Lokata dla dziecka

 • 18 Maj 2018
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
W jaki sposób odkładać środki, które zabezpieczą przyszłość twojego malucha? Jednym z dobrych sposobów będzie lokata dla dziecka.
Lokata dla dziecka

Jesteś rodzicem i zastanawiasz się jak możesz zabezpieczyć przyszłość swojego dziecka i przy okazji nauczyć je racjonalnego gospodarowania pieniędzmi? Możliwości jest wiele, a jedną z nich jest lokata. Może to być także świetny prezent z okazji zbliżającego się dnia dziecka. Czy warto ją założyć? Podpowiadam.

Marzysz, żeby twoje dziecko miało dobry start w dorosłość, a w przyszłości bez problemów gospodarowało pieniędzmi? Uda ci się to, jeśli odpowiednio wcześniej zaczniesz oszczędzać. Masz do wyboru kilka możliwości, jedną z nich jest lokata.

Oszczędzanie nie jest łatwe, szczególnie dla osób, którym trudno jest miesięcznie odłożyć dodatkowe środki. Sprawdź, od czego musisz zacząć.

Czym jest lokata bankowa?

Najprościej istotę lokaty można wyjaśnić, traktując ją jako pożyczkę, której udzielasz bankowi. Skoro bank pożycza od ciebie pieniądze, to musi za to zapłacić, czyli wypłacić odsetki. To jak dużo zarobisz na lokacie uzależnione jest od jej okresu i oprocentowania.

Lokata terminowa
to umowa między bankiem, a klientem dotycząca lokowania środków pieniężnych zawierana na czas określony. Bank zobowiązuje się wypłacić kapitał wraz z odsetkami na koniec okresu umowy.

Lokaty bankowe - rodzaje

Lokaty dostępne w ofertach banków można podzielić, biorąc pod uwagę m.in. długość ich trwania. Wyróżnia się:

 • Lokaty krótkoterminowe - zawierane na okres krótszy niż rok, np. na 3 miesiące. Ich zaletą jest to, że po zakończeniu umowy możesz ponownie zorientować się w produktach dostępnych na rynku i wybrać najlepszą ofertę;
 • Lokaty długoterminowe – zawierane na okres równy lub dłuższy niż rok. Pozwalają zarobić więcej.

Zarówno lokaty krótkoterminowe, jak i długoterminowe mogą być jednorazowe lub odnawialne. Jeśli wybierzesz lokatę odnawialną, nie będziesz musiał podpisywać kolejnej umowy, gdy poprzednia wygaśnie, ponieważ lokata zostanie automatycznie ponownie uruchomiona.

Jaką lokatę wybrać dla dziecka?

Oferta banków w zakresie lokat jest bardzo szeroka. Możesz wybierać spośród różnych propozycji. Produkty różną się pod względem sposobu założenia i oprocentowania. Do najpopularniejszych należą:

 • Lokata standardowa (jeśli preferujesz tradycyjny sposób oszczędzania)
 • e-lokata (założysz ją za pośrednictwem bankowości internetowej)
 • Lokata mobilna (założysz ją za pośrednictwem bankowej aplikacji mobilnej)
 • Z oprocentowaniem stałym (w czasie trwania lokaty oprocentowanie jest niezmienne)
 • Z oprocentowaniem zmiennym (w czasie trwania lokaty oprocentowanie się zmienia i może zależeć od stawki WIBOR lub WIBID)
 • Z oprocentowaniem progresywnym (oprocentowanie wzrasta wraz z upływem czasu trwania lokaty)

Jeśli poszukujesz lokaty dla dziecka, warto zastanowić się na jaki okres chcesz zdeponować pieniądze i szukać oferty z najwyższym oprocentowaniem. Zwróć jednak uwagę na dodatkowe warunki interesującego cię produktu.

Przykładowo, lokata może być przeznaczona tylko dla nowych klientów, nowych środków albo można ją założyć tylko za pomocą aplikacji mobilnej. Warto także zwrócić uwagę na promocyjne oferty lokat, nawet jeśli nie odpowiadają one zakładanemu przez ciebie wcześniej okresowi oszczędzania. Możesz zarobić na nich więcej niż w standardowej ofercie.

Mając do dyspozycji większą kwotę pieniędzy i świadomość, że nie będziesz musiał z nich skorzystać wybierz lokatę długoterminową. Zarobisz w ten sposób więcej.

Lokata dla dziecka – aktualne oferty

Oczywiście lokatę bankową zakłada rodzic z myślą o dziecku. Produkty bankowe z reguły przeznaczone są dla osób pełnoletnich.

Zaczynając poszukiwania możesz przerazić się ilością ofert. Nie martw się! Łatwo znajdziesz najlepsze dla ciebie lokaty korzystając z porównywarki. Wystarczy wybrać kwotę i okres, żeby poznać lokaty aktualnie proponowane przez banki.

Jeśli jednak nie masz pewności, która oferta jest najlepsza, poznaj nasz ranking lokat i sprawdź, ile możesz zarobić.
 

Sprawdź aktualne oferty lokat >>

Lokata dla dziecka – czy warto?

Wybranie dobrej lokaty pozwala zbudować solidne zaplecze finansowe z myślą o twoim dziecku. Jest to dobre rozwiązanie, gdy jednorazowo możesz zainwestować większą sumę pieniędzy. Przykładowo jeżeli twoje dziecko zebrało w ramach prezentu na komunię pieniądze to zastanów się czy nie opłaci się wpłacić ich na lokatę.

Pamiętaj jednak, że założenie lokaty równa się z blokadą twoich środków na dany okres. Jeśli zależy ci na swobodzie dopłacania i wypłacania pieniędzy, to warto zamiast lokaty wybrać rachunek oszczędnościowy. Jest on zazwyczaj oprocentowany niżej niż lokata, ale w sytuacji, gdy będziesz potrzebować zdeponowanych pieniędzy, możesz je wypłacić bez utraty odsetek.

A jak inaczej uczyć dziecko oszczędzania i racjonalnego gospodarowania pieniędzmi? W jaki sposób przygotować je do późniejszego, świadomego korzystania z usług banków? Dobrym sposobem może być założenie dziecku rachunku bankowego. To propozycja dla starszych dzieci.

Oferta banków w zakresie kont młodzieżowych jest bardzo szeroka – jako rodzic bez trudu znajdziesz takie konto, z którego będzie mogło korzystać twoje dziecko. Co istotne, zdecydowana większość banków nie pobiera opłat za prowadzenie takich rachunków, co oznacza, że nie musisz liczyć się z koniecznością ponoszenia dodatkowych kosztów.

Przeczytaj, jak inaczej zaoszczędzić pieniądze, które ułatwią twojemu dziecku samodzielne życie.

Czego dziecko może nauczyć się, posiadając konto?

Twoje dziecko posiadając rachunek w banku może poczuć się niemal jak dorosły. Jeżeli jego konto będzie co miesiąc miesięcznie zasilane kieszonkowym, może nauczyć się nie tylko zarządzania swoimi finansami, lecz także oszczędzania. Nie bez znaczenia jest też poznanie możliwości bankowości internetowej i nauka sprawnego poruszania się po udostępnionej platformie. Ponieważ większość banków oferuje swoim klientom aplikacje na smartfony, nastolatek może też nauczyć się wykorzystywać telefon do kontrolowania swoich finansów. Wszystko to powinno zaprocentować w dorosłym życiu – gdy otrzyma pierwszą wypłatę, będzie potrafił nią rozporządzać.

Więcej o tym, jak uczyć dziecko oszczędzania możesz przeczytać tutaj.

Dodano:
18 Maj 2018

Zaktualizowano:
28 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły