Lokaty i konta oszczędnościowe w dobie COVID-u

  • 02 Wrz 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Z powodu pandemii koronawirusa Rada Polityki Pieniężnej trzykrotnie obniżyła stopy procentowe, doprowadzając je do rekordowo niskiego poziomu. Co jest dobrą wiadomością dla kredytobiorców, nie spodoba się posiadaczom depozytów.
Lokaty i konta oszczędnościowe w dobie COVID-u

Skutki obniżenia stóp procentowych

Zmiany w stopach procentowych spowodowały obniżenie wysokości rat kredytów, ale także zysków z lokat i kont oszczędnościowych. W większości banków oprocentowanie depozytów wynosi 1 promil, od którego trzeba dodatkowo odjąć podatek Belki w wysokości 19%. Przy dłuższych okresach oszczędzania należy też wziąć pod uwagę inflację, która w lipcu była na poziomie 3%. To jednak znacznie mniej niż na początku tego roku, kiedy zanotowano inflację na poziomie 4,70%. Celem dla NBP jest osiągnięcie 2,5%. Warto też dodać, że wskaźniki cen i usług mogą się między sobą bardzo różnić. Przykładowo w lipcu w ujęciu rocznym nastąpił wzrost cen za wywóz śmieci aż o ponad połowę, usługi finansowe podrożały o prawie 40%, a owoce o ponad 24%. Tymczasem benzyna potaniała o 17,2%, warzywa o 8%, a meble o 0,8%. Oczywiście jest wiele czynników dla zmian cen dla poszczególnych towarów czy usług. Dla paliw istotne było np. ograniczenie usług transportowych z powodu restrykcji sanitarnych.

Decyzja RPP o drastycznym cięciu stóp procentowych spowodowała największy odpływ środków z depozytów terminowych w historii. Tylko w czerwcu klienci wypłacili prawie 12,5 mld zł swoich oszczędności. Skoro nie można zarabiać (czasem nawet trzeba by było dopłacić) na lokatach, należy te środki gdzieś ulokować. Duża część pieniędzy trafiła na konta główne, gdzie widać systematyczne wzrosty. Między majem a czerwcem przybyło tam 16,8 mld zł, a między lutym a czerwcem 68,1 mld zł. Rok 2020 jest pod wieloma względami gorszy niż 2019, ale nie dla kwot dostępnych na ROR-ach. Różnica na korzyść pierwszego wynosi 119,3 mld zł.

Oszczędzanie i inwestycje zamiast depozytów

Gdzie jeszcze trafiły pieniądze z depozytów? Część osób próbuje oszczędzić i stworzyć poduszkę finansową, by czuć się bezpieczniej w trakcie kryzysu. Odczuwają to zresztą krajowe przedsiębiorstwa, dla których odpływ klientów jest powodem do największych obaw. Według  BIG InfoMonitora 39% badanych ani razu nie było w lokalu gastronomicznym w ciągu dwóch miesięcy od otwarcia restauracji, a 34% odwiedza takie miejsca rzadziej niż przed pandemią.

Wzrosła też potrzeba posiadania bezpiecznej przystani, czyli inwestycji, która przetrwa próbę czasu. Wielu upatruje ją w złocie lub innych kruszcach, inni w nieruchomościach. Nie jest zaskoczeniem, że ceny złota od marca poszły mocno w górę, jeszcze w sierpniu osiągając próg 2 068,95 dolarów za uncję. Rynek metali szlachetnych reagował podobnie w latach 2011-2013, ale obecne stawki są jeszcze wyższe. Na brak zainteresowania nie mogą narzekać deweloperzy. Rekordowo niskie stopy procentowe to tańsze kredyty hipoteczne. Można więc pozyskać nieruchomości na wynajem, wydając znacznie mniej niż na początku roku. Problem w tym, że banki zaostrzyły politykę kredytową, co spowodowało, że takie finansowanie jest dla wielu niedostępne. Są jednak przesłanki, że dojdzie do złagodzenia podejścia instytucji do potencjalnych kredytobiorców. Jedną z nich jest decyzja o dopuszczeniu do kredytów hipotecznych w mBanku osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych.

Lokaty i konta oszczędnościowe w pandemii

Potencjalne zyski z lokat i kont oszczędnościowych zostały zminimalizowane w wyniku zmiennego oprocentowania, ale bywają jeszcze oferty, które mogą zainteresować. Niektóre z nich wiążą się z dodatkowymi warunkami, inne nie. Nest Bank proponuje nowym klientom Nest Lokatę Witaj z oprocentowaniem 2,5%. Jest to lokata terminowa na 3 lub 6 miesięcy, prowadzona w PLN. Aby mieć do niej dostęp, należy założyć Nest Konto i zdecydować się na depozyt w ciągu 30 dni. Na lokacie może znajdować się od 1 000 do 10 000 zł. Warunkiem uzyskania promocyjnego oprocentowania jest zapewnienie stałych wpływów wynagrodzenia na kwotę min. 1 000 zł. Pierwsza wpłata powinna nastąpić nie później niż 60 dni od otwarcia lokaty. W innym wypadku oprocentowanie spadnie do 0,5%.

W Idea Banku nowi klienci mogą liczyć na od 1,50 do 1,80% przy lokatach trzymiesięcznych. Dotychczasowi mają zadowolić się stawkami od 0,20 do 0,50%. Ta ostatnia propozycja dotyczy depozytów na 1, 3, 6, 12 lub 24 miesiące, przy czym najwyższe oprocentowanie obejmuje lokaty 3- i 6-miesięczne. Dopuszczalna kwota to od 500 zł do 1 000 000 zł.

Jak wygląda sytuacja w kontach oszczędnościowych? W Credit Agricole można uzyskać 3%. przez 3 miesiące, ale należy założyć konto osobiste (niedostępne dla osób, które były klientami Credit Agricole po 1.04.2018) w tym banku i wyrazić zgody marketingowe. Na lokacie powinno znaleźć się maksymalnie 20 000 zł. W mBanku nowi klienci mogą założyć konto „Moje Cele” z oprocentowaniem oszczędności 2,5%. dla kwoty maks. 20 000 zł na 4 miesiące. Warunkiem jest wzrost miesięcznego salda o min. 100 zł. W Pekao proponowana stawka to 2% dla kwoty maks. 20 000 zł przez 120 dni. Oferta przeznaczona jest dla nowych klientów (dla tych, którzy nie posiadali konta po 1.01.2019 r.).

Wyższe oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych jest na ogół przeznaczone dla osób, które nie posiadają jeszcze rachunku w danym banku. Jest też zwykle obwarowane dodatkowymi warunkami. Standardowe depozyty mają minimalne oprocentowanie, bo banki chcą odrobić straty związane z obniżeniem przychodów za kredyty. Według prognoz ekspertów stopy procentowe nie wzrosną nawet przez 2-3 lata, a do poziomu sprzed pandemii wrócą dopiero za 8 lat. W Polsce nie ma natomiast nominalnego ujemnego oprocentowania, co praktykuje się w Szwajcarii, Danii, Szwecji czy Japonii. W tych krajach jest jednak znacznie niższa inflacja. Przykładowo w lipcu 2020 r. w Szwecji była ona na poziomie 0,5%, a w kwietniu doszło do deflacji. Żyjąc w Polsce lepiej więc poszukać inwestycji gdzie indziej niż na lokatach czy kontach oszczędnościowych lub łapać promocje.

Dodano:
02 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły