Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne?

 • 07 Sty 2019
 • 8 min. czytania
 • Komentarze(4)
Sprawdziłem na co, poza ceną polisy, powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie dla swojego samochodu.
Na co powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczając samochód wybierasz tańszą ofertę? Może warto zmienić przyzwyczajenia i – oprócz ceny – sprawdzić też dodatkowe parametry, dzięki którym twoja polisa, mimo że nieco droższa, będzie lepiej chroniła twoje cztery kółka? Sprawdziłem, na co oprócz ceny, powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne.

Jeżeli najważniejszym parametrem, który bierzesz pod uwagę kupując ubezpieczenie dla swojego samochodu jest jego cena, to powinieneś zmienić zasady, którymi dotychczas się kierowałeś. To, ile zapłacisz za polisę jest – oczywiście – istotne. Ważne są jednak także inne parametry. Na co oprócz ceny powinieneś zwrócić uwagę kupując ubezpieczenie komunikacyjne? Sprawdziłem.

Obowiązkowe OC

Zakres ochrony w przypadku obowiązkowego OC posiadaczy pojazdów mechanicznych jest uregulowany w ustawie. Dlatego też – niezależnie od zakładu ubezpieczeń – jest taki sam. Mimo tego, cena ubezpieczenia – dla tego samego samochodu i klienta – w każdym zakładzie ubezpieczeń będzie inna. Dlaczego? Zakłady ubezpieczeń biorą pod uwagę te same parametry (m.in. wiek kierowcy, jego historię ubezpieczeniową czy pojemność silnika samochodu) ale przykładają do nich inne wagi.

Porównując to, ile zapłacisz za ubezpieczenie OC, weź też pod uwagę parametry pozacenowe tego produktu. Przykładowo – LINK4 do każdego OC proponuje Program Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony. Program Pomocy obejmuje:

 • samochód zastępczy na okres do 3 dni (samochód zastępczy będzie ci przysługiwał jeżeli twoje auto zostało skradzione lub uległo wypadkowi i czas jego naprawy przekracza 12 godzin.)
 • pomoc drogową, która dojedzie do ciebie w ok. 30 minut od zgłoszenia
 • usprawnienie pojazdu na miejscu zdarzenia lub holowanie (na odległość do 100 km) do warsztatu wybranego przez LINK4
 • przekazanie informacji o zdarzeniu drogowym bliskiej osobie
 • pomoc informacyjną dostępną 24 godziny na dobę (w jej ramach dostępne są informacje o warsztatach, dostępności pomocy drogowej i wynajmie pojazdów zastępczych)
 • wymianę uszkodzonego koła. Jeżeli w samochodzie znajduje się koło zapasowe usługa wykonywana jest na miejscu. Jeśli z kolei naprawa na miejscu zdarzenia nie jest możliwa – holowanie auta do najbliższego warsztatu, gdzie opona jest naprawiana.

Pomoc w ramach Programu Pomocy z Samochodem Zastępczym i Assistance Opony świadczona jest tylko na terenie Polski.

R E K L A M A

Ubezpieczenie komunikacyjne

Auto Casco

O ile OC musisz mieć (nie opłaca się go nie mieć z uwagi m.in. na to, że za wyrządzone przez siebie szkody nie będziesz musiał płacić z własnej kieszeni – pokryje je ubezpieczyciel), to w przypadku Auto Casco (AC) i innych dobrowolnych ubezpieczeń komunikacyjnych, to od ciebie zależy czy z ubezpieczenia skorzystasz (moim zdaniem zawsze warto) i jaki jego zakres wybierzesz.

Wybierając AC dla swojego samochodu także nie powinieneś patrzeć tylko na cenę tego ubezpieczenia. W tym przypadku masz możliwość dobrania ubezpieczenia do swoich potrzeb. W przypadku AC powinieneś zwrócić uwagę na:

 • wariant likwidacji szkody – w LINK4 możesz wybrać wariant WARSZTAT (samochód będzie naprawiony w autoryzowanym serwisie marki, którą jeździsz. Ubezpieczyciel rozliczy się z warsztatem bezgotówkowo) lub KOSZTORYS (LINK4 wypłaci ci odszkodowanie na podstawie wyceny szkody sporządzonej przez rzeczoznawcę, sam decydujesz gdzie będzie naprawiany twój samochód)
 • zakres ubezpieczenia – możesz zdecydować się na ubezpieczenie chroniące od ryzyka kradzieży (Auto Casco kradzieżowe) lub wypadku (Auto Casco wypadkowe), ewentualnie obejmujące tylko wybrane ryzyka Smart Casco (więcej informacji na ich temat znajdziesz w ramce poniżej).
Zakres ubezpieczenia AC w LINK4
W ramach Ubezpieczenia AC korzystasz z Auto Casco kradzieżowego (działającego w przypadku kradzieży części lub całego pojazdu) oraz Auto Casco wypadkowego, obejmującego ochroną ubezpieczeniową szkody polegające na uszkodzeniu lub zniszczeniu pojazdu, powstałe w wyniku:
 • działania osób trzecich (np. urwanie lusterka, pomalowanie samochodu sprayem)
 • zderzenia z innymi pojazdami, osobami, zwierzętami lub przedmiotami pochodzącymi z zewnątrz pojazdu
 • pożaru, wybuchu, osmalenia
 • uszkodzenia wnętrza pojazdu przez osoby, które przewoziłeś w związku z koniecznością udzielenia pomocy medycznej
 • nagłego działania czynnika chemicznego lub termicznego pochodzącego z zewnątrz pojazdu
 • nagłego działania sił przyrody (np. huraganu, gradu, uderzenia pioruna, powodzi, zapadnięcia lub osunięcia się ziemi, lawiny)
 • zatopienia pojazdu
 • otwarcia się maski pojazdu podczas jazdy.
Auto Casco wypadkowe działa na terenie całej Europy. Auto Casco Kradzieżowe działa na terenie Europy (z wyłączeniem szkód, które miały miejsce w Rosji, na Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii).

Smart Casco chroni od wybranych przez ciebie ryzyk (kradzieży, żywiołów czy szkody całkowitej). Cena Smart Casco zależy od wybranego wariantu/wariantów ubezpieczenia i od wartości samochodu.

Z wariantem likwidacji szkody wiąże się jeszcze jedna rzecz, na którą powinieneś zwrócić uwagę – wybór części, jakie zostaną wybrane do naprawy pojazdu. Decydując się na wariant WARSZTAT w LINK4 naprawiasz pojazd z wykorzystaniem części oryginalnych. Wybierając wariant KOSZTORYS, w wycenie uwzględnione będą ceny części alternatywnych (zamienników). Są one często produkowane przez dostawców koncernów samochodowych i od części oryginalnych mogą różnić się tym, że nie znajduje się na nich logo konkretnej marki samochodu.

W obu wariantach możesz też zdecydować czy pod uwagę brana będzie amortyzacja, czyli procentowy wskaźnik eksploatacyjnego zużycia części, które zostały zakwalifikowane do wymiany. Jeśli zdecydujesz się na opcję z zastosowaniem amortyzacji, zużycie części będzie obliczone na podstawie okresu eksploatacji pojazdu i o tę wartość będzie obniżone odszkodowanie. W opcji bez amortyzacji zużycie części nie będzie brane pod uwagę.

Możesz też wybrać jedną z dwóch opcji ustalenia odszkodowania w przypadku kradzieży lub szkody całkowitej:

 • stałą wartość pojazdu (stosowaną domyślnie w przypadku ubezpieczania auta nowego fabrycznie) – w jej przypadku podstawą do wyliczenia odszkodowania będzie wartość samochodu na dzień kupna ubezpieczenia
 • zmienną wartość pojazdu – w tym przypadku wysokość odszkodowania będzie ustalona na podstawie wartości samochodu z dnia, w którym doszło do zdarzenia.

Warto też zwrócić uwagę na udział własny w szkodzie. Jeśli zdecydujesz się pokryć część szkody z własnej kieszeni (w LINK4 twój udział w szkodzie może wynieść 500 zł, 1 000 zł lub 1 500 zł), zapłacisz mniej za AC.

Pozostałe ubezpieczenia dobrowolne

Oprócz Auto Casco możesz też skorzystać z innych komunikacyjnych ubezpieczeń dobrowolnych. Są to:

 • Assistance – więcej informacji na temat tego ubezpieczenia możesz znaleźć w moim artykule
 • ubezpieczenie kluczyków – zgubienie kluczyków to – mimo tego, że auto wyposażone jest w ich drugi komplet – spory problem na kierowcy. Kluczyki nowoczesnych samochodów nie są tylko kawałkiem odpowiednio ukształtowanego metalu z plastikową końcówką. W kluczyk wbudowany jest przecież pilot służący do otwierania i zamykania auta i nadajnik immobilisera. Zgubienie jednego kompletu kluczyków wiąże się z koniecznością wymiany zamków w drzwiach samochodu, wymianą stacyjki i kodowaniem immobilisera. Z ubezpieczenia Kluczyki Plus można też skorzystać w przypadku utraty dowodu rejestracyjnego a wypłata odszkodowania nie zmniejsza moich zniżek w przyszłości. W LINK4 suma ubezpieczenia w przypadku kradzieży kluczyków wynosi 300 zł, w przypadku kradzieży tablicy/tablic rejestracyjnych – 150 zł, a w przypadku kradzieży lub zagubienia dowodu rejestracyjnego – 100 zł,
 • ubezpieczenie szyb – jeżdżąc z pękniętą przednią szybą nie tylko mamy gorszą widoczność ale także narażamy się na zatrzymanie dowodu rejestracyjnego. Piszę o przedniej szybie dlatego, że jej uszkodzenia występują stosunkowo najczęściej (wystarczy, że uderzy w nią kamyk wyrzucony spod koła poprzedzającego cię samochodu). Wymianę szyby możesz oczywiście sfinansować z własnej kieszeni lub z AC (wtedy jednak stracisz część zniżek za bezszkodowość). Dlatego lepiej jest skorzystać ze specjalnego ubezpieczenia (takiego jak Szyby 24 w LINK4). Wykupuję je co roku i wiosną tego roku musiałem z niego skorzystać. Likwidacja szkody przebiegła szybko i sprawnie – szyba została wymieniona w jednym z warsztatów współpracujących z LINK4. Warto dodać, że ubezpieczenie Szyby 24 pokrywa też koszty parkingu (do 48 godzin), jeżeli natychmiastowa naprawa szyby nie jest możliwa,
 • ubezpieczenie Następstw Nieszczęśliwych Wypadków (NNW) – ubezpieczenie to chroni życie i zdrowie kierującego pojazdem i jego pasażerów. Ochroną ubezpieczeniową objęte są trwałe następstwa nieszczęśliwego wypadku związanego z ruchem pojazdu (trwały uszczerbek na zdrowiu lub śmierć). W tym miejscu warto też wspomnieć o dostępnym w LINK4 rozszerzeniu ubezpieczenia NNW – Wracaj do zdrowia, które w razie orzeczenia trwałego uszczerbku na zdrowiu z ubezpieczenia NNW zapewnia dostęp do wybranych lekarzy specjalistów, rehabilitacji ambulatoryjnej, wybranych badań i zabiegów ambulatoryjnych, diagnostyki RTG, USG, CT i MRI.

Zanim wybierzesz konkretną ofertę ubezpieczenia dobrze się zastanów. Nie kieruj się wyłącznie ceną, jaką zapłacisz za polisę. Być może warto wydać trochę więcej i skorzystać z dodatkowego ubezpieczenia (np. Assistance, kluczyków czy szyb)? Może być tak, że odbierając samochód z serwisu, w którym wymieniono ci szybę czy dziękując mechanikowi, który otworzył samochód z zatrzaśniętym wewnątrz kluczykiem, pogratulujesz sobie przezorności.

Dodano:
07 Sty 2019

Zaktualizowano:
19 Wrz 2020

4 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

 • Maciej Kazimierski Ekspert 10 stycznia 2019
  Oby pozytywnie :)
 • Michał Ekspert 10 stycznia 2019
  Ciekawe czy też Cię zaskoczy jak mnie :)
 • Maciej Kazimierski Ekspert 10 stycznia 2019
  Cześć Michał, ciekawa aplikacja. Zainstaluję i przetestuję jej działanie na sobie (właśnie kończy mi się ubezpieczenie samochodu).
 • Michał Ekspert 07 stycznia 2019
  można dokładać dodatkowe umowy ale każdy wie że OC ma być jak najtańsze proponuje aplikację Kupdirect z Google Play szybko i tanio

Podobne artykuły