Leasing czy kredyt?

 • 01 Lip 2020
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(1)
Kupno samochodu za gotówkę wiąże się z jednorazowym wydatkiem kilkudziesięciu (a nawet więcej) tysięcy złotych. Dlatego często trzeba korzystać z finansowania z banku lub firmy leasingowej. Kredyt czy leasing? Które z rozwiązań jest korzystniejsze? Czym się różnią? Sprawdziłem to.
Leasing czy kredyt?

Jak sfinansować zakup samochodu? Takie pytanie zadaje sobie każda osoba, która chce kupić własne cztery kółka. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się być zakup za gotówkę. Minusem tego rozwiązania jest jednak to, że jednorazowo pozbywasz się części lub nawet całości swoich oszczędności.

Jakie są inne rozwiązania?

Jeżeli koszty zakupu samochodu chcesz rozłożyć w czasie, to powinieneś zastanowić się nad kredytem samochodowym lub kredytem gotówkowym. Z kolei, jeśli chcesz korzystać z samochodu, ale niekoniecznie musi on być Twoją własnością, to dobrym rozwiązaniem dla Ciebie może być leasing.

Co warto wiedzieć na temat tych sposobów finansowania samochodu?

Kredyt na samochód

Do sfinansowania zakupu samochodu możesz wykorzystać:

 • kredyt samochodowy
 • lub kredyt gotówkowy.

Kredyt samochodowy

Kredyt samochodowy, podobnie jak np. kredyt hipoteczny jest kredytem celowym. Oznacza to, że możesz go przeznaczyć tylko na zakup konkretnego samochodu lub innego pojazdu (np. quada, skutera czy motocykla). W umowie, jaką zawrzesz z bankiem, zawarte będą dane finansowanego pojazdu (m.in. marka, model, numer nadwozia, pojemność silnika czy rodzaj paliwa).

Drugą cechą kredytu samochodowego jest to, że jest on zabezpieczony. W zależności od banku zabezpieczeniem kredytu samochodowego może być np. zastaw rejestrowy, przewłaszczenie na zabezpieczenie, cesja praw z polisy AC czy depozyt karty pojazdu.

Kredyt samochodowy możesz wziąć w wysokości nawet 500 000 zł (o ile będziesz miał zdolność kredytową do spłaty tak wysokiej kwoty zobowiązania) i spłacać go nawet przez 10 lat.

To ważne!

Jeżeli kredytem samochodowym będziesz chciał sfinansować zakup auta używanego, to okres spłaty kredytu może być uzależniony od wieku samochodu. Bank może np. finansować zakup samochodów nie starszych niż 10 lat, a samochód w dniu spłaty ostatniej raty nie może być starszy niż np. 14 lat.

Formalności związane z uzyskaniem kredytu samochodowego możesz załatwić w oddziale banku, online, w salonie dealera lub – w przypadku finansowania auta używanego – w komisie samochodowym.

Jaki będzie najlepszy kredyt samochodowy? W zależności od Twoich potrzeb może to być:

 • „standardowy” kredyt samochodowy. W jego przypadku po upływie okresu jego spłaty (np. po 6 latach) i spłacie zobowiązania, bank zwolni zabezpieczenie i samochód będzie Twój w 100%,
 • kredyt z ratą balonową. Znajdziesz go przede wszystkim w bankach związanych z importerami samochodów (np. Toyota Banku czy Volkswagen Financial Services). W przypadku takiego kredytu wpłacasz z własnych środków np. 10% ceny samochodu, przez 3-4 lata korzystasz z samochodu i spłacasz część kredytu w miesięcznych ratach. Na koniec zostaje Ci do spłacenia ostatnia rata (tzw. rata balonowa), która może wynosić kilkanaście a nawet kilkadziesiąt procent wartości samochodu. Ratę balonową możesz spłacić jednorazowo lub w ratach i nadal korzystać z samochodu lub potraktować ją jako udział własny do kredytu na nowe auto.

Gdzie znaleźć najtańszy kredyt samochodowy? Po majowej obniżce stóp procentowych, kredyt samochodowy nie może być oprocentowany wyżej niż 7,2% w skali roku. Jednak z uwagi na to, że bank ustanawia zabezpieczenie na kredytowanym samochodzie, jego oprocentowanie jest zazwyczaj niższe.

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotówkowy to drugi sposób sfinansowania samochodu. Podstawową różnicą między nim a kredytem samochodowym polega na tym, że:

 • w przypadku kredytu gotówkowego nie musisz ustanawiać zabezpieczenia,
 • możesz go przeznaczyć na dowolny samochód (do umowy nie są wpisywane dane dotyczące kredytowanego auta),
 • możesz wziąć kredyt i dopiero zacząć szukać interesującego Cię samochodu. Jeżeli znajdziesz tańszy samochód, to nadwyżkę finansową możesz przeznaczyć np. na jego dodatkowe wyposażenie lub na ubezpieczenie.

Jeżeli będziesz chciał kupić samochód, który kosztuje np. 20 000 – 30 000 zł, to na jego zakup możesz wziąć kredyt gotówkowy online (wszystkie formalności możesz załatwić nie wychodząc z domu – przez telefon lub internet).

Korzystając z oferty banku, który prowadzi Twoje konto osobiste, możesz wziąć kredyt gotówkowy bez zaświadczeń. Bank może łatwo sprawdzić wysokość Twoich wpływów na rachunek i nie wymagać dokumentów potwierdzających zatrudnienie.

Jak możesz znaleźć najtańszy kredyt gotówkowy? Sprawdź naszą porównywarkę i znajdź w niej ofertę najkorzystniejszą dla siebie ofertę.

Oprocentowanie kredytu gotówkowego – podobnie jak kredytu samochodowego – nie może przekroczyć obecnie 7,2% w skali roku. Oprocentowanie kredytu gotówkowego będzie zbliżone do maksymalnego. Dzieje się tak z uwagi na to, że kredyt gotówkowy jest przeznaczony na dowolny cel i nie można ustanowić jego zabezpieczenia.

Leasing

Na podstawie umowy leasingu leasingodawca zezwala leasingobiorcy na korzystanie z określonej rzeczy (zazwyczaj samochodu) w zamian za ustalone opłaty (raty). Przez cały okres trwania umowy leasingu właścicielem samochodu jest firma leasingowa. Leasingodawca może wykupić przedmiot leasingu na koniec umowy.

Leasing samochodowy był dotychczas znany jako produkt adresowany do przedsiębiorców. Osoby prowadzące działalność gospodarczą mogły korzystać z:

 • leasingu operacyjnego, czyli czasowego przekazania leasingobiorcy prawa do korzystania z danej rzeczy. Raty leasingowe są dla leasingobiorcy kosztem uzyskania przychodów,
 • leasingu finansowego. W jego przypadku, w przeciwieństwie do leasingu operacyjnego, przedmiot umowy ulega amortyzacji (jego wartość zmniejsza się w wyniku jego użytkowania i starzenia się). Leasingobiorca może wliczyć do kosztów uzyskania przychodu tylko część odsetkową raty leasingowej.

Jeżeli nie prowadzisz działalności gospodarczej, także możesz skorzystać z leasingu. Dla konsumentów (osób nie prowadzących działalności gospodarczej) przeznaczony jest leasing konsumencki (zwany też leasingiem prywatnym).

Leasing konsumencki – w porównaniu do kredytu samochodowego – charakteryzuje się uproszczoną procedurą. Do zawarcia umowy leasingu konsumenckiego będziesz potrzebował tylko:

 • wniosku o udzielenie leasingu,
 • dowodu osobistego,
 • zaświadczenia o zatrudnieniu oraz zaświadczenia o wysokości osiąganych dochodów.

Podobnie jak w przypadku leasingu adresowanego do przedsiębiorców, tak i w tym przypadku samochód będący przedmiotem leasingu przez cały czas trwania umowy pozostaje własnością leasingodawcy.  W czasie trwania umowy korzystasz z samochodu i płacisz miesięczne raty leasingowe. Po zakończeniu umowy:

 • możesz wykupić auto za cenę wymienioną w umowie,
 • zamienić samochód na nowy.

Kredyt czy leasing? Który ze sposobów sfinansowania samochodu jest korzystniejszy? Trudno jest na to jednoznacznie odpowiedzieć. Zarówno kredyt jak i leasing mają atuty i wady. Leasing jest łatwiejszy do uzyskania, ale w okresie trwania umowy nie jeździsz swoim samochodem (wykupienie go może wiązać się z dodatkowymi kosztami). Kredyt natomiast wymaga od Ciebie nieco większej ilości formalności, ale za to po spłacie wszystkich rat, samochód staje się Twoją własnością.

Dodano:
01 Lip 2020

1 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Ireneusz Kolski Ekspert 28 stycznia 2017
  Zdecydowałbym się na wynajem samochodów. To również alternatywa, o której jest co raz głośniej. Wynajmowanie w wypożyczalniach takich jak Panek w sytuacji, gdy nie potrzebujemy na gwałt samochodu codziennie na penwo jest znacznie korzystniejsze księgowo chociażby. Warto rozważyć taką opcję.

Podobne artykuły