Młodzi spodziewają się niskich emerytur

  • 30 Mar 2020
  • 6 min. czytania
  • Komentarze(0)
Ponad 90% młodych Polaków spodziewa się, że ich przyszłe świadczenia emerytalne nie będą na wystarczającym poziomie, aby móc utrzymać się jako osoba niepracująca. Jak świadczą opinie wśród społeczeństwa, największymi pesymistami są osoby w wieku do 29 roku życia. Zdaniem aż 96,3% z nich emerytury będą zbyt niskie!
Młodzi spodziewają się niskich emerytur

Ciekawostką jest fakt, że odsetek takich odpowiedzi jest jednak najmniejszy w grupie osób powyżej 64 roku życia, czyli tych, którzy niedługo rozpoczną pobieranie środków ze świadczeń emerytalnych.

Niskie emerytury — dlaczego nasze opinie są tak różne?

Kiedy wchodzimy w pierwszy etap zawodowego cyklu życia, nasze potrzeby materialne są jeszcze niezaspokojone. Nie chcemy czekać 10 lat, aby kupić samochód, czy mieszkanie. Natomiast na późnym etapie życia, kiedy przechodzimy na emeryturę, mamy już telewizor, mieszkanie czy samochód, więc potrzeby konsumpcyjne są ograniczone. Niższe dochody na emeryturze nie oznaczają więc, że jakość życia emerytów jest znacząco niższa.

Młodzi coraz częściej zaciągają kredyt gotówkowy

Podobnie sytuacja przedstawia się z zaciąganiem kredytów. Jak można zauważyć, kredyt gotówkowy czy hipoteczny to zobowiązania chętniej brane przez osoby młode. Zaczynając swoją drogę życiową mamy większe potrzeby materialne, nie tylko ze względu na zaspakajanie naszych zachcianek, ale także z powodu chęci założenia rodziny, której chcemy zapewnić jak najlepsze warunki do życia.

Z tego powodu młodzi nie wahają się przy zaciąganiu kredytów i pożyczek pozabankowych, dzięki którym mogą w szybki i łatwy sposób podnieść swój poziom życiowy, finansując rozmaite wydatki. Niestety, bardzo często kończy się to wpadnięciem w pułapkę finansową, z której nie potrafią się uwolnić. Równie często próbują zaciągać kolejne chwilówki na spłatę poprzednich zobowiązań, jednak nie wyplątują się w ten sposób z kłopotów.

Kredyt konsolidacyjny jako ratunek dla młodych Polaków

Banki na szczęście wprowadzają coraz więcej ofert, w których znajdziemy kredyt konsolidacyjny skierowany do osób nie radzących sobie ze spłatą zobowiązań. Jeśli zaciągnąłeś kilka pożyczek lub kredytów i nie wystarcza Ci środków na ich spłatę, możesz skorzystać z tego typu pomocy, a w szybki sposób pozbędziesz się problemów z dziurą w budżecie finansowym. Sprawdź jednak zasady jego działania oraz zapoznaj się z wszelkimi warunkami, aby nie skorzystać z nieopłacalnej oferty.

Konsolidacja polega na połączeniu kilku kredytów lub pożyczek w jedno zobowiązanie, które będziesz spłacać.

Zyskujesz dzięki temu możliwość regulowania mniejszej raty miesięcznej, co pozwoli odratować Twój budżet, a nawet zaoszczędzić! Jest to niezwykle ważne, gdyż obecnie wielu Polaków w młodych latach rozpoczyna odkładanie środków na konto osobiste na przyszłość z powodu zbyt niskich emerytur!

Kredyt konsolidacyjny — co musisz wiedzieć?

Zmniejszona rata kredytu konsolidacyjnego jest możliwa dzięki wydłużeniu okresu kredytowania. Zyskujesz dzięki temu wiele pozytywów: nie tylko płacisz mniej, ale także płacisz jedną ratę w jednym terminie zamiast kilku rat, o opłaceniu których możesz zwyczajnie zapomieć. Warto jednak wiedzieć, że konsolidacja nie jest możliwa dla każdego, a aby móc wnioskować o tego typu kredyt, musisz spełnić kilka warunków.

Oczywistym jest, że podstawową kwestią będzie tu zdolność kredytowa, która uzależniona jest od wysokości Twoich zarobków oraz liczby osób w gospodarstwie domowym. Dodatkowo banki zawsze podczas procesu wnioskowania o kredyt sprawdzają rozmaite bazy, których celem jest potwierdzenie możliwości spłacania raty przez konsumenta. Będą to oczywiście: BIK (Biuro Informacji Kredytowej), a także KRD (Krajowy Rejestr Dłużników).

W BIK-u zapisana jest cała historia zaciągniętych przez Ciebie zobowiązań oraz ich spłacania. Jeśli posiadasz nieuregulowane raty kredytów, masz niskie szanse na otrzymanie konsolidacji. W pierwszej kolejności musisz zadbać więc o uiszczenie wszystkich zaległości, a dopiero później możesz ubiegać się o kredyt konsolidacyjny. KRD z kolei jest rejestrem osób zadłużonych, więc jeśli Twoje dane widnieją w tej bazie, nie otrzymasz kredytu bankowego.

Kredyt konsolidacyjny — jak nie wpaść w pułapkę?

Jeśli masz na swoim koncie kredyty, których nie dajesz rady spłacać i rozglądasz się za konsolidacją, pamiętaj o jednej podstawowej kwestii. Nie podejmuj decyzji pochopnie, gdyż możesz w ten sposób wpaść w większe kłopoty! Istotną rolę odgrywa tutaj Twoje szczegółowe zapoznanie się z ofertą oraz warunkami umowy. Zwróć szczególną uwagę na:

  • Wysokość miesięcznej raty po konsolidacji — musi być niższa niż suma dotychczas płaconych przez Ciebie rat. W innym przypadku skonsolidowanie nie będzie miało najmniejszego sensu.
  • Wysokość całkowitej kwoty do spłaty — im niższa będzie, tym lepiej na tym wyjdziesz. Musisz mieć jednak na uwadze także wydłużenie okresu spłaty, które zawsze towarzyszy konsolidacji oraz ewentualną prowizję za udzielenie takiego zobowiązania.
  • Prowizja — niektóre banki pobierają prowizję za udzielenie kredytu konsolidacyjnego.
  • Nowy okres spłaty kredytu — im dłuższy okres spłaty, tym niższa będzie miesięczna rata, którą będziesz spłacać. Z kolei całkowita kwota do spłaty kredytu podwyższy się.
  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) — dzięki tej wartości będziesz mógł w szybki sposób porównać dostępne na rynku oferty. Pamiętaj jednak, że nie uwzględnia on niektórych dodatkowych opłat!
  • Opóźnienia w spłacie raty — warto żebyś zapoznał się z konsekwencjami, które będziesz musiał ponieść w sytuacji opóźnienia w zapłacie raty. Niektóre banki w przypadku przejściowych utrudnień nie podnoszą oprocentowania ani nie pobierają dodatkowych opłat, jednak jest to kluczowy aspekt, z którym musisz się zapoznać przed podpisaniem umowy.
  • Zabezpieczenie kredytu konsolidacyjnego — Jeżeli jednym z konsolidowanych zobowiązań będzie kredyt hipoteczny, to będziesz musiał ustanowić jego zabezpieczenie - hipoteką na nieruchomości. Podejmij więc decyzję na spokojnie i pamiętaj, że musi być ona przemyślana.

Jak oszczędzać na emeryturę?

Coraz więcej Polaków już w młodych latach decyduje się na odkładanie środków na konto oszczędnościowe. Nic w tym dziwnego skoro prognozy emerytalne nie są pozytywne, a z roku na rok coraz bardziej wzrastają nasze potrzeby. Jeśli zależy Ci na oszczędzaniu pieniędzy na przyszłość, załóż konto oszczędnościowe lub skorzystaj z konta młodzieżowego, na którym będziesz mógł otworzyć lokatę oszczędnościową. Aby znaleźć najlepsze konto osobiste, warto skorzystać z rankingu na rok 2020, który nie tylko porówna dostępne na rynku oferty, ale także wyświetli niezbędne informacje na temat usługi w danym banku.

Dodano:
06 Lut 2020

Zaktualizowano:
30 Mar 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły