Można już składać wnioski o finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

 • 16 Cze 2020
 • 3 min. czytania
 • Komentarze(0)
W ramach Tarczy Finansowej PFR obsługą pożyczek zajmie się PKO BP. Dostępne będzie finansowanie płynnościowe, preferencyjne i inwestycyjne. Trzeba jednak spełnić szereg warunków. Wnioski można składać za pośrednictwem strony Funduszu Rozwoju.
Można już składać wnioski o finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR

Pożyczki za pośrednictwem PKO BP

PKO BP to jedyny bank, który zajmie się pożyczkami dla dużych firm w ramach Tarczy. Będzie on odpowiadał m.in. za prowadzenie rachunków do wypłaty środków, rejestrację i monitoring pożyczki i zabezpieczeń, a także za obsługę operacyjną.

Na finansowanie dla dużych firm w ramach Tarczy Finansowej PFR firm i MŚP składa się kilka instrumentów o łącznej wartości 25 mld zł:

 • Tarcza Płynnościowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania płynnościowego o wartości 10 mld zł;
 • Tarcza Finansowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania preferencyjnego o wartości 7.5 mld zł;
 • Tarcza Kapitałowa PFR dla Dużych Firm w postaci finansowania inwestycyjnego (na zasadach rynkowych oraz na zasadach pomocowych) o wartości 7.5 mld zł.

W ramach Tarczy duże firmy mogą skorzystać z preferencyjnego oprocentowania pożyczek płynnościowych na maksymalnie 1 mld zł. Dopuszczalny okres spłaty to 4 lata. Dla dużych przedsiębiorstw udostępnione zostały także pożyczki preferencyjne jako rekompensata za straty spowodowane zamrożeniem gospodarki i restrykcjami sanitarnymi w obliczu pandemii. Tutaj okres spłaty także trwa maksymalnie 4 lata, a limit kwotowy to 750 mln zł. Pod pewnymi warunkami jest możliwość umorzenia do 75 proc. tej sumy.

Niektóre warunki dla dużych firm to:

 • zatrudnianie powyżej 249 pracowników lub posiadanie obrotu w wysokości min. 50 mln euro przy sumie bilansowej min. 43 mln euro w ujęciu skonsolidowanym;
 • zatrudnianie powyżej 150 pracowników i obrót min. 100 mln zł przy rocznym obrocie min. 100 mln zł i luce finansowania min. 3,5 mln zł;
 • jeden z następujących: odnotowany spadek obrotów gospodarczy o min. 25 proc. w dowolnym miesiącu po 1 lutego 2020 r., utrata zdolności produkcji lub świadczenia usług i innych, nieotrzymywanie płatności z tytuły sprzedaży min. 25 proc. należności, nieposiadanie dostępu do rynku kapitałowego lub limitów kredytowych w związku z nowymi kontraktami;
 • niezaleganie z płatnościami podatków i składek na ubezpieczenia społeczne;
 • zarejestrowanie w Polsce i posiadanie rezydencji podatkowej na terenie Europejskiego Obszaru Gospodarczego (główny beneficjent rzeczywisty nie może posiadać rezydencji podatkowej w tzw. rajach podatkowych).

Sprawdź: Jak skorzystać z ulg ZUS >>

Wnioski składa się za pomocą formularza na stronie Funduszu Rozwoju.

Według Jakuba Papierskiego, wiceprezesa zarządu PKO BP, celem banku jest wspieranie polskich przedsiębiorstw, szczególnie w obecnej sytuacji pandemicznej, a Tarcza Finansowa PFR ma pomóc firmom ocalić miejsca pracy i ograniczyć straty.

Tarcza Finansowa dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa już od miesiąca mogą składać wnioski za pośrednictwem strony PKO BP. Jak dotąd z pomocy w ramach Tarczy skorzystało 265 tys. firm, a kwota udzielonych subwencji to prawie 50 mld zł, z czego wypłacono na razie 8,7 mld zł. Finansowaniem dla tych sektorów zajmuje się większość dużych banków.

Dodano:
16 Cze 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły