Który bank da kredyt gotówkowy na 500+?

  • 29 Kwi 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Świadczenie 500+ nie jest traktowane przez bank jako główne źródło dochodu, dlatego jeśli wnioskujący nie jest w stanie w inny sposób zapewnić dopuszczalnego minimum stałych wpływów, to może spotkać się z decyzją negatywną. W niektórych bankach 500+ zadziała natomiast pozytywnie jako dodatkowy dochód. Istotny jest przy tym wiek dzieci w porównaniu do okresu kredytowania.
Który bank da kredyt gotówkowy na 500+?

500+ – jak świadczenie wpłynęło na zadłużenie Polaków

Rodzina 500+ to program, który działa już od czterech lat. Od lipca 2019 r. na każde dziecko przypada 500 zł miesięcznie, bez względu na dochody rodziców. Jak wynika z badań BIK i BIG InfoMonitora z programu skorzystało ponad 2,6 mln rodzin Dla 17 proc. badanych świadczenie stało się sposobem na zminimalizowanie zadłużenia, a w przypadku 12 proc. doszło do całkowitego spłacenia należności.

500+ pozwoliło uniknąć zaciągania kredytów 29 proc. badanym. Inni natomiast chcieliby wykorzystać dodatkowe wpływy do uzyskania dodatkowych środków z banku lub firmy pożyczkowej. Wtedy rodzi się pytanie: czy świadczenie zwiększa zdolność kredytową?

500+ a zdolność kredytowa

Zdaniem Komisji Nadzoru Finansowego 500+ to regularnie otrzymywane świadczenie i z tego powodu może stanowić część miesięcznego budżetu rodziny, co banki powinny brać pod uwagę decydując w sprawie udzielenia kredytu lub pożyczki. W praktyce nie jest to takie proste.

W przypadku kredytów hipotecznych 500+ nie ma znaczenia, bo okres spłaty jest długi – zwykle trwa 20-30 lat (wyjątek: Credit Agricole, gdzie okres spłaty kredytu mieszkaniowego to 10 lat – Sprawdź ranking: https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne). W tym czasie wiele może się zmienić – wystarczy nowelizacja przepisów, a w skrajnym przypadku likwidacja świadczenia przez przyszłe rządy. Nawet gdyby tak się nie stało, to wypłata jest ograniczona czasowo – po osiągnięciu pełnoletności przez dziecko rodzina przestaje otrzymywać 500+. Sceptyczne podejście banków nie dotyczy tylko 500+, ale i innych świadczeń społecznych – rent czy zasiłków.

Pieniądze te mają większe znaczenie w przypadku kredytów gotówkowych i pożyczek, których okres spłaty jest znacznie krótszy. Kwota także jest mniejsza, co daje większe szanse na zwrócenie jej z odsetkami w terminie.

500+ a kredyt gotówkowy

Stałe świadczenie na dzieci może być atutem dla osób, starających się o kredyt gotówkowy na niższe kwoty.. Ważne, żeby okres spłaty nie kończył się później niż 18. urodziny dziecka. Najlepiej, jeśli pociech jest w domu więcej, bo wtedy wzrastają comiesięczne wpływy. Otrzymywanie świadczenia nie powinno być jednak głównym argumentem, który miałby przekonać bank do udzielenia kredytu. Rodzice powinni wykazać się stałym zatrudnieniem i odpowiednio wysokimi zarobkami. Szanse wzrastają, gdy z pracodawcą łączy ich umowa o pracę na czas nieokreślony.

Zastanawiasz się na jak wysoki kredyt możesz liczyć? Skorzystaj z kalkulatora kredytu gotówkowego >>

Jeśli wnioskujący rodzic widnieje w bazie dłużników, to 500+ mu nie pomoże. Powinien jak najszybciej uregulować spłatę, by zwiększyć swoją zdolność kredytową. Na jego korzyść nie będą też świadczyły opóźnienia w regulowaniu rat. Sprawdzona zostanie historia kredytowa, co może wpłynąć pozytywnie (kilka regularnie spłacanych zobowiązań) lub negatywnie (opóźnienia, długi).

Bank weźmie też pod uwagę koszty utrzymania rodziny oraz wszelkie stałe wydatki – w tym opłaty za czynsz, prąd, gaz, a także należności związane z użytkowaniem kart kredytowych czy inne zobowiązania finansowe.

Ciekawostką jest fakt, że według danych BIK co prawda liczba kredytów gotówkowych udzielonych w 2019 r. (kiedy program się rozszerzył) się zmniejszyła, to wzrosła ich wartość – o 5,5 proc. w porównaniu do poprzedniego roku. Oprócz podwyższenia płac i niskich stóp procentowych mogło na to wpłynąć właśnie świadczenie 500+.

Weź kredyt gotówkowy bez wychodzenia z domu! >>

500+ w analizie banków

PKO BP, Idea Bank i mBank nie biorą pod uwagę 500+ w analizie zdolności kredytowej. Bank Pekao owszem. ING Bank Śląski uwzględnia świadczenie jako dodatkowy dochód przy maksymalnym okresie kredytowania wynoszącym 36 miesięcy, o ile dziecko nie skończy 18 lat przed zakończeniem spłaty. Podobne podejście ma BNP Paribas i Citi Handlowy, gdzie jednak na minimalny dopuszczalny dochód 500+ nie może się składać. Świadczenie jest też uwzględniane w zdolności kredytowej Banku Pocztowego.

500+ a pożyczki pozabankowe

Wnioskujący ma większą szansę na uzyskanie pożyczki pozabankowej niż kredytu gotówkowego, bo firmy, które jej udzielają mają niższe wymagania – badają wszelkie wpływy, a na 500+ patrzą przychylnym okiem. Formalności w tym wypadku są ograniczone, a cały proces szybszy. Wiąże się to jednak z wyższą ceną pożyczki i bolesnymi dla portfela opłatami dodatkowymi. Okres spłaty jest przy tym krótszy.

Firmy parabankowe podchodzą do zdolności kredytowej w sposób bardziej elastyczny. Wystarczy, że wnioskujący ma regularne dochody. Zaletą tych pożyczkodawców jest też łatwość wnioskowania – produkty są dostępne online. Firm, które świadczą takie usługi, jest w internecie bardzo wiele. Konkurencja sprawia więc, że uzyskanie dodatkowych środków jest bardziej prawdopodobne niż w banku.

Dodano:
29 Kwi 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły