Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×
Advertisement

Mieszkanie dla Młodych, ostatnia szansa na otrzymanie wsparcia

Fot.
Od 2 stycznia można ponownie składać wnioski o wsparcie finansowe przy zakupie mieszkania, w ramach programu „Mieszkanie dla Młodych”. Jeśli planujesz kupić mieszkanie, warto abyś sprawdził czy możesz skorzystać z dofinansowania.

Jeszcze tyko przez dwa lata będzie można skorzystać ze wsparcia z rządowego programu „Mieszkanie dla Młodych”. Program ten jest skierowany zarówno do małżeństw jak i osób nie będących w związku, pod warunkiem, że nie ukończyły 35 roku życia. W zależności od sytuacji rodzinnej możesz starać się o określoną wysokość dopłaty do wybranego mieszkania lub domu.

Wysokość dopłat

  • 10 proc. dopłaty dla bezdzietnych małżeństw oraz osób niebędących w związkach małżeńskich,
  • 15 proc. dopłaty dla osób i małżeństw, wychowujących jedno dziecko,
  • 20 proc. dopłaty dla osób i małżeństw, wychowujących dwoje dzieci,
  • 30 proc. dopłaty dla osób i małżeństw, wychowujących co najmniej troje dzieci.

Dodatkowo, przysługuje ci jednorazowe dofinansowanie w wysokości 5 proc., jeśli w rodzinie pojawi się trzecie lub kolejne dziecko w wieku do 5 lat.

Ważne. Wysokość dopłaty nie jest liczona w relacji do ceny nieruchomości, ale na podstawie wartości odtworzeniowej. Jej wysokość jest obliczana poprzez pomnożenie powierzchni nieruchomości przez współczynnik będący ceną odtworzenia jednego metra kwadratowego powierzchni użytkowej nieruchomości.

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych”

Najistotniejsze zmiany, które weszły w życie z nowelizacją z 2015r. to m.in. wprowadzenie możliwości starania się o dopłatę do kredytu na mieszkanie z rynku wtórnego. Na większe wsparcie mogą liczyć rodziny wielodzietne. Jeśli chcesz się ubiegać o wsparcie z programu nie możesz być właścicielem, żadnej nieruchomości. Nadal nic się nie zmieniło w kwestii zarobków osoby ubiegającej się o dofinansowanie. Nie został ustalony limit zarobków.

Zgodnie z zapowiedziami zmieniły się stawki limitów cen powierzchni użytkowej, w województwie pomorskim.


 

 

 

Na co zwrócić uwagę?

Pamiętaj, że są ustalone limity, których musisz przestrzegać aby dofinansowanie zostało ci przyznane. Jeśli planujesz kupić mieszkanie jego powierzchnia nie może być większa niż 75 m2, w przypadku domu jednorodzinnego nie możesz przekroczyć 100m2. Jeśli o lokal starają się rodziny wielodzietne, mieszkanie może być większe o 10m2, a powierzchnia domu może wynieść do 110m2.

Dofinansowanie możesz stracić jeśli np.:

  • Spłacisz kredyt przed upływem 5 lat,
  • zmienisz przeznaczenie mieszkania w ciągu 5 lat od zakupu nieruchomości,
  • nabędziesz praw własności do innej nieruchomości przed upływem 5 lat,
  • wynajmiesz lub użyczysz nieruchomość przed upływem 5 lat od zakupu.

Jeśli planujesz zakup mieszkania lub domu i chcesz skorzystać z programu „Mieszkanie dla Młodych”, pamiętaj, żeby wniosek złożyć jak najszybciej. Program cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, oznacza to, że pieniądze mogą się bardzo szybko skończyć. W chwili gdy zostanie zarezerwowana całość limitu przewidzianego na rok 2017, będziesz mógł złożyć wniosek jedynie na środki przeznaczone na wypłaty w 2018 roku. Program „Mieszkanie dla Młodych” kończy się w 2018 roku, więc jest to ostatnia szansa na otrzymanie wsparcia finansowego w takiej formie.

Podobne artykuły