Które branże najbardziej ucierpiały przez koronawirusa? Jak im pomóc?

 • 06 Lip 2020
 • 7 min. czytania
 • Komentarze(0)
Kultura, rozrywka i rekreacja – te branże w wyniku pandemii dorobiły się największych zaległości w spłacie zobowiązań – wynika z najnowszej analizy BIG InfoMonitor. W całej gospodarce nieobsługiwane zadłużenie wzrosło w kwietniu (pełnym miesiącu lockdownu) o 572 mln zł. Największy wzrost, bo aż 12% dotyczy sektora kulturalno-rekreacyjnego. Jak aktualnie radzą sobie te firmy i czy Ty jako ich klient możesz pomóc im podnieść się po kryzysie?
Które branże najbardziej ucierpiały przez koronawirusa? Jak im pomóc?

Partnerem publikacji jest Bank BNP Paribas.

Patrząc na sytuację pragmatycznie, każdy z nas jest w stanie ugotować obiad zamiast pójść do restauracji, zamienić manicure u kosmetyczki na malowanie paznokci w domu czy ćwiczyć na własnym dywanie zamiast na siłowni. To pokazała nam pandemia. Jednak każda gastronomia, klub fitness, salon fryzjerski czy kosmetyczny to miejsca pracy. I mimo że teoretycznie możemy się bez nich obyć, to one nie mogą obyć się bez nas, klientów.

W wyniku oczywiście koniecznego ze względu na pandemię lockdownu, punkty gastronomiczne musiały znacznie ograniczyć swoją działalność stacjonarną na ponad dwa miesiące, salony fryzjerskie i kosmetyczne musiały być zamknięte o dwa tygodnie dłużej, a kluby fitness, baseny, kina czy teatry  zostały odmrożone dopiero 6 czerwca – po prawie trzech miesiącach zakazu działalności.

Zaległości polskich firm na koniec kwietnia 2020 r.

Kwiecień był pierwszym pełnym miesiącem lockdownu, ale też czasem, kiedy nasz strach epidemiczny był największy. W obawie o własne zdrowie (i słusznie! ) woleliśmy zostać w domu niż chociażby zamawiać jedzenie z restauracji. A o wizycie u kosmetyczki czy na siłowni w ogóle nie mogło być mowy – wszystkie takie miejsca były nieczynne.

Jednak zakaz działalności dla takich firm równa się zerowym przychodom. To szczególnie niebezpieczne jest to dla młodych przedsiębiorstw, których właściciele często inwestują każdą nadwyżkę środków, a nie przeznaczają jej na budowanie poduszki finansowej, która właśnie w takiej sytuacji pomaga przetrwać. Lockdown (na koniec kwietnia) spowodował wzrost zaległości płatniczych w następujących branżach:

 • 12,3% - kultura, rozrywka, rekreacja (głównie obiekty sportowe, czyli np. siłownie, kluby fitness, szkoły tańca, baseny)
 • 7,1% - administrowanie i działalność wspierająca (do tej kategorii zaliczamy: organizatorów turystyki, pilotów, przewodników wycieczek),
 • 2,3% - zakwaterowanie i gastronomia.

Podsumowując, zaległości turystyki podwyższyły się w kwietniu o prawie połowę z 81,2 mln zł do 117,5 mln zł, natomiast opóźnienia w spłatach obiektów sportowych o więcej niż pół, bo z 28,3 mln zł do 44,3 mln zł.

Te opóźnienia to głównie zaległości kredytowe, które byłyby jeszcze większe, gdyby nie możliwość skorzystania z wakacji kredytowych. Nieopłaconych faktur jest dużo mniej, bo aby kontrahent mógł wpisać niesolidnego dłużnika do Rejestru musi min. 30 dni wcześniej poinformować go o takim zamiarze. Zaległości w bankach są odnotowywane od razu.

BIG w Rejestrze Dłużników odnotowuje zaległości w spłacie kredytów powyżej 30 dni i których rata wynosi min. 500 zł. Taki zapis to na razie tylko sygnał dla samych właścicieli firmy, ale i banków czy potencjalnych kontrahentów. Poważna sytuacja zaczyna się dopiero wtedy, gdy termin spłaty zobowiązań został przekroczony o przynajmniej 90 dni. Wtedy BIG klasyfikuje je jako tak zwane złe kredyty i jeśli firma je posiada, to nie może starać się o kolejne finansowanie z banków i dużo trudniej jest jej nawiązać współpracę z nowymi kontrahentami. Jest jeszcze czas, aby wiele ulubionych firm uratować i sporo leży w gestii klientów, czyli Twojej!

Jak klient może pomóc ulubionym firmom wyjść z kryzysu?

Oczywiście kelnerka podając Ci kawę w pobliskiej kawiarni nie powie Ci, że firma ma kłopoty finansowe i wisi nad nią wizja bankructwa. Takich informacji nie znajdziesz również w mediach społecznościowych siłowni, do której co czwartek chodzisz na zajęcia. Nic takiego nie usłyszysz również dzwoniąc do fryzjera, który zawsze ścina Ci włosy o umówiony centymetr i nie więcej.

Pamiętaj, że to, czy wciąż będziesz mógł kupować produkty czy korzystać z usług ulubionych firm, zależy od Ciebie! Co możesz zrobić?

Być może Twoi znajomi nie wiedzą, gdzie jadasz najlepszą pizzę albo gdzie trenujesz z wyjątkowo wykwalifikowanym trenerem. Przy następnej wizycie w ulubionym punkcie więc zrób zdjęcie albo krótką relację i opublikuj to w swoich mediach społecznościowych. Twoja rekomendacja może sprawić, że więcej osób będzie chciało przyjść do tego miejsca. Nie zapomnij oznaczyć jego profilu.

Jeśli jesteś zadowolony z produktów czy usług danej firmy, nie wahaj się wystawić im dobrej opinii na Google czy Facebooku. Aktualnie podstawą przed wizytą w danym miejscu jest czytanie opinii innych klientów. Jeżeli zostawisz pozytywny przekaz, zachęcasz inne osoby. Podświadomie częściej zostawiamy negatywne komentarze, jeśli coś nam się nie spodobało, a o tych dobrych głosach zdarza nam się zapominać.

Mimo że obowiązkowa kwarantanna w wielu państwach została już zniesiona, a loty niebawem zostaną odblokowane, to wiele osób decyduje się na wakacje w Polsce. To słuszny wybór, szczególnie że rodziny z dziećmi mogą skorzystać z bonu turystycznego. Wielu Polaków już teraz wyjechało i właściciele miejsc noclegowych w kurortach, takich jak Międzyzdroje, Mikołajki czy Zakopane  nie będą narzekali na liczbę gości, warto więc wesprzeć również właścicieli biznesów w mniej popularnych miejscach. Może więc w tym roku wybierzesz Kaszuby, Bory Tucholskie czy Podlasie? To naprawdę piękne tereny, w których nie ma tłoku, a ceny są naprawdę atrakcyjne.

Kolejnym sposobem na wsparcie Twoich ulubionych firm jest wzięcie udziału w akcji, którą organizuje Bank BNP Paribas. W ramach akcji „Rozruszajmy Polskę” zyskujesz Ty i przedsiębiorcy, którzy ucierpieli z powodu pandemii.

Konto osobiste w promocji „Rozruszajmy Polskę” – szczegóły

Jeżeli właśnie rozglądasz się za nowym kontem osobistym, to możesz upiec dwie pieczenie na jednym ogniu. Ty zyskujesz darmowe konto osobiste, korzystasz z usług ulubionych firm, a Bank za to przelewa Ci nagrodę. Jak to dokładnie działa?

1. Do 9 sierpnia 2020 r. zarejestruj się w promocji i złóż wniosek o otwarcie konta osobistego online z kartą i dostępem do bankowości elektronicznej.

2. Do 30 sierpnia 2020 r. otwórz konto, aktywuj kartę debetową i aplikację banku GOmobile.

3. W okresie od 29 czerwca 2020 r. do 31 sierpnia 2020 r. zapłać min. 3 razy na łączną kwotę 300 zł w punktach, które biorą udział w akcji. Za to bank przeleje Ci 50 zł na Twoje nowo otwarte konto osobiste.

Gdzie możesz zapłacić w ramach akcji? Są to następujące branże:

 • beauty (manicure, pedicure, fryzjer, zabiegi kosmetyczne, studia masażu, solaria),
 • gastronomia (kawiarnie, bary, restauracje, food trucki, lodziarnie, lokalne piekarnie i cukiernie, puby, pizzerie, winiarnie),
 • turystyka (hotele, hostele, apartamenty, agroturystyka),
 • sport (kluby fitness, siłownie, wypożyczalnie sprzętu sportowego, szkoły tańca, prywatne szkoły sportowe),
 • kultura (prywatne teatry, galerie, muzea, lokalne festiwale, kina),
 • handel (kwiaciarnie, lokalne sklepy spożywcze, butiki),
 • rzemiosło (szewcy, krawcy, serwisy rowerowe, szwalnie, mechanicy),
 • transport (taksówki, linie autobusowe, biura podróży, linie kolejowe, rejsy wycieczkowe, linie lotnicze).

Pełny katalog punktów, które biorą udział w promocji

Jak widzisz, miejsca, w których możesz zapłacić, by dostać 50 zł nagrody, jest naprawdę wiele. Bez problemu więc możesz spełnić warunek płatności kartą, a przy okazji wesprzeć firmy, na których działaniu Ci zależy. Liczy się łączna suma transakcji, więc możesz realizować transakcje kartą w nieograniczonej liczbie miejsc.

Pamiętaj, że możesz założyć to konto osobiste bez wychodzenia z domu, a przy okazji zrobić coś dobrego i pomóc polskiej gospodarce.

Weź udział w akcji „Rozruszaj Polskę” >>

Partnerem publikacji jest Bank BNP Paribas.

Advertisement

Dodano:
06 Lip 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły