Liczba i wartość udzielonych w sierpniu kredytów spadła w porównaniu do poprzedniego roku. Wyjątkiem są kredyty ratalne

  • 22 Wrz 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
BIK przedstawił najnowsze dane dotyczące rynku kredytów w sierpniu 2020 r. Wyniki z tego miesiąca są już odzwierciedleniem skutków odmrożenia gospodarki, a z drugiej strony zaostrzonej polityki kredytowej banków.
Liczba i wartość udzielonych w sierpniu kredytów spadła w porównaniu do poprzedniego roku. Wyjątkiem są kredyty ratalne

Dane o sprzedaży kredytów w sierpniu 2020 r.

W poprzednim miesiącu w porównaniu do sierpnia 2019 r. banki i SKOK-i udzieliły w ujęciu liczbowym:

  • 41,5% mniej kart kredytowych – w ujęciu wartościowym o 40,4% mniej,
  • 30,1% mniej kredytów gotówkowych – w ujęciu wartościowym o 31,1% mniej,
  • 21,5% mniej kredytów mieszkaniowych – w ujęciu wartościowym o 20,3% mniej,
  • 9,7% więcej kredytów ratalnych – w ujęciu wartościowym o 14,6% więcej.

Przez pierwszych osiem miesięcy tego roku udzielono:

  • 1,817 mln (-31,4% r/r) kredytów gotówkowych  na kwotę 33,881 mld zł (-32,9% r/r),
  • 2,194 mln (+0,7% r/r) kredytów ratalnych na kwotę 9,388 mld zł (-1,3% r/r),
  • 140,6 tys. (-11,9% r/r) kredytów mieszkaniowych  na kwotę 40,521 mld zł (-5,8% r/r).

BIK sprawdził też dynamiki sprzedaży kredytów w różnych przedziałach kwotowych. Między styczniem a sierpniem 2020 r. negatywne tendencje dotyczyły wszystkich przedziałów wartości. Najbardziej spadła sprzedaż kredytów wysokokwotowych, czyli tych powyżej 50 tys. zł – o 37,% w ujęciu liczbowym i o 38,0 w ujęciu wartościowym. Mniejszy spadek zanotowano w kredytach niskokwotowych, czyli tych poniżej 1 tys. zł – 13,2% liczbowo i 15,5% wartościowo. Fakt ten może mieć związek z polityką konserwatywną banków, która jest odpowiedzią na pandemię i lockdown.

Sprzedaż kredytów ratalnych i gotówkowych

Sprzedaż kredytów ratalnych ma się dobrze już od miesięcy. Częściowo jest to skutkiem dużych akcji promocyjnych, które miały miejsce w maju, krótko po odmrożeniu handlu stacjonarnego. Oferta ratalna dotyczyła wtedy przede wszystkim sprzętu RTV i AGD, mebli czy samochodów. W ostatnich latach popularne stały się raty 0%, które powodują, że klient płaci tylko za wartość towaru i nic więcej. Między styczniem a sierpniem 2020 r. zanotowano dodatnią dynamikę – 0,7% w ujęciu liczbowym w porównaniu do analogicznego okresu w 2019 r. W ujęciu wartościowym nastąpił natomiast spadek o 1,3%.

Pisaliśmy o tym TUTAJ – sprawdź! >>

Wyniki różnią się w poszczególnych przedziałach kwotowych. Tutaj tendencja jest inna niż w kredytach gotówkowych. Ujemna dynamika dotyczy najniższych kwot (-2,1% dla kredytów poniżej 1 tys. zł, -3,5% dla 1-1,5 tys. zł i -3,3% dla 1,5-2 tys. zł), a wzrosty zauważono przy finansowaniu o wartości 2 tys. zł i większym, przy czym najwyższe po przekroczeniu 5 tys. zł (+4,9%).

Tymczasem średnia wartość kredytów gotówkowych w sierpniu 2020 r. wyniosła 17 766 zł – jest to spadek o 1,8% w ujęciu rocznym. Dla kredytów ratalnych średnia wartość wyniosła 4 517 zł, czyli więcej o 4,5% w porównaniu do sierpnia 2019 r. Warto tutaj dodać, że ten typ finansowania obejmuje też kredyty samochodowe, których wartość jest wyższa.

Sprawdź ranking kredytów gotówkowych: https://www.totalmoney.pl/kredyty_gotowkowe

Sprzedaż kredytów mieszkaniowych

W sierpniu 2020 r. dynamika dla kredytów mieszkaniowych była ujemna – 20,3% w ujęciu wartościowym i 21,5% w liczbowym. Najlepsze wyniki miała sprzedaż kredytów o wartości powyżej 350 tys. zł – między styczniem a sierpniem udzielono ich o 5,9% więcej w ujęciu wartościowym i o 6,0% więcej w ujęciu liczbowym niż w analogicznym okresie 2019 r. Skutki defrostingu widać było już w odczytach Indeksu Popytu na kredyty mieszkaniowe z lipca (-3,5%) i sierpnia (-3,1%). Dla tego typu produktów szczególnie ważne jest podejście banków – na ile udostępnia finansowanie dla większej grupy osób i czy będą miały zwiększone wymagania np. w postaci podwyższonego wkładu własnego. Obecnie zatrudnieni w branżach dotkniętych pandemią, a także osoby samozatrudnione lub pracujące na podstawie umowy cywilnoprawnej mogą mieć trudności z uzyskaniem kredytu mieszkaniowego. Popyt już się odbudował, czego nie można powiedzieć jeszcze o podaży. Ostatnie ankiety NBP świadczą jednak o chęci złagodzenia polityki kredytowej.

Oblicz kosz kredytu i wysokość raty przy pomocy kalkulatora kredytowego >>

Sprzedaż kart kredytowych

W sierpniu banki wydały 55,6 tys. kart kredytowych z limitami o łącznej wartości 327 mln zł. Jest to więc spadek w o 41,5% w ujęciu liczbowym i 40,4% w ujęciu wartościowym. To kontynuacja negatywnego trendu w tym typie kredytowania i dotyczy to wszystkich przedziałów kwotowych. Limity kartowe są dla banków jednym z najbardziej ryzykownych produktów, stąd znaczny spadek sprzedaży. Niechęć wiąże się też z drastycznymi cięciami stóp procentowych, co powoduje niskie zyski dla udzielających kredytu.

Pewnym drogowskazem jest Indeks Jakości, czyli wskaźnik poziomu ryzyka kredytowego. Im jest niższy, tym lepiej. W sierpniu odczyt dla kredytów ratalnych wyniósł 1,97%, co świadczy o bezpiecznym poziomie szkodowości. Dla porównania Indeks Jakości kredytów gotówkowych w poprzednim miesiącu wyniósł 5,44%, co i tak jest lepszym wynikiem w ujęciu rocznym – wartość ta jest niższa o 0,48. Poprawa wystąpiła także w kredytach mieszkaniowych – o 0,11 mniej niż w lipcu. Odczyt wyniósł 0,73%, a więc o 0,03 więcej niż w ubiegłym roku.

Dodano:
22 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły