Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę konta osobistego?

 • 27 Paź 2015
 • 5 min. czytania
 • Komentarze(0)
W dzisiejszych czasach, kiedy tak wiele obszarów życia odbywa się z wykorzystaniem internetu, trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez dobrego konta osobistego. Konto bankowe pozwala lepiej zarządzać codziennymi wydatkami oraz zabezpieczyć środki przed utratą. Czym dokładnie jest konto osobiste i na co powinieneś zwrócić uwagę, kiedy wybierasz rachunek dla siebie? Odpowiadamy!
Na co zwrócić uwagę, wybierając ofertę konta osobistego?

Konto bankowe ma dzisiaj prawie każdy z nas. Szczególnie popularny jest rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, inaczej nazywany kontem osobistym. To właśnie to konto używane jest do codziennej obsługi płatności. Wpływa na nie Twoja pensja, opłacasz z niego rachunki oraz płacisz przypisaną do niego kartą debetową. Konto osobiste jest niezbędne nie tylko w codziennym życiu, ale również, kiedy starasz się o przyznanie kredytu gotówkowego, zamawiasz kartę kredytową, chcesz założyć konto oszczędnościowe lub kupić jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych.

Ponieważ każdy duży bank ma w swojej ofercie konto bankowe, wybór najlepszego może Ci sprawić wiele trudności. Tymczasem raz założone konto prawdopodobnie będzie Ci towarzyszyć przez wiele lat. Na co powinieneś zwrócić uwagę, żeby być zadowolony z jego działania?

Konto bankowe? Zapoznaj się z warunkami zwolnienia z opłat!

Banki bardzo często próbują przyciągnąć nowych klientów hasłami o braku jakichkolwiek opłat za prowadzenie konta. Tymczasem całkowicie darmowe konto bankowe jest trudne do znalezienia. Banki zazwyczaj jednak stawiają pewne warunki, których zrealizowanie zwalnia z opłat związanych z prowadzeniem konta. Jakie to mogą być warunki?

 • dokonanie każdego miesiąca transakcji kartą płatniczą przypisaną do konta na jakąś określoną kwotę
 • otrzymanie na konto w każdym miesiącu wpłaty z wynagrodzenia, emerytury czy renty
 • otrzymanie co miesiąc na konto jakiejś odgórnie określonej kwoty
 • wykorzystywanie środków na rachunku do spłaty kredytu lub pożyczki

Zazwyczaj warunki zwolnienia z opłat nie są zbyt wygórowane, jednak zawsze sprawdź, czy na pewno jesteś w stanie je zrealizować. Dzięki temu oszczędzisz co miesiąc kilka lub kilkanaście złotych.

Przeanalizuj tabelę opłat i prowizji za prowadzenie konta bankowego

Wiele osób zapomina o tym, że poza opłatą za posiadanie konta, bank może dodatkowo nakładać na swoich klientów opłaty oraz prowizje. Jakie ukryte koszty zwykle wiążą się z prowadzeniem konta?

 • jednorazowa lub stała opłata za posiadanie karty debetowej
 • opłata za wykonywane przelewy
 • opłata za wypłatę gotówki w bankomatach lub placówkach bankowych
 • opłata za przewalutowanie transakcji na walutę inną niż ta, w której prowadzisz konto
 • opłata za przelewy międzynarodowe

Wskazane opłaty zwykle nie są bardzo wysokie, jednak jeśli się je skumuluje, mogą zabrać Ci z konta nawet kilkadziesiąt złotych miesięcznie. Warto więc dokładnie zapoznać się z tabelami opłat i prowizji, które udostępnia każdy bank i oszacować, jak duże koszty miesięcznie poniesiesz z tytułu użytkowania konta.

Zastanów się, czy potrzebujesz elektronicznego dostępu do konta bankowego

Do niedawna czynnikiem kluczowym było konto bankowe bez opłat. Dzisiaj jednak najważniejsze jest to, czy bank prowadzący rachunek ma dobrze rozwiniętą bankowość mobilną. Niemalże każdy ma bowiem dostęp do internetu mobilnego. Potrzebujesz więc wygodnej aplikacji, za pomocą której będziesz obsługiwać konto bankowe w dowolnym momencie. Jeśli cenisz sobie nowoczesne podejście, sprawdź, czy w danym banku możesz płacić za pomocą smartfona lub smartwatcha.

Sprawdź liczbę placówek i bankomatów

Mimo że dzisiaj większość spraw w banku załatwisz za pomocą internetu, a płatności dokonasz bezgotówkowo, wciąż możesz od czasu do czasu potrzebować bardziej tradycyjnych rozwiązań. Jeśli lubisz wypłacać pieniądze bezpośrednio w placówce, sprawdź, jak daleko od Ciebie znajduje się oddział banku. Upewnij się też, że wypłaty takie nie są obarczone dodatkowymi opłatami. Jeśli natomiast preferujesz wypłaty z bankomatów, sprawdź, z których możesz wypłacać za darmo. To szczególnie ważne, jeśli dużo podróżujesz i chcesz wypłacać środki za granicą.

Zapoznaj się z dodatkowymi korzyściami wynikającymi z otwarcia konta osobistego

W związku z dużą konkurencją, banki próbują się wyróżnić się na rynku, wychodząc poza typowe udogodnienia związane z prowadzeniem konta. Otwierając konto w konkretnym banku masz więc szansę skorzystać z dodatkowych zalet, takich jak:

 • zwrot kilku procent środków przeznaczonych na zakupy
 • bonusy za korzystanie z aplikacji mobilnej
 • zwrot kilku procent środków wydanych na opłacenie rachunków
 • dodatkowe ubezpieczenia do konta: zdrowotne czy sprzętu domowego
 • bezpłatne doradztwo inwestycyjne
 • członkostwo w programie lojalnościowym
 • vouchery lub zniżki

Te dodatkowe elementy powodują, że konto bankowe może okazać się dużo bardziej atrakcyjne. Pamiętaj jednak, żeby dokładnie sprawdzić zasady przyznawania tych bonusów. Może się okazać, że skorzystanie z takiej opcji jest trudne, a opłata za prowadzenie konta zawyżona.

Konto bankowe osobiste a kredyt konsolidacyjny

Jest jeszcze jeden powód, dla którego warto założyć konto bankowe. Jest ono pierwszym krokiem do skorzystania z innych produktów bankowych, takich jak kredyt gotówkowy, kredyt konsolidacyjny, kredyt hipoteczny, lokaty, czy konta oszczędnościowe. Wiele banków wymaga założenia konta osobistego, zanim będziesz wnioskować o przyznanie innych produktów finansowych. Jeśli prowadzisz już konto w danym banku, możesz również liczyć na lepsze warunki kredytowania, szybsze rozpatrzenie wniosku oraz szybszą dostępność środków na koncie.

Stwórz własne kryteria wyboru i myśl realnie

Pamiętaj, że żadne konto bankowe nie oferuje wszystkich udogodnień naraz. Zastanów się więc, które z tych elementów są Ci najbardziej potrzebne i jakie są powody, dla których chcesz otworzyć konto. Wśród największych motywacji do prowadzenia rachunku bankowego znajdują się:

 • chęć ułatwienia sobie życia poprzez rezygnację z coraz mniej praktycznej gotówki
 • chęć zabezpieczenia środków finansowych przed kradzieżą
 • potrzeba korzystania z najnowszych rozwiązań technologicznych
 • możliwość lepszego monitorowania budżetu domowego
 • łatwiejsze oszczędzanie środków
 • zyskanie na dodatkowych promocjach i bonusach
 • dostęp do korzystniejszych warunków kredytowania

Jeśli jasno określisz swoje oczekiwania, będziesz w stanie dobrać ofertę najlepiej wpisaną w Twoje indywidualne potrzeby.

Dodano:
27 Paź 2015

Zaktualizowano:
29 Wrz 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły