Masz etat? Dostaniesz od rządu 1 000 zł na wakacje

 • 13 Maj 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(10)
Bony turystyczne to pomysł Ministerstwa Rozwoju na wsparcie branży turystycznej. Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę mogą je wykorzystać na urlop w kraju. Ze względu na ograniczony budżet bonów nie dostaną pracujący w ramach innych umów.
Masz etat? Dostaniesz od rządu 1 000 zł na wakacje

Bon turystyczny na 1 000 zł – dla kogo?

Z bonów turystycznych mogą skorzystać pracownicy z umową o pracę, których wynagrodzenie nie przekracza przeciętnej pensji. W pierwszym kwartale średnia krajowa wynosiła  5331,47 zł brutto, ale były to dane sprzed epidemii. Obecnie mówi się o progu ok. 5 200 zł brutto.

Według wiceministra Andrzeja Guta-Mostowego budżet nie pozwolił, by rozszerzyć dostępność bonów na pozostałych pracowników. W tym roku na ten cel ma być przeznaczona suma 7 mld zł. Rozwiązanie wejdzie w życie w połowie roku, a na wykorzystanie bonów beneficjent miałby dwa lata. Zgodnie z wyliczeniami Ministerstwa Rozwoju takie dofinansowanie trafi do ponad 60 proc. pracowników.

Na co można przeznaczyć bon turystyczny?

Bony turystyczne można przeznaczyć na wakacje w Polsce, a więc na usługi noclegowe w krajowych hotelach, hostelach czy pensjonatach, na przewodników i pilotów wycieczkowych, na wizyty w muzeach i galeriach oraz wszelkich ośrodkach turystycznych. Istotne jest to, by pomóc polskim usługodawcom, szczególnie poszkodowanym w czasie epidemii.

Kto zapłaci za bon turystyczny?

Bony turystyczne mają być wypłacane przynajmniej przez kilka lat. W tym roku 90 proc., czyli 900 zł sfinansuje państwo, a resztę, czyli 100 zł – pracodawca. Wicepremier i minister rozwoju Jadwiga Emilewicz przyznała, że nie jest to rok na zmuszanie pracodawców do wzmożonych wydatków. W kolejnych latach udział państwa w finansowaniu ma się jednak zmniejszać. W ostatnim etapie bony mają być w pełni sponsorowane przez pracodawcę, tak jak inne dodatki okolicznościowe.

Emilewicz zaznacza jednak, że wydatki na bony będzie można odliczyć od podstawy opodatkowania. Wiceminister Gut-Mostowy tłumaczy natomiast, że projekt zakłada elastyczność w formie i finansowaniu, bo polityka gospodarcza w następnych latach może mieć inne priorytety.

Tymczasem projekt ma zostać omówiony na środowej konferencji prasowej. Planowane są też konsultacje z Radą Dialogu Społecznego oraz przedstawicielami branży turystycznej. Szczegóły mogą się więc jeszcze zmienić.

Straty branży turystycznej

W związku z epidemią koronawirusa w Polsce straty branży turystycznej szacowane są na ok. 400 mln zł. Wicepremier Jadwiga Emilewicz zapowiedziała prace nad usprawnieniem płynności kapitałowej firmy i odroczenia obowiązkowych płatności o 180 dni. Ma to dotyczyć nie tylko biur podróży, ale także wszelkich obiektów noclegowych. Zasady funkcjonowania Funduszu Turystycznego się przy tym nie zmienią. Jak zaznacza Emilewicz, został on powołany po to, by sprowadzać Polaków z zagranicy w sytuacji bankructwa biura podróży.

Kredyt gotówkowy na wakacje

Jeśli program bonów turystycznych Cię nie obejmuje, wciąż możesz skorzystać z kredytów gotówkowych na wakacje. Oferta tego typu produktów jest ogromna, a proces uzyskania środków prosty i szybki. Nie musisz nawet wychodzić z domu. W zależności od swojej zdolności i historii kredytowej otrzymasz kilka czy kilkanaście tysięcy złotych. Przy wyborze oferty zwróć uwagę na wysokość RRSO – im jest niższe, tym kredyt tańszy. Zwróć też uwagę na wysokość raty i całkowity koszt kredytu w różnych okresach spłaty. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest posłużenie się rankingami, które w przejrzysty sposób pokazują różnice w kosztach kredytu. Pomocne są też kalkulatory online.

Przy rozpatrywaniu wniosku bank sprawdzi Twoją historię kredytową w BIK, gdzie odnotowane są przeszłe zobowiązania finansowe. Na niekorzyść wpłyną opóźnienia w spłacie, nie mówiąc już o długach, które wykluczają możliwość przyznania środków. Istotne są też obecne koszty: ile pieniędzy przeznaczasz na utrzymanie siebie i ew. rodziny, jaka jest wysokość rachunków, innych rat czy alimentów. Przed złożeniem wniosku lepiej spłacić karty kredytowe, by wzrosła zdolność kredytowa.

Przykład: pożyczasz 10 tys. zł na 24 miesiące. W Citi Handlowym RRSO wynosi 12,55 proc. (oferta tylko dla nowych klientów), wysokość raty to 470,20 zł, oprocentowanie 7,49 proc., a prowizja 4,50 proc. W sumie zapłacisz więc 11 284,76 zł.  W Santander Bank Polska w tych samych warunkach zapłacisz w sumie 11 346,39 zł z comiesięczną ratą w wysokości 472,77 zł. RRSO to 13,16 proc., oprocentowanie 7,84 proc., a prowizja 4,70 proc. (dane aktualne na 13.05.2020).

Dodano:
13 Maj 2020

10 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • adrem Ekspert 22 maja 2020
  Witam, czy osoby na urlopie wychowawczym lub macierzyńskim również otrzymają bon turystyczny?
  Malek Anna Ekspert 22 maja 2020
  Cześć, na wychowawczym na pewno nie, a co do macierzyńskiego, to będziemy wiedzieć, jak zapadną ostateczne decyzje, jak ma wyglądać projekt.
 • Izka1980 Ekspert 13 maja 2020
  Czy ten bon dostaną pracownicy ,ktorzy pracuja na 3/4etatu ,czy tylko ci na caly etat.wiele firm obcielo etaty na 3/4
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, nie ma to znaczenia. Liczy się poziom wynagrodzenia. Jeśli zarabiasz mniej niż 5200 zł brutto, to będziesz mogła skorzystać z bonu.
  Ania Ekspert 28 maja 2020
  A jak jest, jeśli ktoś pracuje na etacie i jeszcze ma jakieś umowy z innym pracodawcą i w sumie przekracza 5200 miesięcznie?
  Malek Anna Ekspert 02 czerwca 2020
  Cześć Aniu, nie ma jeszcze ostatecznych wytycznych ani w ogóle gotowej formy projektu, więc trudno powiedzieć. Zakładam jednak, że będą liczyły się dochody ze wszystkich umów o pracę łącznie.
 • Asia79 Ekspert 01 czerwca 2020
  Witam , czy o ten bon trzeba sie starac samemu jak tak to gdzie , czy jak to wyglada?
  Malek Anna Ekspert 02 czerwca 2020
  Asiu, nie ma jeszcze żadnych konkretów. Czekamy na ostateczny projekt i szczegółowe wytyczne ze strony Ministerstwa Rozwoju.
 • Lukasz Ekspert 28 maja 2020
  Czy to bedzie liczone od podstawy czy ze sredniej
  Malek Anna Ekspert 02 czerwca 2020
  Cześć, jeszcze nie wiadomo. Z najnowszych informacji wynika, że padł pomysł, aby bon wynosił tylko 300 zł, ale aby otrzymali go wszyscy. Póki projekt nie zostanie przyjęty i Ministerstwo Rozwoju nie opublikuje oficjalnych wytycznych, to trudno cokolwiek powiedzieć.
 • Majeli Ekspert 28 maja 2020
  Czy pracownicy budżetówki też dostaną bony?
  Malek Anna Ekspert 02 czerwca 2020
  Cześć Majeli, nie ma jeszcze ostatecznej wersji projektu. Jednak zakładam, że jeśli spełniają kryteria dochodowe, to tak, bo czemu mieliby być wykluczeni.
 • Eunika Ekspert 28 maja 2020
  A co z osobami, które pracują np. w dwóch miejscach pracy, mając koło 1,5 etatu? Albo mają etat i umowę zlecenie? Będzie się sumowało zarobki ze wszystkich miejsc pracy?
  Malek Anna Ekspert 02 czerwca 2020
  Cześć, ostateczna koncepcja projektu nie została jeszcze przyjęta. Cały czas się zmienia. Trudno więc powiedzieć.
 • A.T.. Ekspert 27 maja 2020
  A na 1/2 etatu też ?
  Malek Anna Ekspert 29 maja 2020
  Cześć, tego jeszcze nie wiadomo. Dowiemy się, jak projekt zostanie ostatecznie zaakceptowany.
 • Kat Ekspert 27 maja 2020
  Jak będzie liczone średnie wynagrodzenie, kwota na umowie, czy średnia liczona na podstawie PITu (tj. zawierajaca inne składniki: wczasy pod gruszą, premie, wysługę itp.)??
  Malek Anna Ekspert 29 maja 2020
  Cześć Kat, jeszcze nie wiadomo. Projekt nie został przyjęty.
 • dorota Ekspert 14 maja 2020
  i znow osoby pracujące na zlecenie są pominięte. dlaczego?
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, no niestety. Taki jest projekt rządu. Za to możesz skorzystać ze świadczenia postojowego, jeśli potrzebujesz, a osoby na umowę o pracę nie.
 • Polka Ekspert 19 maja 2020
  A co z osobami co mają komornika i etat.. Czy ten bon komornik wezmie?? Bo tzw wczasy pod gruszą komornik zabieta.
  Malek Anna Ekspert 20 maja 2020
  Cześć, jeszcze nie wiadomo, ponieważ projekt nie został zatwierdzony w ostatecznych warunkach.

Podobne artykuły