Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firm?

  • 11 Sie 2015
  • 4 min. czytania
  • Komentarze(0)
Rozwój firmy wymaga ciągłych inwestycji. Banki pozwalają sfinansować różne projekty obejmujące działalność gospodarczą, a niezależnie od tego jakiego typu jest to przedsiębiorstwo, możemy wybierać spośród szerokiej oferty. Jak jednak wybrać najlepszą?
Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firm?

Rozwój firmy wymaga ciągłych inwestycji. Banki pozwalają sfinansować różne projekty obejmujące działalność gospodarczą, a niezależnie od tego jakiego typu jest to przedsiębiorstwo, możemy wybierać spośród szerokiej oferty. Jak jednak wybrać najlepszą?

Dostępne na rynku oferty ciężko porównać, ponieważ warunki kredytów dla firm są indywidualne i różne dla poszczególnych przedsiębiorstw. Podejmując decyzję powinniśmy pamiętać o kilku istotnych kwestiach, m.in. powinniśmy ustalić:

  1. Ile będzie kosztować nas kredyt?
  2. Jaki jest jego całkowity koszt?
  3. Jaki jest cel kredytu?

Warunki uruchomienia kredytu zależą od celu, na jaki wykorzystamy kredyt. Szczególnie, jeśli staramy się o większą kwotę, bank będzie od nas wymagał rozliczenia się ze sposobu wydatkowania środków. Samodzielnie zajmując się sprawami finansowymi firmy powinniśmy śledzić aktualne propozycje, czytać rankingi i opinie, gdyż możliwości jest wiele. Dzięki temu unikniemy niechcianych kosztów, o których banki nie informują w swoich materiałach marketingowych.

Na co zwrócić uwagę wybierając kredyt dla firm?

Przeglądając oferty banków możemy wybrać spośród: kredytu gotówkowego - na dowolny cel, kredytu inwestycyjnego, kredytu obrotowego ratalnego, bądź w formie odnawialnego limitu kredytowego.

Kredyt gotówkowy

Warto z niego skorzystać, gdy chcemy utrzymać płynność finansową. Jeden z najszybszych i najprostszych kredytów, gdyż nie wymaga określenia celu, na jaki zostanie przeznaczony.

Kredyt inwestycyjny

Taki rodzaj kredytowania pomaga sfinansować dalszy rozwój firmy. Przedsiębiorca dzięki niemu może zrealizować inwestycję w celu powiększenia wartości majątku firmy. Środki można przeznaczyć na zakup nowych obiektów, sprzętu, maszyn, zatrudnienia większej ilości pracowników czy modernizację siedziby.
Pamiętajmy, że większość banków nie będzie skłonna sfinansować całej inwestycji i potrzebny będzie nasz wkład własny.

Kredyt obrotowy

Jeśli potrzebujemy środków finansowych na bieżącą dzielność tzn. zakup towarów, materiałów do produkcji, oraz surowców mamy do wyboru kredyt obrotowy dla firm. Jest to idealne rozwiązanie dla firm aktywnie działających na rynku. Ten kredyt jest stosunkowo łatwo uzyskać, natomiast jego otrzymanie nie wiąże się z koniecznością przedstawiania dodatkowych dokumentów. W zależności od banku dostępny jest w formie kredytu obrotowego ratalnego lub odnawialnej linii kredytowej w rachunku bieżącym.

W ostatnim przypadku otrzymujemy gotówkę w ramach ustalonego limitu kredytowego, którą możemy przeznaczyć na pokrycie aktualnych zobowiązań. Jest to rodzaj kredytu odnawialnego, gdyż spłata daje możliwość ponownego korzystania z debetu. Duża zaletą jest to, że odsetki pobierane są od faktycznej wykorzystanej kwoty. Jeśli więc debet nie zostaje wykorzystany, nie ponosimy kosztów odsetkowych.

W przypadku kredytu obrotowego ratalnego, z każda ratą spłacamy kapitał jak i odsetki. Taki kredyt może stanowić dobre uzupełnienie środków finansowych którymi dysponuje firma. Kwota na jaką udzielany jest kredyt obrotowy dla firm różni się w poszczególnych bankach, a zależy od obrotów i wpływów firmy. Okres kredytowania jest krótszy niż w przypadku kredytu inwestycyjnego. Cała procedura jest dość łatwa. Obecnie wiele banków umożliwia złożenie wniosku nawet drogą elektroniczną, co oszczędza nasz czas i pieniądze.

Koszty kredytu

W każdym przypadku istotne jest dla nas oprocentowanie kredytu, na które składa się stawka WIBOR oraz marża, ustalana indywidualnie dla klienta i podlegająca negocjacji. Bank określa marżę w oparciu o bieżącą sytuację wnioskodawcy i wyznacza poziom ryzyka podejmowanego przez bank. Podczas analizy ofert zwróćmy uwagę na opłaty stałe i jednorazowe. Poza porównaniem oprocentowania warto wiedzieć, czy bank przewiduje dodatkowe opłaty za wcześniejszą spłatę, przyznanie kredytu lub rozpatrzenie wniosku. Dodatkowo też ważne, czy firma ponosi koszt nawet w sytuacji, gdy ostateczna decyzja będzie odmowna.

Kolejną rzeczą, którą warto sprawdzić jest karencja w spłacie zadłużenia, która pomoże nam w trudnych momentach dla firmy. Warunki proponowane przez bank zależą od sytuacji finansowej firmy, jej stażu lub branży, warto zatem zweryfikować co dokładnie ma wpływ na ofertę.

Forma zabezpieczenia

Przy niższych kredytach, do kilkudziesięciu tysięcy złotych, mamy możliwość wyboru kredytu zabezpieczonego, bądź niezabezpieczonego. Wybierając kredyt zabezpieczony, możemy zazwyczaj liczyć na wyższą kwotę oraz dłuższy okres spłaty. Kredyt niezabezpieczony przysporzyć nam może więcej trudność, gdyż bank będzie chciał przeanalizować dokładnie naszą historię finansową lub będzie wymagał dodatkowych ubezpieczeń. Niewiele banków posiada w swojej ofercie kredyt niezabezpieczony dla nowo powstałych firm. Zwykle zabezpieczeniem w takich przypadkach jest nieruchomość.

Przedsiębiorcy mogą korzystać z różnych form finansowania, w zależności od tego na co chcą przeznaczyć pożyczone pieniądze. Banki prześcigają się w prezentowaniu nowych ofert dlatego właściciel biznesu stoi przed nie lada wyzwaniem, aby dokonać mądry i korzystny wybór. Na poszukiwanie idealnego rozwiązania warto poświęcić trochę czasu, szczegółowo przeanalizować produkty dostępne na rynku i wybrać najbardziej dopasowane do naszej aktualnej sytuacji biznesowej i budżetowej.

Dodano:
11 Sie 2015

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły