Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

 • 11 Paź 2019
 • 10 min. czytania
 • Komentarze(0)
Tablet i laptop? A może jedno urządzenie łączące w sobie ich cechy? Sprawdziłem jak używa się Microsoft Surface'a Pro 6, będącego rozwiązaniem "2 w 1"
Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

Microsoft Surface Pro 6 to urządzenie, którego możesz używać jako tabletu, a po podłączeniu klawiatury i myszy – jak komputera. Podczas testów przekonałem się, że urządzenie nie tylko sprawnie działa, ale także cieszy oko swoim wyglądem.

Tabletu używam już od kilku lat. Oglądam na nim filmy, serfuję po internecie, sprawdzam pocztę czy oglądam zdjęcia. Wiele razy próbowałem używać go do poważniejszych zadań, np. do pisania artykułów. W tym celu kupiłem nawet dodatkowe akcesorium – klawiaturę podłączaną przez Bluetooth. Ułatwiło mi to pracę, ale nie na tyle żeby tablet mógł w pełni zastąpić notebooka. Nadal nie mogłem podłączyć do niego myszy czy dysku zewnętrznego. Nie był też tak wielozadaniowy jak komputer.

Przez to miałem mieszane uczucia względem urządzeń łączących w sobie cechy tabletów i laptopów. Miałem do momentu, kiedy w moje ręce trafił Microsoft Surface Pro 6.

Microsoft Surface Pro 6 – pierwsze wrażenia

Z pudełka wyjąłem urządzenie wyglądające jak większy (przekątna ekranu 12,3 cala) i nieco cięższy (ok. 800 g) tablet. Moją uwagę zwróciła ruchoma część tylnej obudowy Surface'a, pełniąca funkcję regulowanej podpórki. Dzięki temu rozwiązaniu mogłem postawić urządzenie na stole i – bez potrzeby opierania go np. o książkę – ustawić jego ekran pod odpowiednim kątem.

Czy wiesz, że...
Nazwą Surface po raz pierwszy nazwany został... stolik do kawy z wbudowanym ekranem dotykowym o przekątnej 30 cali. Pierwszemu Surface daleko było do mobilności – ważył 90 kg a jego wymiary wynosiły 108 cm x 68,6 cm x 53,3 cm. Stolik Surface zaprezentowany został w 2001 r.

W pudełku znalazł się też zasilacz (taki sam jak w testowanym przeze mnie wcześniej Surface Laptopie 2). Złącze ładowarki jest magnetyczne. To dobra nowina – jeżeli potkniesz się o kabel, to nie zrzucisz na podłogę całego urządzenia, a odłączysz je tylko od ładowarki. Proste, a często nie spotykane.

Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

Do Surface Pro 6 możesz podłączyć klawiaturę Type Cover. Pełni ona też funkcję etui. Jest pokryta alcantarą i wyposażona w sprawnie działający gładzik. Do urządzenia podłącza się ją magnetycznie – nie musisz się więc martwić o to, że w trakcie pracy rozładuje się wbudowany w nią akumulator.

Czy wiesz, że...
Możesz zaprojektować własną klawiaturę Type Cover? Możesz zrobić to w londyńskim sklepie Microsoft (to jedyny w Europie i trzeci na świecie – po Nowym Jorku i Sydney – stacjonarny sklep firmy z Redmond).

Własną klawiaturę możesz zaprojektować w Surface Design Lab, wykorzystując do tego komputer Surface Studio 2, pióro Surface Pen oraz na specjalną aplikację. Jeżeli wolisz, możesz też skorzystać z gotowych wzorów, stworzonych przez innych designerów. Stworzony bądź wybrany wzór zostanie naniesiony na Twoich oczach na klawiaturę Surface Type Cover techniką laserową, przez specjalną drukarkę.

Microsoft Surface Pro 6 – jak się na nim pracuje?

Na Microsoft Surface Pro 6 możesz pracować na trzy sposoby:

 • w trybie tabletu – zamykasz podstawkę, odłączasz klawiaturę i kładziesz urządzenie płasko. Możesz też oprzeć je na podstawce i np. oglądać film,
 • w trybie studio – ustawiasz podstawkę niemalże na płasko, w ten sposób, żeby ekran uniesiony był pod kątem 15 stopni. W trybie studio możesz pisać na klawiaturze ekranowej lub rysować przy pomocy pióra Surface,
 • w trybie laptopa – podłączasz klawiaturę, rozkładasz podstawkę (możesz też podłączyć mysz) i pracujesz jak na przenośnym komputerze.

Przez jakieś 99 proc. czasu pracowałem w trybie laptopa. Mimo tego, że w Surface Pro 6 klawiaturę Type Cover dokupujesz osobno, nie widziałem różnic między nią, a klawiaturą laptopa.

Skok klawiszy był krótki, a reakcja na wciśnięcie klawisza – bardzo szybka. Do tego trzeba dodać, że klawiatura była podświetlana (dostępne są trzy poziomy podświetlania). Krótko powiedziawszy – praca na klawiaturze Type Cover była bardzo przyjemna. Na komfort pracy wpływała też wysokość klawiatury, wynosząca zaledwie 4,9 mm.

Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

Surface'a Pro 6 używałem przede wszystkim do pisania i do redagowania tekstów w CMS-ie. W obu tych zastosowaniach sprawdził się bardzo dobrze. Wygodę pracy – zwłaszcza przy redagowaniu tekstów – podnosił dotykowy ekran. Dzięki niemu o wiele łatwiej i szybciej nawigowałem po tekście, nad którym pracowałem (przewijanie tekstu palcem jest bardziej precyzyjne niż „scrollowanie” przy wykorzystaniu myszy).

Także i prace nad zdjęciami czy grafiką nie sprawiały problemów Surface'owi. Dzięki portowi USB mogłem podłączyć do niego czytnik kart pamięci lub aparat, zgrać zdjęcia i dokonać ich prostej edycji. Potem, przy wykorzystaniu aplikacji dostępnej online, mogłem od razu przygotować grafikę do umieszczenia np. w mediach społecznościowych. Surface 6 Pro wyposażony jest też w czytnik kart pamięci. Niestety (dla mnie) jest to czytnik kart micro SDXC i dlatego musiałem podłączać do urządzenia aparat lub czytnik kart pamięci.

Po podłączeniu do niego myszy przez Bluetooth nie widziałem różnic między pracą na nim a na „normalnym” laptopie czy notebooku. No, może nie do końca... O ile podczas pracy na biurku czy stole różnic nie było, to nieco gorzej używało się urządzenia, kiedy chciałem popracować, siedząc na kanapie. W takiej sytuacji trudno było wygodnie ułożyć tablet na kolanach.

Było mi o wiele bardziej komfortowo, kiedy postawiłem go na podstawce wykorzystywanej do pracy na laptopie (ma ona tę zaletę, że wyposażona jest w „szufladkę” na mysz).

W komplecie – poza klawiaturą – miałem też pióro Surface. Użyłem go jednak tylko kilka razy. Z pewnością jest to bardzo wygodne rozwiązanie – zwłaszcza przy pracach graficznych, jednak nauczenie się używania piórka wymaga trochę czasu.

Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

Na jak długo wystarcza bateria Surface Pro 6? W pełni naładowany akumulator wystarczał na ok. 6 – 7 godzin pracy (włączone Wi-Fi, kilka otwartych kart w przeglądarce, włączony edytor tekstów, podłączona mysz). To całkiem niezły wynik (producent podaje, że czas pracy baterii podczas odtwarzania wideo z lokalnego dysku twardego wynosi do 13,5 godz.).

Co pracuje „pod maską” Surface Pro 6?

Microsoft Surface Pro 6 można zamówić z jednym z dwóch procesorów: Intel Core i5-8250U lub i7-8650U 8. generacji. Możesz też wybrać jedną z czterech pojemności dysku SSD: 128 GB, 256 GB, 512 GB lub 1 TB. Ilość pamięci RAM to 8 GB lub 16 GB.

Mój testowy Surface 6 Pro miał „pod maską” procesor Intel Core i5-8250U ósmej generacji, 8 GB RAM i dysk SSD 256 GB. Do codziennej pracy jest to zestaw zupełnie wystarczający.

Urządzenie wyposażone było w port USB 3.0, gniazdo słuchawkowe 3,5 mm, czytnik kart microSDXC, Mini DisplayPort, port klawiatury Type Cover do Surface, 1 port Surface Connect.

Ile waży i mierzy Surface Pro 6?

Microsoft Surface Pro 6 jest – jeśli rozważamy go jako tablet – dość ciężki. Jego masa (bez klawiatury Type Cover) wynosi 770 g (wersja z procesorem i5) i 784 g – z i7. Natomiast – jeśli traktujemy go jako komputer, a tak powinniśmy – to klawiatura Type Cover dodaje do wagi urządzenia 310 g.

Długość urządzenia wynosi 292 mm. Wysokość – 201 mm a grubość – 8,5 mm.

Co jeszcze warto wiedzieć o Surface Pro 6?

Obudowa urządzenia wykonana jest z magnezu z ukrytym chłodzeniem obwodowym (pasywnym, czyli nie wykorzystującym elementów ruchomych, takich jak np. wentylator. W tym rodzaju chłodzenia wykorzystywane jest zjawisko oddawania ciepła przez metale do otoczenia).

Surface 6 Pro wyposażony jest w dwie kamery:

 • przednią o rozdzielczości 5 MP, stosowaną m.in. do uwierzytelniania poprzez rozpoznawanie twarzy (Windows Hello). Kamera przednia może rejestrować wideo HD 1080 p w aplikacji Skype,
 • tylną o rozdzielczości 8 MP z autofokusem i możliwością nagrywania wideo Full HD 1080 p.

W urządzenie wbudowane są też dwa mikrofony i głośniki stereofoniczne o mocy 1,6 W z obsługą technologii Dolby Audio Premium.

Microsoft Surface Pro 6 – ile trzeba za niego zapłacić?

Ceny Surface'a Pro 6 sprawdziłem w internetowym sklepie Microsoftu. Przedstawiają się następująco:

 • 4 399 zł za Surface'a z dyskiem 128 GB, pamięcią RAM 8 GB i procesorem Intel Core i5 (kolor platynowy),
 • 5 699 zł za Surface'a z dyskiem 256 GB, pamięcią RAM 8 GB i procesorem Intel Core i5 (kolor platynowy),
 • 6 899 zł za Surface'a z dyskiem 256 GB, pamięcią RAM 8 GB i procesorem Intel Core i7 (kolor czarny),
 • 8 299 zł za Surface'a z dyskiem 512 GB, pamięcią RAM 16 GB i procesorem Intel Core i7 (kolor czarny),
 • 8 499 zł za Surface'a z dyskiem 512 GB, pamięcią RAM 16 GB i procesorem Intel Core i7,
 • 10 199 zł za Surface'a z dyskiem 1 TB, pamięcią RAM 16 GB i procesorem Intel Core i7.

Jeżeli chcesz w pełni wykorzystywać możliwości Surface'a Pro 6 powinieneś dokupić do niego klawiaturę Type Cover – zapłacisz za nią 499 zł (klawiatura w kolorze czarnym) lub 529 zł (klawiatura w kolorze platynowym).

Microsoft Surface Pro 6 – więcej niż tablet i laptop

Zestaw możesz rozszerzyć też o:

 • pióro Surface Pen – 399 zł,
 • stację dokującą Surface – 899 zł,
 • mysz Surface Arc Mouse – 349 zł (do Surface'a Pro 6 możesz też oczywiście podłączyć przez Bluetooth dowolną mysz).

Jak sfinansować zakup Microsoft Surface Pro 6?

Za testowanego przeze mnie Surface'a Pro 6 (SSD 236 GB, 8 GB RAM, Intel Core i5) trzeba zapłacić (łącznie z klawiaturą) 6 288 zł. To – wg mnie – optymalna konfiguracja, w zupełności wystarczająca do codziennej pracy. Możesz oczywiście wybrać urządzenie z większym dyskiem, pamiętaj tylko, że korzystając z pakietu Office 365, dostajesz 1 TB miejsca w chmurze OneDrive.

Takiej kwoty z pewnością nie możesz – ot tak – wyjąć z kieszeni. Dobrym rozwiązaniem jest w tym przypadku kredyt gotówkowy.

Roczny kredyt gotówkowy w kwocie 6 500 zł na zakup Surface'a będzie kosztował Cię co miesiąc (w zależności od banku) od 559,40 zł do 639,94 zł.

Wybierając kredyt z okresem spłaty wynoszącym 2 lata, co miesiąc zapłacisz ratę w wysokości od 294,82 zł do 335,87 zł.

W przypadku kredytu spłacanego przez 3 lata, miesięczna rata będzie jeszcze niższa i wyniesie od 198,58 zł do 234,85 zł.

Możesz też oczywiście wybrać kredyt gotówkowy w innej kwocie i z innym okresem spłaty.

Zakup Surface'a Pro 6 możesz też sfinansować przy użyciu karty kredytowej. W przeciwieństwie do kredytu gotówkowego jest ona produktem „wielokrotnego użycia”. Płacąc kartą kredytową, możesz też oczywiście rozłożyć zadłużenie na raty.

Dowiedz się, co powinieneś wiedzieć o korzystaniu z karty kredytowej.

Warto również zwrócić uwagę na fakt, że Microsoft ma w Polsce specjalną ofertę sprzedaży komputerów z linii Surface skierowaną do firm – zarówno jednoosobowych działalności gospodarczych, jak również firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw, a także dużych korporacji. W ofercie Surface dla firm przedsiębiorcy mogą liczyć na preferencyjne warunki zakupu.

Urządzenie 2 w 1 (taka nazwa – wg mnie – najlepiej określa Surface'a Pro 6) w bardzo udany sposób łączy najważniejsze cechy tabletu (mobilność) z komputerem (m.in. możliwość podłączenia klawiatury i urządzeń peryferyjnych). Jeżeli więc zastanawiasz się nad kupnem takiego właśnie urządzenia mobilnego, to powinieneś zwrócić uwagę na Microsoft Surface'a Pro 6.

Dodano:
11 Paź 2019

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły