Marzysz o udanym związku? Musisz za niego zapłacić

  • 28 Lut 2018
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(2)
Zastanawiałeś się kiedyś, ile kosztują cię wyjścia z "drugą połówką", wspólne wypady do kina i romantyczne kolacje? Okazuje się, że za tego rodzaju drobne przyjemności płacimy nawet 300 zł miesięcznie. Jednak czy miłość to tylko wydatki? Sprawdź!
Marzysz o udanym związku? Musisz za niego zapłacić

Podobno nic tak nie zabija uczuć w związku, jak rutyna. Aby jej uniknąć, warto przynajmniej raz w tygodniu wybrać się z ukochaną osobą do kina, na romantyczną kolację lub przynajmniej popołudniowy spacer. Niestety, większość tego typu atrakcji, zmusza nas do tego, aby głębiej sięgnąć do portfela. Jakie kwoty Polacy przeznaczają na wspólne wyjścia? Czy taka inwestycja jest niezbędna, aby twój związek miał szanse na powodzenie? Sprawdź!

300 zł – mniej więcej tyle przeznacza przeciętny Polak na przyjemności ze swoim partnerem lub partnerką. Wydajemy pieniądze na kino, posiłki w restauracji, krótkie wyjazdy oraz drobne upominki. I chociaż wydawać by się mogło, że zgodnie z tradycyjnym modelem związku, to panowie powinni przeznaczać większe kwoty na wspólne wyjścia, w rzeczywistości różnice między płciami są w tym zakresie minimalne.

Ile kosztuje miłość?

Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez ośrodek badawczy SW Research, Polacy nie oszczędzają na związkach. Na organizację rocznicy lub zakup urodzinowego prezentu zarówno kobiety, jak i mężczyźni przeznaczają ok. 200 zł. Ankietowanych zapytano również, ile ich zdaniem kosztuje romans? Respondenci obu płci zgodnie przyznali, że posiadanie kochanka lub kochanki generuje dodatkowe wydatki, jednak nie byli w stanie określić ich wysokości. Panowie w przeciwieństwie do pań uważają jednak, że romanse są znacznie droższe.

Związek jako sposób na oszczędzanie

Związek to jednak nie tylko wydatki, lecz także oszczędności. Niemalże 80 proc. respondentów stwierdziło, że będąc w związku, można znacznie obniżyć koszty utrzymania gospodarstwa domowego. Według badanych dzielenie się wydatkami pozwala zaoszczędzić od 300 do nawet
1 tys. zł. Jakie opłaty najczęściej płacimy „po połowie”? Zgodnie z raportem są to rachunki za prąd, gaz oraz usługi telekomunikacyjne, opłaty czynszowe oraz codzienne zakupy.

Dlaczego kłócimy się o pieniądze?

Rozbieżne podejście do finansów jest czwartym, najczęstszym powodem rozwodów Polsce. Według raportu ośrodka badawczego SW Research aż 59 proc. związków przyznało, że kłóci się o pieniądze. Jakie są powody finansowych konfliktów? Sprawdź na poniższej infografice.

Marzysz o udanym związku? Musisz za niego zapłacić

Kto zarządza domowym budżetem?

Chociaż kobiety i mężczyźni przeznaczają niemal tyle samo na wspólne wyjścia, okazuje się, że w polskich domach to panie częściej zarządzają domowym budżetem. Jak pokazuje badanie przeprowadzone przez Deutsche Bank, kobiety znacznie częściej wykazują się finansową zapobiegliwością. Niemal 80 proc. pań dokładnie kontroluje swoje przychody i wydatki, a 60 proc. potrafi podać dokładną sumę, jaką posiada na rachunku bankowym. Mało tego, aż 40 proc. pracujących Polek, nie korzysta z produktów kredytowych. Panie są więc ostrożniejsze, częściej oszczędzają i lepiej nadzorują domowe finanse.

Pieniądze w związku są potrzebne, zwłaszcza jeśli nie chcesz spędzać wszystkich wieczorów przed telewizorem. Pomyśl jednak, że wspólne wyjścia to nie tyle zbędne wydatki, ile długofalowa inwestycja. W końcu, czy jest coś ważniejszego niż udany, szczęśliwy związek?

Dodano:
28 Lut 2018

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

2 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

  • Aleksandra Z. Ekspert 29 marca 2018
    Agnieszka, dziękuję za informację. Cóż, jeśli ktoś kocha, pieniądze nie mają dla niego znaczenia ;) Pozdrawiam
  • Agnieszka Mioduchowska Ekspert 16 marca 2018
    Zraportu platformy MAM (znajduje się na stronie agencji freebee) wynika żepłacimy nawet wcześniej – niektórzy płacą aby znaleźć miłość, nawet 800 zł

Podobne artykuły