Mamy coraz więcej kart kredytowych. Czy to lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy?

 • 16 Sty 2020
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
Sprawdź, czy pilną potrzebę dodatkowej gotówki lepiej zaspokoić kartą kredytową czy kredytem gotówkowym.
Mamy coraz więcej kart kredytowych. Czy to lepsze rozwiązanie niż kredyt gotówkowy?

W ostatnich miesiącach 2019 r. banki wydały rekordową liczbę kart kredytowych. Tylko w listopadzie zawnioskowało o nią ponad 100 tys. osób. Można pomyśleć, że było to spowodowanie świątecznymi wydatkami. Ale statystyki pokazują, że w ciągu całego ubiegłego roku nie brakowało chętnych, którzy chcieli, żeby w ich portfelach znalazła się karta kredytowa. Czy rzeczywiście warto ją mieć? Czy lepiej wybrać kredyt gotówkowy, gdy pilnie potrzebujemy pieniędzy? Wyjaśniam.

W okresie świąteczno-noworocznym wzrasta zainteresowanie produktem, jakim jest karta kredytowa. Chcemy w ten sposób zabezpieczyć się przed sytuacją, w której nagle zabraknie nam pieniędzy. Dlatego tylko w listopadzie banki wydały ponad 101 tys. kart na łączną kwotę przyznanych limitów 544 mln zł. To średnio ponad 5 tys. zł limitu na osobę. Skalę popularności kart lepiej obrazują jednak dane udostępnione przez BIK dotyczące sprzedaży kredytówek od stycznia do listopada 2019 r. W tym czasie kartę kredytową otrzymało ponad milion klientów, a ich wartość wyniosła ponad 6,4 mld zł. Stanowi to wzrost o blisko 20% więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku. Skąd to rosnące zainteresowanie kartami kredytowymi? Kiedy rzeczywiście z warto z nich skorzystać?

Karta kredytowa – co trzeba o niej wiedzieć?

Karta kredytowa jak sama nazwa wskazuje, jest produktem kredytowym. Oznacza to, że musisz mieć odpowiednią zdolność kredytową, żeby bank Ci ją przyznał. Warunki nie są jednak rygorystyczne. Musisz mieć po prostu stały dochód. Nie trzeba od razu starać się o limit w wysokości np. 30 tys. zł, ale kilka tysięcy na tzw. „czarną godzinę” przydadzą się każdemu.

Zanim jednak złożysz wniosek, sprawdź, co powinieneś wiedzieć o karcie kredytowej.

Przede wszystkim to, że płacąc kartą kredytową, korzystasz z pieniędzy banku. Jest to dobry sposób kredytowania, gdy pilnie potrzebne są Ci pieniądze, ponieważ jeśli spłacisz je w tzw. okresie bezodsetkowym, to nie zapłacisz odsetek. Okres bezodsetkowy wynosi najczęściej od 51 do 59 dni. Po jego przekroczeniu oprocentowanie dla transakcji bezgotówkowych w większości banków obowiązuje na poziomie 10%. Należy oczywiście kontrolować wykorzystanie przyznanego limitu i pamiętać o tym, żeby pieniądze oddać w terminie i uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Dużym plusem przy opłacaniu zakupów kredytówką jest możliwość zbierania punktów w licznych programach lojalnościowych, które można później wymienić na nagrody. Można też zaoszczędzić, korzystając z rabatów na zakupy. Oczywiście korzyści te związane są z wyborem odpowiedniej karty kredytowej.

Karta kredytowa może być dobrym rozwiązaniem, ale ma również kilka wad. Przede wszystkim nie jest to produkt przeznaczony do transakcji gotówkowych. Jeśli zechcesz wypłacić kartą kredytową gotówkę z bankomatu (czego zdecydowanie nie polecam!), to nie dość, że zapłacisz wysoką prowizję, to jeszcze bank naliczy Ci odsetki. Haczyk ukryty jest właśnie w tym, że okres bezodestkowy dotyczy jedynie transakcji bezgotówkowych. I o tym musisz pamiętać.

Karta kredytowa
Zalety Wady
 • Darmowy kredyt pod warunkiem spłaty wykorzystanego limitu w okresie bezodsetkowym.
 • Wygoda i łatwość użytkowania. Ratunek, gdy pojawiają się nieprzewidziane wydatki.
 • Możliwość rozłożenia zadłużenia na raty.
 • Liczne programy lojalnościowe i rabaty dla posiadaczy.
 • Przydatna m.in. przy wykonywaniu transakcji w internecie oraz w podróży.
 • Możliwość łatwego zbudowania historii kredytowej.
 • Wysokie opłaty przy niewłaściwym użytkowaniu karty.
 • Możliwość utraty kontroli nad domowym budżetem.
 • Wysokie prowizje za wybrane operacje bankowe (np. wypłatę gotówki z bankomatu).
Źródło: Opracowanie własne.

 

Kiedy wybrać kartę kredytową zamiast kredytu?

Karta kredytowa może przydać Ci się w wielu sytuacjach. Szczególnie, jeśli lubisz podróżować. Dzięki niej z łatwością zarezerwujesz pobyt w wymarzonym hotelu. Po prostu jest wiarygodny finansowo.

Czy na co dzień też warto ją mieć? Tak. Przykładowo wtedy, gdy zepsuje Ci się pralka, lodówka czy chociażby samochód i pilnie potrzebne będzie Ci kilkaset złotych na naprawę. Nie opłaca się wtedy tracić czasu na załatwianie formalności związanych z kredytem gotówkowym, za których będzie trzeba dodatkowo zapłacić. W takich sytuacjach pomoże Ci właśnie karta kredytowa, a pieniądze oddasz, gdy wpłynie Ci wynagrodzenie. Jeśli nie będziesz w stanie spłacić zadłużenia w całości, zawsze możesz zwrócić się do banku z prośbą o rozłożenie zadłużenia na raty.

Jeśli natomiast potrzebujesz większej kwoty, bo planujesz remont, wtedy lepiej już rozważyć złożenie wniosku o kredyt gotówkowy. To rozsądniejsze podejście, ponieważ trudno będzie spłacić w okresie bezodsetkowym np. 20 tys. zł. Chyba że spodziewasz większego przypływu gotówki.

Decydujesz się na kredyt gotówkowy? Ranking pomoże Ci wybrać najtańszy >>

Która karta kredytowa jest najlepsza?

Wybierając kartę kredytową, w pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na związane z nią opłaty. Nawet jeśli będziesz spłacać limit w okresie bezodsetkowym, musisz liczyć się z roczną opłatą za jej użytkowanie. Ale nie w każdym banku. Citibank ma jedną z najlepszych kredytówek na rynku. Mowa o karcie Simplicity, która jest bezwarunkowo darmowa. Do tego łatwo otrzymać ją w fajnej promocji np. z voucherem do Rossmanna, Biedronki, na zakupy na Allegro, a nawet smartfonem LG.

Jestem przekonana, że znajdziesz kartę dla siebie. Musisz tylko porównać oferty. I koniecznie dokładnie zapoznaj się z tabelą opłat i prowizji, zanim podpiszesz umowę.

Dodano:
16 Sty 2020

Zaktualizowano:
05 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły