Kto nie pojedzie w tym roku na wakacje?

  • 02 Lip 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
28,2% Polaków zrezygnuje w tym roku z wakacji – tak wynika z raportu „Polaków portfel własny: wyjątkowe lato”, przeprowadzonego dla Santander Consumer Banku. Niewątpliwie wiele planów pokrzyżowała pandemia oraz restrykcje sanitarne, które sparaliżowały m.in. branżę turystyczną. Od 3 lipca wiele firm zamierza jednak wznowić działalność.
Kto nie pojedzie w tym roku na wakacje?

Kto nie wyjedzie?

Spośród osób, które nie planują wakacyjnego wypoczynku najwięcej jest osób powyżej 70. roku życia (niemal 53%) oraz młodych w wieku od 18 do 29 lat (30,6%). Dla pierwszych wyjazd może wiązać się z większym ryzykiem zarażenia koronawirusem, a dla drugich głównym duże znaczenie ma sytuacja finansowa. To właśnie grupa najmłodszych najmocniej odczuła pandemię w swoich portfelach. Nie bez znaczenia jest forma zatrudnienia. Z wakacji zrezygnuje ok. 11% pracujących na etacie i aż 30% osób z innymi umowami np. cywilnoprawnymi, w których nie przewiduje się płatnych urlopów.

Względy finansowe sprawiły, że na wakacje nie pojedzie 80 %Polaków z najniższymi dochodami – poniżej 1 tys. zł miesięcznie na osobę w rodzinie. Tę samą decyzję podjęło 24,1% Polaków z dochodami powyżej 5 tys. zł. Tutaj motywem może być utrudniona komunikacja między krajami, konieczność przebycia kwarantanny w niektórych z nich czy też obawa przed zarażeniem.

Lepsze pensjonaty niż wielkie hotele

Osoby, które deklarują chęć wyjazdu, zamierzają spędzić urlop w mniejszych skupiskach. Prawie 16% wybrało lub wybierze mały hotel lub pensjonat. Tę opcję wskazało 26,4% 30-latków i 11,6% osób w wieku od 18 do 29 lat. 12% pytanych zamierza wynająć prywatną kwaterę (chętnie będą z nich korzystać 18,5% osób z dochodami powyżej 5 tys. zł), a 9% spędzić wakacje u rodziny. Niewiele mniej, bo 7%, będzie odpoczywać na działce. Taki pomysł na urlop miały przede wszystkim osoby w średnim wieku (11,6%). We wszystkich grupach wiekowych najmniej popularne okazały się duże kompleksy hotelowe, a także hostele. Zdecyduje się na nie 3,3 oraz 0,6% pytanych. Ma to zresztą odzwierciedlenie w danych IGHP z połowy czerwca, według których aż 87% hoteli ma problem z zachowaniem płynności finansowej. Większość pytanych wyjedzie na dwa tygodnie (41,6%), a nieco mniej (36,8%) na tydzień. Tylko 5% ankietowanych zdecyduje się na dwu- lub trzydniowy wypad i tyle samo na trzy tygodnie odpoczynku.

Sprawdź najnowszy raport dla branży turystycznej >>

Ponad połowa nie wyjedzie za granicę

Ze względu na politykę poszczególnych krajów w okresie pandemii, wprowadzone restrykcje, kwarantanny, ograniczone loty i przejazdy czy też utrudniony dostęp do wielu atrakcji 53% Polaków nie planuje wyjazdu poza ojczyznę. W grupie osób w wieku od 18 do 29 lat taką odpowiedź udzieliło 60% badanych, a wśród 30-latków 70%. Co ciekawe zagraniczny wyjazd rozważa co szósty senior. Lato poza Polską wybierze 17% osób o zarobkach pomiędzy 4 000 i 4 999 zł oraz 11% osób z dochodami powyżej 5 000 zł. Zarabiający poniżej 2 000 zł nie przewidują urlopów za granicą.

Kredyt gotówkowy na wakacje

Nie chcesz rezygnować z wakacji, ale nie masz zaoszczędzonych środków? Rozwiązaniem może być kredyt gotówkowy. Po wysłaniu wniosku, bank szybko przeanalizuje dane i wyliczy zdolność kredytową. Przy decyzji pozytywnej środki otrzymasz nawet w kilka minut. Dodatkową zaletą jest elastyczność – pieniądze możesz wydać na dowolny cel. Przy wyborze oferty zwróć uwagę na wysokość oprocentowania, RRSO dla różnych okresów kredytowania, wysokość miesięcznej opłaty i całkowity koszt kredytu. Wiele banków przygotowało specjalne promocje w ofercie kredytów i pożyczek gotówkowych. Za każdym razem warto przeczytać regulamin i przejrzeć wszystkie opłaty oraz prowizje. Czasem promocyjne warunki wymuszają wykupienie ubezpieczenia czy założenie rachunku rozliczeniowo-oszczędnościowego.

Kalkulator zdolności kredytowej online >>

Dodano:
02 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły