Lokata dla zamożnych

 • 28 Kwi 2015
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(4)
Czym różnią się lokaty dla zamożnych od tych tradycyjnych?
Lokata dla zamożnych

W Polsce coraz popularniejsze stają się usługi szeroko pojmowanego private bankingu, czyli bankowości dla bogatszych klientów. Wśród bonusów spod znaku VIP znajdują się między innymi lokaty dla zamożnych (nazywane także lokatami premium). Czym różnią się one od tradycyjnych lokat? Na co można liczyć zakładając lokatę premium w polskim banku?

Private banking wraz ze wszystkimi swoimi usługami zyskuje powoli coraz większą popularność. Zamożniejsi klienci chętnie korzystają z różnych przywilejów, jakie przygotowały dla nich banki. Jedną z usług dedykowanych specjalni dla klientów VIP są lokaty premium, które dzięki swojemu profilowi pozwalają na pomnażanie swojego, i tak już niemałego, kapitału.

Czym jest private banking?

Bankowość prywatna to indywidualna obsługa finansowa skierowana do bogatszych klientów. Każdy, kto posiada aktywa o dużej wartości, ma prawo do skorzystania ze specjalnych usług bankowych, ale również z szeregu produktów pozafinansowych (np. concierge). Bankowość prywatna charakteryzuje się bardzo indywidualnym podejściem do klienta oraz jego pieniędzy. Do najczęściej występujących bonusów w private banking należy zaliczyć specjalne oferty kredytowe oraz lokaty premium.

Cechy lokat premium

Lokaty dla zamożnych charakteryzują się przede wszystkim wysokimi limitami wpłat. W znacznej większości, lokaty premium działają poprzez naliczanie stałych odsetek (oprocentowanie zmienne lub rosnące należy do rzadkości). To co jeszcze w znaczny sposób odróżnia ten rodzaj lokat od pozostałych, to możliwość wynegocjowania nieco korzystniejszych dla siebie warunków. Banki są skore do podjęcia takich rozmów z klientami VIP, by ci zdecydowali się powierzyć swoje oszczędności właśnie w ręce danej placówki.

R E K L A M A
Lokata dla zamożnych

Co może wynegocjować klient?

Lokaty dla zamożnych przewidują możliwość wynegocjowania nieco korzystniejszych dla klientów warunków. W pierwszej kolejności można prowadzić rozmowy z bankiem dotyczące wyższego oprocentowania lokaty. Im więcej pieniędzy klient zamierza wpłacić na zakładane konto, tym większe są jego szansę na to, że bank zgodzi się nieco podnieść oprocentowanie. Oprócz tego istnieje możliwość indywidualnego ustalenia czasu trwania naliczania odsetek. Jak podaje ranking najlepszych lokat premium (https://www.totalmoney.pl/ranking-lokat) są banki, które decydują się przechować depozyt klienta od 7 do nawet 1095 dni.

Jak wygląda oszczędzanie na lokacie premium?

Z technicznego punktu widzenia, oszczędzanie na lokacie premium nie różni się od odkładania na tradycyjnych rachunkach tego typu. Różne są oczywiście zamrożone kwoty pieniężne oraz wysokość oprocentowania. Jak podaje wcześniej wspomniany ranking lokat premium, najlepsze z nich, oferujące naliczanie odsetek od miesiąca do roku, oscylują wokół oprocentowania liczącego powyżej 3%. Jak zostało już powiedziane, w większości przypadków, odsetki naliczane są w sposób stały.

Czy warto?

Lokaty premium jak najbardziej opłacają się zamożniejszym klientom, ponieważ pozwalają im zgromadzić większe odsetki. Oprócz tego samo korzystanie z usług private bankingu wydaje się być wyjątkowo atrakcyjne. Indywidualne podejście banku do danego klienta, daje mu poczucie wyjątkowości oraz pewności, że jego finanse znajdują się w bezpiecznych rękach.

Dodano:
28 Kwi 2015

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Anna Malek Ekspert 27 stycznia 2020
  Pamiętaj, że żaden bank nie nie zmusi Cię do tego, abyś utrzymywał w nim pieniądze. Jeśli chcesz je wypłacić, to możesz to zrobić w dowolnym momencie ;) Właśnie dlatego lepsze jest konto oszczędnościowe, bo zyskujesz swobodę. Możesz wpłacać i wypłacać pieniądze kiedy chcesz, bez utraty odsetek. A co do bardziej ryzykownych instrumentów, no to po prostu jest coś za coś. Albo chcesz zarobić więcej, ale zysk jest niepewny. Albo wiesz, że zarobisz mało, ale nie stracisz tych pieniędzy. To zależy od Twoich osobistych preferencji. Żaden bank nie ma prawa przygarnąć Twoich pieniędzy, więc tego bym się nie obawiała :) Rozumiem jednak, że masz negatywne doświadczenia.Ja na to patrzę następująco. Mam oszczędności i wiem, że przede wszystkim nie chcę ich stracić. Dlatego wybieram bankowe produkty oszczędnościowe. Nie mam aspiracji na wysoki zysk. Bardziej zależy mi na tym, aby moje środki przechowywać w bezpiecznym miejscu. A te odsetki, które wpadną traktuję jako miły bonus :) To zawsze lepiej niż nie zarobić nic.Pozdrawiam serdecznie i dziękuję, że chciałeś podzielić się ze mną moją opinią :)
 • BlindRebel Ekspert 17 stycznia 2020
  Na wstępie dziękuję za reakcję - doceniam, co do sedna to, choć głupio się przyznać niby słyszałem coś o bankowości prywatnej jednak nigdy bliżej się zeń nie zapoznałem (jest co prawda w tym mały "minus", że jeśli się nie mylę oferty bankowości prywatnej obejmują oszczędzanie na długi okres - np. 10 lat a to trochę blokuje - taka niemożność dostępu do środków przez tak długi okres - nie wiadomo, co się w życiu może przydarzyć), może jednak warto. No właśnie...czasem zastanawiam się, że temu niskiemu, wypracowywanemu na rachunku oszczędnościowym (nie ror-ze) winien jestem poniekąd ja sam, nie od dziś bowiem mam wrażenie takiej zależności wysoki zysk = zgoda na ryzyko i ewentualną stratę.Jestem do tego stopnia ostrożny, tak obawiam się straty środków gromadzonych przez wieeele lat, że boję się ryzyka wejścia w jakieś bardziej zyskowne ale łączące się z ryzykiem instrumenty finansowe - nie od dziś pamiętam, jak naście lat temu w wyniku przedziwnego zbiegu okoliczności, bez mojego udziału z konta "wyparowało" mi ponad 100k właśnie (potem okazało się, że nie byłem pierwszą ofiarą tego typu zjawiska). Bank co prawda, po mojej interwencji, wyjaśnieniach zwrócił środki jednak wzmogło to moją czujność jeszcze bardziej, by nie napisać wręcz do paniki.Przepraszam za zbytnie rozpisanie się jak i pozbawione sensu dywagacje, wyboru przecież i tak muszę dokonać sam :-).
 • Anna Malek Ekspert 16 stycznia 2020
  Cześć,zadałeś bardzo dobre pytanie! Jeśli masz tak duży kapitał, to myślę, że najrozsądniej będzie porównać oferty, dedykowane dla klientów bankowości prywatnej. Tam możesz negocjować oprocentowanie i być może uda Ci się wywalczyć coś więcej niż w standardowej ofercie. Osobiście uważam, że wciąż warto oszczędzać na lokatach, bo to bezpieczne, a i tak bardziej się opłaca niż utrzymywać pieniądze w gotówce albo na koncie bankowym.
 • BlindRebel Ekspert 16 stycznia 2020
  Wszystko to pięknie wygląda w artykule, ciekaw jestem jednak czy taki klient, którego aktywa oscylują na wysokim poziomie (dajmy na to powyżej 100k PLN) faktycznie może liczyć na preferencyjne warunki skoro oprocentowanie nawet na lokatach (że o rachunkach ROR nie wspomnę) jest śmiesznie niskie. Czy jedynym wyjściem z sytuacji jest pogodzenie się ze stanem rzeczy, że w obecnych czasach oszczędzanie na korzystnych warunkach można sobie między bajki włożyć?

Podobne artykuły