Kredyty preferencyjne - czym są?

  • 25 Maj 2015
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Kredyt preferencyjny to taki typ produktu bankowego, w którym kredytobiorca może liczyć na pewne ulgi i korzystniejsze rozwiązania. Skierowany jest on do konkretnej grupy osób, które otrzymują możliwość skorzystania z kredytu na lepszych warunkach ze względu na tzw. ważny interes społeczny. Zalicza się do nich m.in. przedsiębiorców, rolników czy studentów.
Kredyty preferencyjne - czym są?

Kredyty preferencyjne stanowią bardzo korzystne rozwiązanie dla niektórych grup klientów bankowych. Należą one do instrumentów polityki gospodarczej naszego kraju i mają za główny cel ułatwić poszczególnym interesantom osiągnąć ważne ze względu na interes społeczne cele. Kto zatem może liczyć na kredyt preferencyjny i co trzeba zrobić, aby go uzyskać?

Kredyt preferencyjny w praktyce

Kredyt preferencyjny można najprościej opisać jako produkt bankowy, którego część finansowana jest przez Skarb Państwa. W ten sposób kredytobiorca nie jest w pełni obciążony kwotą pobranego zobowiązania finansowego wobec banku. Oznacza to więc, że jest on dofinansowany. Nie zawsze jednak część kredytu pokrywa Skarb Państwa.

Niekiedy wsparcie przyjmuje również formę wyjątkowo niskiego oprocentowania, długich okresów spłaty czy znacznie wyższych kwot możliwych do pożyczenia. Wszystko po to, by ułatwić klientowi osiągnięcie celu, do którego niezbędne są pieniądze pochodzące z kredytu. Osoby, które mogą otrzymać kredyty preferencyjne, są z różnych przyczyn ważni dla interesu społecznego państwa.

Dla kogo kredyt preferencyjny?

Na pokrycie części kosztów kredytu mogą liczyć między innymi rolnicy, którzy mają zamiar pożyczyć od banku gotówkę na modernizację swoich gospodarstw. Przeznaczony jest dla nich m.in. kredyt preferencyjny na zakup ziemi, czy chociażby początkujący przedsiębiorcy.

Kredyt preferencyjny na otwarcie działalności gospodarczej

Jeszcze do niedawna jedną z grup społecznych, która mogła starać się o kredyt preferencyjny, były osoby pragnące założyć po raz pierwszy własną firmę. Od 2014 roku działał program o nazwie „Pierwszy biznes – Wsparcie w starcie”, który oferował młodym początkującym przedsiębiorcom kredyty w wysokości maksymalnie 60 tysięcy złotych oprocentowane na wyjątkowo niskim poziomie.

Niestety, obecnie program nie jest kontynuowany, lecz nie brakuje banków, które oferują kredyty młodym przedsiębiorcom. Warto na bieżąco śledzić propozycje kredytów preferencyjnych. Przedsiębiorcy stanowią grupę, która nierzadko może liczyć na różne formy wsparcia finansowego.

Zobacz także: Jak otworzyć własną firmę?

Kredyt preferencyjny dla rolników

Rolnicy stanowią jeden z największych sektorów, do którego skierowana jest szeroka paleta ofert kredytów preferencyjnych. Wszelkie dofinansowania w tym względzie są zasługą Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Dzięki nim rolnicy uzyskują kredyty o niższym oprocentowaniu, a pieniądze pochodzące z niego mogą zostać przeznaczone na modernizację istniejącego gospodarstwa lub założenie zupełnie nowego.

Rolnicy skorzystać mogą także z kredytu preferencyjnego na zakup ziemi. W tym przypadku wymóg stanowi posiadanie wkładu własnego na poziomie 10% wartości ziemi. Jak wygląda wówczas wsparcie finansowe? Otóż kredyt preferencyjny na zakup ziemi to szansa otrzymania nawet do 60% dotacji do kwoty kredytu. Agencja ustaliła jednak maksymalną kwotę takiego wsparcia na poziomie 20 tys. euro. Co więcej, pomoc finansowa wypłacana jest w dwóch ratach. Pierwszą z nich rolnicy mogą otrzymać od razu po zrealizowaniu inwestycji, drugą zaś po 5 latach od dnia podpisania umowy kredytowej.

Kredyty preferencyjne dla rolników to także ochrona przed stratami poniesionymi przez siły natury. Mowa o tzw. kredytach klęskowych. Środki w ten sposób uzyskanie służą odtworzeniu majątku po suszy czy np. powodzi. To właśnie Agencja spłaca wówczas część odsetek naliczanych przez bank

Kredyty dla studentów

Na spore ulgi w kwestii kredytów mogą liczyć także studenci. Dla nich oferty kredytowe są zazwyczaj oprocentowane na bardzo niskim poziomie, a sama spłata kredytu rozpoczyna się np. dopiero po uzyskaniu dyplomu. Co więcej, pieniądze pochodzące z kredytu, mogą zostać wykorzystane przez kredytobiorcę na dowolnie wybrany przez siebie cel.

Obecny kredyt preferencyjny dla studentów cechują odsetki o równowartości połowy stopy redyskontowej NBP. Ponadto, przez cały okres wypłaty państwo spłaca odsetki od zadłużenia, a sam kredyt preferencyjny wypłacany jest w comiesięcznych transzach. Ogólna zasada spłaty jest zazwyczaj taka sama: liczba rat równie się podwojonej liczbie wypłat. Jeśli zatem student otrzymywał wypłaty przez 30 miesięcy, to spłaca zobowiązanie w 60 ratach. Pierwsze lata po ukończeniu studiów są przeważnie wolne od spłat.

Kredyty preferencyjne to forma wsparcia finansowego, z którego warto korzystać, o ile masz taką możliwość. Ich warunki są niezwykle korzystne, a okres spłaty często wydłużony.

Dodano:
25 Maj 2015

Zaktualizowano:
10 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły