Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

  • 26 Maj 2017
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Planujesz zakup mieszkania z rynku wtórnego? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, aby transakcja przebiegła bezpiecznie.
Kupno mieszkania z rynku wtórnego – na co zwrócić uwagę?

Nowe czy używane – to jedno z pierwszych pytań, jakie zadają sobie osoby planujące zakup mieszkania. Jeśli już zdecydowałeś i chcesz zainwestować w nieruchomość z rynku wtórnego, pamiętaj, aby dobrze przygotować się do transakcji. Dzięki temu unikniesz przykrych niespodzianek, a co najważniejsze – sporo zaoszczędzisz.

Według badania przeprowadzonego w 2015 r. przez TNS Polska ponad 50 proc. Polaków planujących zakup domu lub mieszkania przeglądało wyłącznie oferty z rynku pierwotnego. Tylko 12 proc. ankietowanych zadeklarowało, że w pierwszej kolejności brało pod uwagę nieruchomości z rynku wtórnego. Dlaczego nie chcemy inwestować w używane mieszkania? Główne powody to brak swobody w urządzeniu wnętrza oraz zły stan techniczny starych budynków. Tymczasem nieruchomości z „drugiej ręki” to nie tylko zakurzone mieszkania po babci. Jak wybrać te najlepsze bez obaw o swoje finanse?

Mieszkanie z rynku wtórnego - co warto wiedzieć?

Wiele osób boi się kupna mieszkania z rynku wtórnego. Czy słusznie? Pamiętaj, że zakup nieruchomości to poważna decyzja i nie należy podejmować jej pochopnie. Bez względu na to, czy inwestujesz w mieszkanie nowe, czy używane, kieruj się zasadą ograniczonego zaufania. To w twoim interesie leży, aby sprawdzić wszystkie dokumenty i ustalić, jaki jest stan techniczny lokalu oraz budynku. Jeżeli przerażają cię formalności związane z kupnem mieszkania, skorzystaj z porady profesjonalistów. Za usługi pośrednika będziesz musiał dodatkowo zapłacić, ale zyskasz pomoc na każdym etapie dokonywania transakcji.

Sprawdź, czy opłaca się kupić mieszkanie przez pośrednika

Mieszkanie z rynku wtórnego - co należy sprawdzić przed zakupem?

Pierwszą rzeczą, jaką powinieneś sprawdzić, kupując mieszkanie z rynku wtórnego, jest lokalizacja. Zwróć uwagę, czy w pobliżu znajdują się sklepy, przychodnia, uczelnia, szkoła oraz żłobek (nawet jeśli jeszcze nie masz dzieci, w przyszłości może się to zmienić). Następnie dowiedz się, gdzie są umieszczone najbliższe przystanki komunikacji miejskiej. Sprawdź, ile czasu zajmie ci dojazd do pracy wybranym środkiem transportu i upewnij się, czy w okolicy nie są planowane większe inwestycje, które mogłyby przez dłuższy okres utrudnić ci dojazd. W tym celu warto zajrzeć do planów zagospodarowania przestrzennego. Znajdziesz je na stronie internetowej wybranego urzędu miasta. Gdy pierwszy raz odwiedzasz mieszkanie, zaufaj swojej intuicji. Zrób spacer wokół osiedla, aby przekonać się, czy jest to lokalizacja, która spełnia twoje oczekiwania (np. wokół znajduje się dużo zieleni, w pobliżu jest siłownia lub boisko).

Kolejną rzeczą, jaką będziesz musiał sprawdzić, jest stan techniczny budynku. Dowiedz się, w którym roku został zbudowany oraz, jakie prace remontowe zostały dotychczas wykonane (ocieplanie, malowanie klatek, wymiana drzwi wejściowych itp.). W następnej kolejności obejrzyj klatkę, windę (jeżeli jest w budynku) oraz piwnicę. Zapytaj, kto odpowiada za utrzymanie czystości w budynku oraz jego renowację.

Samo mieszkanie najlepiej oglądać w dzień. Wówczas szybciej zauważysz wszelkie mankamenty. Na tym etapie warto zapytać, które elementy wyposażenia właściciel ma zamiar zostawić. Jeżeli meble i sprzęty są w dobrym stanie, będziesz mógł nadal z nich korzystać, dzięki czemu w zaoszczędzisz na urządzaniu wnętrza. Oszacuj, ile wyniesie cię remont mieszkania. W tym celu sprawdź stan podłóg, ścian, kanalizacji, okien oraz drzwi. Ich wymiana jest najbardziej kosztowna. Kolejne rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę to m.in. dostęp do mediów (wody oraz centralnego ogrzewania). Podczas spotkania z właścicielem nie bój się pytań. Im więcej ich zadasz, tym bardziej świadomą decyzję uda ci się podjąć. Weź pod uwagę, że w mieszkaniu, które kupisz, spędzisz przynajmniej kilka, jeśli nie kilkadziesiąt lat, dlatego staraj się zdobyć jak najwięcej informacji o nowym lokum. Wówczas masz pewność, że gdy się wprowadzisz, nic cię nie zaskoczy.

Mieszkanie z rynku wtórnego – jakie dokumenty sprawdzić?

Gdy już wybierzesz mieszkanie, przyszedł czas na sprawdzenie dokumentów. Pierwszym i najważniejszym jest księga wieczysta nieruchomości. Możesz ją przejrzeć online lub zwrócić się do odpowiedniego sądu z prośbą o wydanie odpisu z księgi. Pamiętaj, aby treść księgi wieczystej przeanalizować nie tylko na początku, lecz także przed podpisaniem umowy kupna mieszkania. Zyskasz wówczas pewność, że w dokumencie nie pojawiły się nowe zapisy. Jakie informacje znajdziesz w księdze wieczystej? Przede wszystkim dowiesz się, kto jest właścicielem nieruchomości, czy lokal posiada wady prawne oraz, czy jest zadłużony.

Podczas rozmowy z obecnym właścicielem zapytaj, kto jest zameldowany w mieszkaniu, czy lokal jest wynajmowany oraz czy płatności za czynsz i media są regulowane w terminie. Poproś o potwierdzenie wszystkich informacji za pomocą pisemnych zaświadczeń ze spółdzielni lub od dostawców mediów. Jeżeli osoba, która sprzedaje ci mieszkanie, prowadzi działalność gospodarczą, upewnij się, czy nie zalega z płatnościami do urzędu skarbowego i ZUS.

Podatek PCC przy kupnie mieszkania z rynku wtórnego

Osoby, które decydują się na zakup mieszkania z rynku pierwotnego, są zwolnione z uregulowania podatku, ponieważ jest on wliczony w podatek VAT płacony przez dewelopera. Jeżeli jednak inwestujesz w mieszkanie z rynku wtórnego, masz obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilno-prawnych (PCC). Jego wysokość to 2 proc. ceny nieruchomości. Zazwyczaj wszystkie formalności związane z opłaceniem podatku PCC wypełni za ciebie notariusz podczas podpisywania umowy kupna nieruchomości. Wówczas pobierze również opłatę.

Kupno mieszkania - rynek wtórny - czy to się opłaca?

Istnieje wiele powodów, dla których warto zdecydować się na zakup mieszkania z rynku wtórnego. Używane lokum możesz mieć niemal „od ręki”, a poprzedni właściciele nierzadko zostawiają meble i sprzęt, co pozwoli ci znacznie ograniczyć koszty urządzenia wnętrza. Jednocześnie istnieje wiele pułapek, które powodują, że zakup nieruchomości z rynku wtórnego jest obarczony pewnym ryzykiem. Jeżeli będziesz stosował się do powyższych wskazówek, a przed podpisaniem umowy dokładnie sprawdzisz wszystkie dokumenty, możesz kupić używane mieszkanie bez obaw.

Podobne artykuły