Moneyback, cashback, PayBack - tajemnicze zwroty nie oznaczają tego samego

  • 26 Sty 2017
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Moneyback, cashback, PayBack - tajemnicze zwroty nie oznaczają tego samego
Moneyback, cashback, PayBack - tajemnicze zwroty nie oznaczają tego samego

Pewnie słyszałeś określenia: moneyback, cashback i PayBack? Każde z nich ma coś wspólnego ze zwrotem pieniędzy, ale czy dobrze wiesz, czym się różnią? Czas raz na zawsze wyjaśnić wątpliwości.

Często zdarza się, że nawet pracownicy banku mylą te pojęcia! Warto jednak znać ich znaczenie, bo każde określa inną usługę. Ja wyjaśnię ci wszystko w prostych słowach, a ty będziesz mógł wreszcie zrozumieć, co tak naprawdę oferuje bank.

Moneyback – oszczędności na zakupach

Konto z moneyback to takie, które daje zarobić. Polega to na tym, że bank zwraca ci określoną część środków za płatność kartą. Wysokość zwrotu zależy od tego, ile wydasz, ale oczywiście bank przyjmuje miesięczne i roczne limity. Opłaca się szukać rachunku z takim bonusem, bo realnie możesz zaoszczędzić na zakupach. Które instytucje oferują konta z moneyback?

  • 5% zwrotu (maks. 15 zł miesięcznie) za płatności kartą na Koncie Premium ,
  • 25 zł za płatności kartą na Koncie Freemium ,
  • 2% zwrotu (maks. 30 zł miesięcznie) za opłacanie rachunków domowych poleceniem zapłaty na koncie Getin UP ,
  • 1,5% zwrotu (maks. 50 zł miesięcznie) za zakupy w sklepach spożywczych na Koncie Rozsądnym.

Cashback – wygodne wypłaty gotówki

Spieszysz się, potrzebujesz gotówki i nie chce ci się szukać bankomatu? Rozwiązaniem twojego problemu będzie cashback. Jest to usługa bankowa, która umożliwia wypłatę gotówki z konta podczas zakupów w sklepie czy na stacji benzynowej. A skąd będziesz wiedział, gdzie można to zrobić? Przy kasie lub na drzwiach sklepu musi być umieszczone następujące logo:

Moneyback, cashback, PayBack - tajemnicze zwroty nie oznaczają tego samego

Punkty, które oferują cashback to m.in.: stacje benzynowe Bliska, wybrane stacje Orlen, Carrefour, Dino, Freshmarket, Twój Market, Krakowski Kredens, Małpka Express, Żabka, Drogeria Dayli, kiosk Ruch, Saturn i Media Markt.

Aby skorzystać z tej usługi, zapłać za zakupy kartą Visa lub Mastercard. Następnie powiedz sprzedawcy, że chcesz także wypłacić gotówkę. Gdy korzystasz z karty Visa, to możesz maksymalnie wypłacić 300 zł, a jeśli Mastercard, to 500 zł. Pieniądze zostaną pobrane z twojego rachunku, a ty dostaniesz banknoty do ręki.

PayBack – punkty na nagrody

PayBack nie jest usługą bankową, tylko zewnętrznym programem rabatowym. Na zakupach w określonych miejscach pokazujesz kartę PayBack i są ci naliczane punkty. Możesz je wymienić na nagrody (katalog nagród PayBack) oraz korzystać z rabatów. Tu znajdziesz spis sklepów, które honorują kartę PayBack. Warto wiedzieć, że banki oferują karty kredytowe, które są połączone z kartą PayBack. Dzięki temu płacąc jednym plastikiem, od razu są ci naliczane punkty.

Jak widzisz, nazwy z pozoru bardzo podobne, oznaczają zupełnie co innego. Teraz już wiesz, że ze wszystkich „backów” możesz korzystać równolegle, co przełoży się na twoją wygodę i oszczędności.
 

Podobne artykuły