatwiej założyć prywatny gabinet, a prawnik własną kancelarię.

Kredyt dla wolnych zawodów – państwo płaci za preferencyjne warunki

Preferencyjne warunki wpływają na wysokość oprocentowania, wymagane zabezpieczenie, harmonogram spłat, dostępność karencji i prolongaty oraz inne warunki umowy. Różnice między takim kredytem a zwykłym pokrywa państwo.
Wśród preferencyjnych kredytów można wymienić też takie, które służą określonemu celowi (modernizacja gospodarstw rolnych, pomoc w obliczu klęski żywiołowej, termomodernizacja budynków mieszkalnych, dofinansowanie edukacji, dopłaty do mieszkań dla młodych). Warunkiem przyznania jest spełnienie dodatkowych wymogów formalnych.

 

Dodano:
23 Sty 2020

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły