Money-back a cash-back, czym się różnią?

  • 11 Maj 2015
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Jaka jest różnica między pojęciami money-back i cash-back?
Money-back a cash-back, czym się różnią?

Terminologia bankowa to szereg różnych zwrotów i skrótów, którymi często posługujemy się na co dzień, choć nie do końca jesteśmy pewni znaczenia poszczególnych słów. Jaka jest różnica między pojęciami „money-back” i „cash-back”?

Money-back nie oznacza tego samego co cash-back, jednak wiele osób uważa te dwa pojęcia za tożsame. Ci, którzy stosują je wymiennie, cash-back traktują jako pojęcie oznaczające tyle, co money-back. Nie jest to jednak poprawne. Jeżeli jesteś jedną z osób, które dotychczas tak właśnie podchodziły do tych dwóch, odrębnych terminów, to czas zacząć używać ich poprawnie.

Money-back, czyli dodatkowe pieniądze dla ciebie

Istnieją banki, które kuszą konsumentów nie tylko tanim lub bezpłatnym prowadzeniem konta, lecz także dodatkowymi korzyściami. Money-back jest jedną z nich. Co to takiego? Najprościej mówiąc, uruchomienie takiej usługi oznacza, że bank zwraca swojemu klientowi część wydatków za to, że dokonuje on transakcji bezgotówkowych.

Na jaki konkretnie zwrot można liczyć? Wszystko zależy od tego, z jakim bankiem klient zdecydował się związać. Najczęściej banki oferują klientom procent od wartości przeprowadzonych transakcji – jego wysokość, to od 1 do maksymalnie 5%. Jednocześnie klient pamiętać musi, że nie wszystkie przeprowadzane transakcje bezgotówkowe będą w ten sposób premiowane. Większość banków ustala pewne ograniczenia. By dowiedzieć się, kiedy bank przeleje pieniądze, warto zapytać o to doradcę klienta w placówce banku lub wczytać się w regulamin programu.

R E K L A M A
Money-back a cash-back, czym się różnią?

To się opłaca

Korzystanie z money-back jest dla klienta korzystne, choć ostateczna kwota, jaka zasili jego rachunek bankowy zależy wyłącznie od tego, ile uprzednio wyda. Osoby przeprowadzające w miesiącu sporo transakcji bezgotówkowych mogą liczyć na spory dodatkowy dochód, zwłaszcza, gdy zsumują kwoty otrzymane od banku przez cały rok. W niektórych bankach w tym czasie możemy otrzymać premię na łączną kwotę w wysokości nawet 600 złotych.

Decydując się na założenie konta osobistego, warto zatem sprawdzić, czy bank będzie dodatkowo premiował za aktywne użytkowanie karty płatniczej czy przeprowadzanie transakcji bezgotówkowych. To rozwiązanie, którym zainteresować powinni się zwłaszcza ci, którzy doskonale znają swoje potrzeby i wiedzą, w jaki sposób najczęściej regulują swoje zobowiązania.

Cash-back – wygodne rozwiązanie

Poza omówionym wyżej money-back, konsumenci mogą również spotkać się z pojęciem cash-back. Jak wspomniano, nie powinno być ono utożsamiane z money-back, choć tak czasem się zdarza. Jaka jest zatem różnica? Korzystając z tej opcji, możliwa jest wypłata gotówki w chwili płacenia kartą za wybrane produkty lub usługi.

Co zyskuje klient? Przede wszystkim nie musi szukać najbliższego bankomatu, co przydaje się np. w podróży. Minusem jest jednak to, że jednorazowo wypłacić może niewielką kwotę, choć dziennie takich transakcji może przeprowadzić wiele. By skorzystać z cash-back, klient powinien o tym poinformować sprzedawcę przed uregulowaniem płatności za towar lub usługę. Warto przy tym dodać, ze cash-back dotyczy wyłącznie transakcji przeprowadzanych za pomocą karty debetowej – opcja ta jest dostępna dla wszystkich debetowych kart Visa i MasterCard.

Również oszczędność pieniędzy

Aktualnie cash-back to usługa, którą można zrealizować w wielu punktach, zatem znalezienie takiego nie powinno być większym problemem. W praktyce oznacza to nie tylko wygodę, lecz także oszczędność pieniędzy. Dlaczego? Bo za przeprowadzenie takiej transakcji banki najczęściej nie naliczają dodatkowej opłaty. Osoby chcące wypłacić w ten sposób większe kwoty będą jednak zmuszone kilka czy nawet kilkanaście razy kupić wybrane produkty.

By cash-back nie okazał się wyłącznie pozorną oszczędnością pieniędzy, każdy zainteresowany klient powinien pamiętać o tym, by sprawdzić, czy na otrzymanym paragonie widnieje taka kwotą, jaką otrzymał. Taką dozą ostrożności powinien wykazać się każdy, kto zdecydował się na korzystanie z opcji cash-back podczas codziennych zakupów.

Używaj poprawnie

Rozróżnienie między money-back a cash-back nie jest zatem skomplikowane. Znając różnicę, można swobodnie używać tych pojęć nie zamiennie, lecz poprawnie. W ten sposób uniknąć można nieporozumień, zwłaszcza wybierając konto osobiste i porównując dodatkowe opcje, oferowane przez bank.

Dodano:
11 Maj 2015

Zaktualizowano:
21 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły