Mrożąca krew w żyłach rata, zamroź swoje zobowiązania

  • 14 Sty 2020
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Czekają Cię nagłe wydatki i nie wiesz jak poradzić sobie z bieżącą spłatą kredytu? Nie musisz przejmować się na zapas. Sposobem na rozwiązanie tej sytuacji, jest zamrożenie rat lub wakacje kredytowe, z których możesz skorzystać niemal w każdym banku. Sprawdź, jak to zrobić i odetchnij. Zamrożenie kredytu gotówkowego da Ci czas na zaplanowanie wydatków.
Mrożąca krew w żyłach rata, zamroź swoje zobowiązania

Jeśli chcesz zawiesić spłatę kredytu gotówkowego na jakiś czas, to masz taką możliwość. Takie rozwiązanie może być bardzo przydatne, gdy pojawią się inne wydatki, które mogłyby znacząco wpłynąć na Twój budżet. Musisz jednak wiedzieć, że każdy bank, który przystaje na czasowe zawieszenie raty, ma swoje zasady. Powinieneś się z nimi zapoznać, zanim zdecydujesz się na wakacje kredytowe.

Zamrożenie rat kredytu gotówkowego a wakacje kredytowe

Zamrożenie rat kredytowych bywa mylnie pojmowane jako wakacje kredytowe. Tymczasem te rozwiązania nieco się od siebie różnią. Które okaże się lepsze akurat w Twoim przypadku? Aby podjąć decyzję, musisz zrozumieć, na czym polegają.

Zamrożenie raty jest czasowym zawieszeniem płatności całej raty kredytu gotówkowego, czyli części odsetkowej i kapitałowej. Warto z niej skorzystać w nagłych przypadkach, gdy nie masz możliwości opłacania zadłużenia. Pamiętaj o konieczności zgłoszenia tego w banku, który rozpatrzy Twój wniosek. Jeśli sam przestaniesz płacić, bank zgłosi Cię do Biura Informacji Kredytowej, co odbije się negatywnie na Twojej zdolności kredytowej. Skoro wiesz już, na czym polega zamrożenie rat kredytu, pora jeszcze poznać istotę wakacji kredytowych.

Wakacje kredytowe pozwalają na zawieszenie spłaty kapitału, nadal jednak musisz płacić terminowo część odsetkową raty. Dlatego najrozsądniej skorzystać z tej możliwości na końcowym etapie trwania umowy kredytu. W tym czasie odsetki będą niższe niż na początku. Po zakończeniu wakacji kredytowych, bank wydłuży czas kredytowania o liczbę zawieszonych rat lub podwyższy ich kwotę. 

Jak zawiesić spłatę kredytu gotówkowego?

Gdy chcesz zawiesić spłatę swoich rat, musisz pamiętać o tym, aby dopełnić stosownych formalności. Co dokładnie musisz zrobić?

  • złożyć wniosek o zawieszenie spłaty – nie możesz zawiesić spłaty raty bez wiedzy banku, musisz złożyć odpowiedni wniosek w placówce,
  • spłacaj regularnie wszystkie poprzednie raty – klient, który spłaca kredyt gotówkowy z opóźnieniem i źle obsługuje bieżące zobowiązanie, raczej nie będzie postrzegany przez bank, jako kredytobiorca wiarygodny, któremu można dać możliwość zamrożenia raty.
  • opłacaj odsetki, w przypadku wakacji kredytowych.

Zdarzają się sytuacje, w których banki ustalają dodatkowe zasady np. możliwość skorzystania z wakacji kredytowych dopiero po określonym czasie terminowego spłacania rat.

Na jak długo możesz zamrozić ratę kredytu gotówkowego?

Zasady zawieszenia spłaty zawsze zależą od banku. Zamrożenie raty, jak i wakacje kredytowe, mogą trwać od 1 miesiąca nawet do kilku lat. W wielu instytucjach z takich możliwości możesz skorzystać wielokrotnie. Dlatego zanim wybierzesz konkretny kredyt gotówkowy, warto sprawdzić, czy dany bank oferuje taką możliwość.

Nawet jeśli nie sądzisz, że będzie Ci kiedykolwiek potrzebna, to lepiej przygotować się na wszystkie niespodzianki. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego stresu i poradzisz sobie nawet, gdy napotkasz trudności finansowe. W wyborze odpowiedniej oferty pomocny będzie ranking kredytów gotówkowych. Takie zestawienia zawierają przeważnie najważniejsze parametry pożyczki wraz z wszelkimi udogodnieniami. 

Koszt zamrożenia raty

Złożenie i rozpatrzenie wniosku o zamrożenie raty i wakacje kredytowe, zazwyczaj jest bezpłatne. Jednak warto, abyś sprawdził, czy bank nie naliczy Ci opłaty za zmianę harmonogramu spłaty kredytu i aneksu do umowy. Każde opóźnienie w płatnościach będzie obciążone dodatkowymi odsetkami. Skorzystanie z możliwości zrobienia przerwy w spłacaniu kredytu, może się wiązać z kosztem sięgającym nawet do kilkuset złotych.

Tak jak w przypadku każdej decyzji dotyczącej finansów, przeanalizuj dokładnie ofertę zamrożenia swoich zobowiązań. Sprawdź, na jakich warunkach Twój bank może zawiesić raty. Często odroczenie spłaty będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami, a dalszej spłaty kredytu nie unikniesz. Korzystaj więc z tego rozwiązania rozważnie, w sytuacjach kryzysowych.

A może kredyt konsolidacyjny?

Jeśli spłacasz więcej niż jedno zobowiązanie, np. kredyt gotówkowy na wakacje i kredyt hipoteczny, to ich regularna spłata w przypadku kryzysu finansowego może okazać się dużym wyzwaniem. Nie musisz jednak od razu decydować się na zamrożenie rat kredytu. Być może akurat w tym przypadku dobrym rozwiązaniem będzie kredyt konsolidacyjny, czyli połączenie dwóch zobowiązań w jedno. W ten sposób zmniejszysz miesięczną ratę i uwolnisz część środków.

Zanim zdecydujesz się na kredyt gotówkowy, sprawdź dokładnie dostępne oferty. Wakacje kredytowe to dobre rozwiązanie w licznych sytuacjach więc warto wiedzieć, czy aby na pewno możesz z nich skorzystać w przyszłości. 

Podobne artykuły