Informujemy, że w związku z wejściem w życie RODO zmodyfikowaliśmy naszą politykę prywatności ×

Młodzi Polacy coraz bardziej zadłużeni

Fot.

Jak pokazuje raport „Życie finansowe młodych Polaków”, przygotowany przez Stowarzyszenie Program Wsparcia Zadłużonych we współpracy z BIG InfoMonitor, osoby w wieku 18-34 lata mogą mieć powody do obaw. W porównaniu z analizowanym wcześniej okresem młodzi Polacy mają aż o 1,4 mld zł większe zaległości płatnicze. Ponadto, pokolenie Millenialsów zaniedbuje edukację finansową i nie czyta umów przed ich podpisaniem. Należysz do tej grupy? Czas najwyższy wyrobić w sobie dobre nawyki.

Mówią o nich, że są egoistyczni, rozkapryszeni i roszczeniowi. Pokolenie Millenium (nazywane również pokoleniem Y) to osoby w wieku 18-30 lat, które właśnie wkraczają w dorosłość, wydają pieniądze i niestety... coraz bardziej się zadłużają. Według omawianego raportu w ciągu roku przybyło ponad 86 tys. osób w wieku 18-34 lat, mających problem z terminowym dokonywaniem płatności. Co powoduje, że młodzi Polacy nie radzą sobie ze spłatą zaciągniętych zobowiązań?

Ile wynosi zadłużenie młodych Polaków?

8 106 zł – tyle wynosi średnia zaległość osób, które ukończyły 35 lat. Nieco lepiej radzą sobie osoby w wieku 18-24 lata, gdzie przeciętne zadłużenie utrzymuje się na poziomie 3 072 zł. Najgorzej w omawianym zestawieniu wypadają Polacy, którzy mają od 25 do 34 lat. Średnia wartość ich zaległości to aż 9 479 zł.

Źródło: direct.money.pl na podstawie badania BIG InfoMonitor „Życie finansowe młodych Polaków”

Analiza przeprowadzona przez BIK pokazuje, w jaki sposób zmieniła się rzetelność płatnicza młodych Polaków w ciągu ostatnich 10 lat. Według danych BIK z jednej strony zmniejszyła się liczba młodych kredytobiorców (spadek o 26 proc., obecnie jest ich 590 tys.). Z drugiej strony rośnie wysokość zadłużenia wśród młodych Polaków (wzrost z 2,64 mld zł do 6,81 mld zł). Co więcej, BIG InfoMonitor odnotował rosnącą ilość młodych osób, które posiadają zadłużenie przeterminowane o ponad 90 dni (wzrost z 5,3 proc. do 12,1 proc.).

Nie podpisuj, zanim nie przeczytasz

Dlaczego młodzi Polacy radzą sobie coraz gorzej ze spłatą zobowiązań? Jednym z powodów może być kolejny wniosek, płynący z raportu BIG InfoMonitor. Ponad połowa osób w wieku 18-34 lata nie czyta umów dotyczących zaciąganych zobowiązań. Według BIG InfoMonitor: „Tylko co trzecia osoba obliczała swoją zdolność kredytową przed podjęciem decyzji, a jedynie 25 proc. zasięgało fachowej porady i dotyczyło to najczęściej sytuacji długoterminowych zobowiązań mieszkaniowych”. Brak odpowiedniej edukacji finansowej oraz zbyt pochopne podejmowanie decyzji kredytowych to nie jedyne przyczyny nadmiernego zadłużenia Millenialsów. Osoby z pokolenia Y cenią wysoki standard życia, a pieniądze wydają najchętniej na podróże.

Dowiedz się, jak Millenialsi radzą sobie w świecie finansów

Zadbaj o swoje finanse

Jeśli zaliczasz się do grupy młodych, nadmiernie zadłużonych Polaków, nie ma na co czekać. Nigdy nie jest za późno na zmianę złych nawyków. Zacznij od przygotowania domowego budżetu. Spisuj wszystkie wydatki (nawet te najdrobniejsze), a następne sprawdź, na co przeznaczasz największe kwoty. Nagle może się okazać, że kawa kupowana w drodze do pracy nadwyręża twój portfel o dobre kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Postaraj się zrezygnować z „drobnych zachcianek”, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznacz na spłatę należności w banku lub firmie pożyczkowej. Wyjście z zadłużenia jest możliwe, ale musisz się wykazać konsekwencją i cierpliwością. Jeżeli spłacasz kilka zobowiązań jednocześnie, pomyśl o kredycie konsolidacyjnym. Okres spłaty się wydłuży, ale jedna rata będzie niższa niż suma rat, które spłacałeś dotychczas. Na koniec najważniejsze. Dopóki nie uregulujesz wszystkich zobowiązań, będziesz musiał obniżyć standard swojego życia. A jeśli jesteś typowym Millenialsem, może to być dla ciebie najtrudniejsze zadanie.

Podobne artykuły