Kredyt samochodowy – czy warto go zaciągnąć? Sprawdź!

 • 09 Cze 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Chcesz wymienić stare auto albo powiększyć firmową flotę? Sięgnij po kredyt na samochód. Takie finansowanie na pewno zaproponuje Ci bank, który współpracuje z salonem lub komisem, w którym upatrzyłeś sobie nowy pojazd. Jeśli zastanawiasz się, czy kredyt na zakup samochodu to dobry pomysł, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie! Dowiedz się, gdzie warto starać się o kredyt samochodowy i jakie warunki trzeba spełnić, aby go dostać.
Kredyt samochodowy – czy warto go zaciągnąć? Sprawdź!

Za samochód prosto z salonu przyjdzie nam zapłacić od ok. 70 000 zł wzwyż. Używany za to można kupić znacznie taniej, co nie oznacza, że taki wydatek nie nadszarpnie domowego budżetu. Dlatego właśnie ciekawą alternatywą dla zakupu auta za gotówkę wydaje się sfinansowanie go kredytem.

Jakie warunki należy spełnić, aby starać się o kredyt na samochód?

Teoretycznie wniosek o kredyt na samochód może złożyć każda pełnoletnia osoba osiągająca stały dochód, ale decyzja, jaką wyda bank, zależy od kilku różnych czynników. Największe znaczenie z punktu widzenia kredytodawcy ma zdolność kredytowa klienta. Co to jest zdolność kredytowa? Parametr ten określa możliwość spłaty rat kredytu wraz z odsetkami w wyznaczonych przez bank terminach.

Na wysokość zdolności kredytowej wpływają takie czynniki jak:

 • wysokość i źródło dochodów,
 • forma zatrudnienia,
 • wiek kredytobiorcy,
 • liczba osób na utrzymaniu,
 • aktualne zobowiązania finansowe,
 • wysokość regularnych wydatków

Sprawdź swoją zdolność kredytowa używając kalkulatora: https://direct.money.pl/kalkulatory/kalkulator-zdolnosci-kredytowej 

Bank poprosi o przedstawienie stosownych dokumentów określających każdy z wymienionych czynników i na ich podstawie oszacuje zdolność kredytową. W praktyce jest tak, że im wyższa zdolność kredytowa, tym większą kwotę na samochód można pożyczyć. W przypadku bardzo niskiej zdolności kredytowej bank może nawet odrzucić wniosek o kredyt.

Kto może dostać kredyt na samochód?

O kredyt samochodowy mogą ubiegać się osoby fizyczne, jak i firmy. W zależności od oferty banku wniosek o kredyt samochodowy złożyć może:

 • osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej,
 • przedsiębiorca prowadzący własną działalność gospodarczą,
 • osoba uzyskująca dochody z tytułu wynajmu nieruchomości,
 • spółka prawa handlowego,
 • spółka cywilna.

Niektóre banki dają również możliwość ubiegania się o kredyt samochodowy klientom uzyskującym dochód z tytułu emerytury bądź renty.  

Jaka jest minimalna wartość kredytowanego samochodu?

Kwota kredytu na zakup samochodu uzależniona jest od oferty danego banku. Aktualnie możemy znaleźć kredyty już od 1 tys. zł. Oczywiście przy tak niskiej kwocie możliwości zakupowe są dość ograniczone.

Banki nie zawsze chcą w 100% finansować zakup używanych samochodów, dlatego w ich przypadku zazwyczaj wymagana jest wpłata własna. Kredyt samochodowy na niską kwotę może więc przydać się w sytuacji, gdy planujemy zakup używanego auta lub gdy pojazd chcemy częściowo sfinansować ze środków własnych, a częściowo z pożyczonych.

Jaka jest wymagana wpłata własna przy kredycie samochodowym?

Nie wszystkie banki wymagają wkładu własnego, ale zazwyczaj jest on konieczny. Minimalny wkład własny jest uzależniony od tego, w którym banku wnioskujemy o kredyt. Wymagania banków różnią się od siebie i najlepiej porównać ich oferty pod tym względem.

Banki powoli rezygnują z żądania wkładu własnego przy zakupie nowego samochodu. Oszczędności są jednak wymagane wtedy, gdy kredytobiorca chce kupić auto starsze, które liczy sobie więcej niż 5 lat. Wkład własny w takim przypadku może wynieść nawet 50%.

Tak czy inaczej, posiadanie wkładu własnego jedynie polepsza sytuację wnioskującego o kredyt. Zazwyczaj dzięki środkom własnym można otrzymać korzystniejsze warunki kredytowania, a tym samym finansowanie o niższych kosztach.

Jaki jest koszt kredytu samochodowego i od czego zależy?

Koszt całkowity kredytu samochodowego, tak jak i innych produktów oferowanych przez banki, określa RRSO, czyli Rzeczywiste Roczne Oprocentowanie Kredytu. RRSO uwzględnia nie tylko odsetki, ale przede wszystkim koszty dodatkowe związane z kredytem. Zasada jest prosta – im niższe RRSO, tym tańszy kredyt.

Okazuje się, że koszt kredytu samochodowego determinują również inne czynniki. Do najważniejszych należy:

 • wiek samochodu – im starszy samochód, tym wyższe koszty (niektóre banki nie udzielają kredytów samochodowych na sfinansowanie zakupu aut powyżej pewnego pułapu wiekowego),
 • wartość samochodu – im droższy samochód, a kredyt większy, tym korzystniejsze warunki kredytowania,
 • wkład własny – im wyższy wkład własny, tym niższy koszt kredytu.

Czy warto brać kredyt na samochód? Kredyt na samochód tak naprawdę opłaca się wziąć jedynie wtedy, gdy mamy na oku nowy model. W przeciwnym razie na zakup auta lepiej wziąć tani kredyt gotówkowy, który nie wymaga wkładu własnego.

Jak szybko można otrzymać kredyt na samochód?

Proces ubiegania się o kredyt w przypadku kredytu samochodowego może być dłuższy niż w sytuacji, gdy staramy się o kredyt gotówkowy. Jest to uzależnione od ilości dokumentów, które musimy skompletować i przedstawić kredytodawcy. Są banki, które mogą udzielić kredytu nawet tego samego dnia, w którym złożymy wniosek. Wtedy dokumenty należy dostarczyć dopiero po zakupie auta.

Zależy Ci na czasie? Upewnij się, że spełniasz stawiane przez bank wymagania. Dzięki temu unikniesz ewentualnego rozczarowania i nie zmarnujesz czasu na czekanie na pożyczkę, której i tak nie dostaniesz. Następnie skompletuj wszystkie wymagane przez bank dokumenty i dołącz je do wniosku o kredyt.

Gdzie warto starać się o kredyt samochodowy?

Większość instytucji finansowych oferuje możliwość zaciągnięcia kredytu przez internet. Jak znaleźć najlepszy kredyt gotówkowy na samochód? Warto do tego celu wykorzystać kalkulator kredytów na samochód, który na podstawie określonych przez nas parametrów zobowiązania pozwoli wyłonić atrakcyjny kredyt na samochód nowy lub używany. Pomocny może okazać się również ranking kredytów na samochód przedstawiający aktualne zestawienie wszystkich dostępnych na rynku produktów.

Ciekawe propozycje dla osób stojących przed zakupem auta przygotowały szczególnie dwa banki: Santander Consumer Bank i Bank Citi Handlowy. W pierwszym pożyczyć można nawet 200 000 zł na zakup samochodu, z kolei drugi oferuje mniejszą, ale również pokaźną kwotę, bo aż 150 000 zł.

Chcesz wziąć kredyt w innym banku? Zapytaj o możliwość sfinansowania samochodu przy pomocy kredytu. Nawet jeśli kredytodawca nie ma w swojej ofercie produktu przeznaczonego stricte na zakup auta, z pewnością przedstawi Ci ofertę, która, choć będzie pod inną nazwą, to zagwarantuje równie atrakcyjne warunki.

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
09 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły