LINK4 Kasa Wraca. Co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

 • 13 Gru 2018
 • 6 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdziłem jak na wysokość składki ubezpieczeniowej przekłada się styl jazdy samochodem - prędkość i płynność jazdy.
LINK4 Kasa Wraca. Co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Dotychczas styl w jakim prowadzisz samochód, tj. z jaką jeździsz prędkością w obszarze zabudowanym i poza nim, czy płynnie przyspieszasz i hamujesz, nie przekładał się bezpośrednio na wysokość twojej składki ubezpieczeniowej. Teraz się to zmieniło. Uczestnicząc w programie LINK4 Kasa Wraca możesz dostać zwrot nawet 30 proc. składki. Jak to działa? Sprawdziłem.

Dzięki telematyce, czyli rozwiązaniom technologicznym umożliwiającym zróżnicowanie składek ubezpieczeniowych w zależności np. od stylu w jakim dany kierowca prowadzi samochód, tego czy jeździ w ciągu dnia czy nocą czy jak często wyjeżdża poza miasto, stało się to możliwe.

Czy wiesz, że...
Termin „telematyka” powstał z połączenia dwóch słów: telekomunikacja i informatyka. Wyraz ten został użyty po raz pierwszy w 1978 r. w języku francuskim (telematique).

Telematyka na rynku polskim

Na polski rynek ubezpieczeniowy rozwiązania telematyczne wchodzą dość nieśmiało. Mogą z nich obecnie korzystać klienci dwóch zakładów ubezpieczeń:

 • Ergo Hestii
 • LINK4.

Działanie rozwiązań telematycznych pokażę na przykładzie LINK4 Kasa Wraca, z którego sam korzystam od początku tego roku.

Jak działa LINK4 Kasa Wraca?

Pierwszym krokiem na drodze do otrzymania premii za bezpieczną jazdę jest zawarcie umowy ubezpieczenia komunikacyjnego z LINK4 i opłacenie składki (jeśli rozłożyłeś ją na raty pamiętaj o terminowych ich opłacaniu – zgodnie z harmonogramem z umowy ubezpieczenia).

Krok drugi to zainstalowanie w smartfonie NaviExperta (aplikację możesz pobrać ze sklepów Google Pay i AppStore), wprowadzenie do niej kodu aktywacyjnego (dostaniesz go od LINK4) i numeru polisy oraz wyrażenie zgody na przekazywanie danych o twoim stylu jazdy do LINK4. Po zatwierdzeniu wprowadzonych danych (przez kliknięcie OK), nawigacja jest gotowa do działania. Możesz wyruszyć z nią w drogę.

Krok trzeci – najbardziej istotny – to regularne korzystanie z nawigacji w czasie jedenastu miesięcznych okresów rozliczeniowych. W każdym miesiącu trzeba przejechać z włączoną nawigacją co najmniej 200 km. W tym czasie musi znaleźć się co najmniej 5 dni, w czasie których przejedziesz min. 10 km. Oznacza to, że nie wystarczy przejechać jednorazowo min. 200 km żeby zaczęła naliczać się premia. Trzeba też przez w każdym z 5 dni przejechać co najmniej 10 km (jeżeli jeździsz samochodem do i z pracy, nie powinieneś mieć problemów ze spełnieniem tego warunku).

Po spełnieniu warunku „przebiegowego” naliczana będzie premia cząstkowa. W zależności od stylu twojej jazdy jej wysokość w okresie rozliczeniowym może się zmieniać. Po upływie jedenastu miesięcznych okresów rozliczeniowych LINK4 wypłaci ci nagrodę – sumę premii cząstkowych.

LINK4 Kasa Wraca. Co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Aktualną wysokość premii cząstkowej możesz łatwo sprawdzić na swoim smartfonie. Wystarczy, że po włączeniu NaviExperta wejdziesz do menu i klikniesz w ikonę LINK4 Kasa Wraca.

Znajdziesz tam trzy zakładki:

 • Ostatnio – z informacjami o przejechanym dystansie, przepisowej jeździe i płynnej jeździe (w procentach) w ciągu ostatnich dwóch tygodni
 • Bieżący okres – z informacjami o: aktualnej wysokości łącznej nagrody i premii cząstkowej. Znajdziesz tam też informacje o tym, ile kilometrów musisz w danym okresie przejechać żeby zaczęła się naliczać premia cząstkowa oraz statystyki dotyczące twojej jazdy
 • Poprzedni okres – z informacjami o wysokości premii cząstkowej naliczonej w poprzednim miesiącu oraz statystki dotyczące twojej jazdy.
Pamiętaj!
Na możliwość otrzymania nagrody za bezpieczną jazdę (i na jej wysokość) wpływają następujące czynniki:
 • przekroczenia prędkości (jak często to robisz i o ile km/h przekraczasz dozwoloną prędkość)
 • płynność jazdy (liczba gwałtownych przyspieszeń i hamowań, ich siła, czasz trwania i częstotliwość
 • dostosowywanie stylu jazdy (jak przepisowo jeździsz w obszarze zabudowanym i poza nim, czy styl twojej jazdy w nocy różni się od tego w dzień)
 • pokonywane dystanse (jak często wyruszasz w długie trasy, jaki jest średni dystans pokonywany przez ciebie w ciągu dnia/nocy).

M.in. na podstawie tych danych i łączących je zależności LINK4 opracowuje PROFIL KIEROWCY.

W czasie miesięcznych okresów rozliczeniowych (pod karą wyłączenia z promocji) nie możesz:

 • spowodować szkody, z tytułu której LINK4 będzie zobowiązane do wypłaty odszkodowania z OC
 • mieć szkody, za którą LINK4 wypłaci ci odszkodowanie z AC
 • spóźnić się z zapłatą składki lub raty składki powyżej 30 dni.

Ile można zarobić?

Maksymalna nagroda – suma premii cząstkowych – może wynieść nawet 30 proc. składki. Premie w wysokości nie przekraczającej 2 000 zł są zwolnione z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Tyle informacja z regulaminu promocji. Pokażę na swoim przykładzie, ile można zyskać jeżdżąc płynnie i zgodnie z przepisami.

W styczniu tego roku kupiłem kolejne ubezpieczenie OC/AC/NNW w LINK4 i przystałem na propozycję przystąpienia do promocji LINK4 Kasa Wraca. Z aplikacji NaviExpert korzystałem już wcześniej, tak więc musiałem tylko wpisać w niej kod aktywacyjny i numer polisy, no i oczywiście zgodzić się na przekazywanie informacji o moim stylu jazdy do LINK4.

Moje uczestnictwo w programie LINK4 Kasa Wraca rozpoczęło się od lutego tego roku. Jaki był styl mojej jazdy począwszy od tego miesiąca, a skończywszy na październiku? Raz szło mi lepiej, raz gorzej. Wysokości premii cząstkowych naliczanych w kolejnych miesiącach można sprawdzić na znajdującej się poniżej grafice

LINK4 Kasa Wraca. Co trzeba wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Przez pięć z dziewięciu miesięcy, w czasie których uczestniczyłem w progamie LINK4 Kasa Wraca wysokość cząstkowych premii przekraczała 20 zł – najwyższe naliczone były w marcu (kiedy jeszcze zapoznawałem się z programem), w lipcu (kiedy pojechałem z rodziną nad morze i znaczną część trasy pokonałem autostradą, co wpłynęło pozytywnie na płynność jazdy) i w październiku. Maj i czerwiec wypadły nieco gorzej, ale wyniki, jakie osiągnąłem w ich czasie osiągnąłem, były także do przyjęcia. Najniższe premie cząstkowe trafiły na moje konto w sierpniu i we wrześniu. Wydaje mi się, że przez te dwa miesiące często musiałem słyszeć głos Geralta z Riwii, mówiący „Ściągnij cugle” (jako fan sagi o Wiedźminie mam jego głos ustawiony w nawigacji).

Pobierz darmowy poradnik w wersji PDF >>

Za ubezpieczenie komunikacyjne zapłaciłem 1 386,18 zł. Wysokość nagrody, którą dotychczas naliczyło mi LINK4 to 198,60 zł. Oznacza to, że na razie wróciło do mnie niecałe 14,33 proc. tego, ile zapłaciłem za polisę. Co prawda do oferowanych przez LINK4 30 proc. jeszcze trochę mi brakuje, ale w przyszłym roku postaram się jeździć tak żeby wróciło do mnie co najmniej 20 proc. ceny polisy.

A jakie jest wasze zdanie o rozwiązaniach takich jak LINK4 Kasa Wraca? Dajcie znać w komentarzach.

Podobne artykuły