Na czym polega program Mieszkanie dla Młodych?

  • 28 Sie 2020
  • 7 min. czytania
  • Komentarze(0)
Program MDM cieszył się w Polsce ogromną popularnością, a z dofinansowania skorzystało mnóstwo, młodych osób. Dopłata do kredytu hipotecznego wydawała się bardzo korzystna, zważywszy na fakt, że mogła pokryć wymagany przez bank wkład własny. Niestety, MDM zakończył się w 2018 roku ku niezadowoleniu wszystkich, którzy z programu skorzystać nie zdążyli. Obecnie podejmowane są różne próby jego zastąpienia, lecz wydaje się, że żaden z aktualnych programów dopłat nie wzbudza aż takiego zainteresowania.
Na czym polega program Mieszkanie dla Młodych?

Zakup pierwszego mieszkania to w Polsce poważna inwestycja. Niewiele osób może pozwolić sobie na nabycie nieruchomości za gotówkę. Blisko połowa młodych ludzi decyduje się na kredyt hipoteczny. Program MDM miał ułatwić im uzyskanie zdolności kredytowej i choć częściowo odciążyć ich w zbieraniu środków na wkład własnych. Jakie dokładnie były jego założenia?

Jak powstał i w jakim okresie trwał program MDM?

Mieszkanie dla Młodych do program rządowy skierowany do osób do 35 roku życia, który miał na celu pomóc w nabyciu pierwszego własnego mieszkania. Poprzez program MDM osoby ubiegające się o kredyt na dom lub mieszkanie, mogły starać się o częściowe pokrycie kosztów ze środków Funduszu Wsparcia. Wniosek o dofinansowanie złożyć trzeba było wraz z wnioskiem kredytowym na mieszkanie lub dom. 

Program MDM rozpoczął się w 2014 roku, a zakończył w roku 2018. Osoby, które z niego skorzystały musiały jednak przestrzegać konkretnych obostrzeń. Niektórzy ich skutki odczuwają jeszcze dzisiaj. Mowa o zakazie sprzedaży mieszkania kupionego w ramach MDM przed upływem 5 lat od daty jego zakupu. Jest to zakaz jedynie w przenośni, gdyż właściciel mieszkania ma prawo dysponować dowolnie swoją nieruchomością, musi się jednak liczyć z tym, że gdy sprzeda mieszkanie przed upływem wspomnianych 5 lat, to będzie zobowiązany zwrócić całość otrzymanej dotacji. Jak zatem widać kwestia MDM i sprzedaży mieszkania nie jest taka prosta. 

Bardzo często podnoszona była także zależność między programem MDM a spadkiem. Warto więc ją wyjaśnić. Dofinansowanie otrzymać mogły jedynie osoby, które w chwili składania wniosku o wsparcie finansowe, nie były wyłącznymi właścicielami żadnej nieruchomości. Jeśli zatem otrzymały w spadku dom lub mieszkanie, to nie mogły skorzystać z programu MDM. 

Kto mógł starać się o dofinansowanie MDM?

Kto dokładnie mógł otrzymać wsparcie finansowe w ramach programu MDM? Jak sama nazwa wskazuje, program Mieszkanie Dla Młodych, skierowany był do osób młodych, w tym przypadku przed ukończonym 35 rokiem życia. Co istotne, jeśli o dofinansowanie ubiegało się małżeństwo, to pod uwagę brany był wiek młodszego małżonka. Nie miał przy tym znaczenia stan cywilny. Dotacje przyznawano zarówno małżeństwom, jak również singlom czy rodzinom z dziećmi. W przypadku osób, które pozostawały w nieformalnym związku, dofinansowanie przyznawano tylko jednej z nich. Co więcej, wielkość rodziny wpływała na wysokość dotacji. Co to oznacza?

Kredyt dla dwojga bez ślubu? Sprawdź: Czy można wziąć kredyt bez ślubu?

Osoby samotne i małżeństwa bez dzieci mogły liczyć na dopłatę w wysokości 10%. Wówczas zazwyczaj taki procent wymagany był przez banki jako wkład własny. Program MDM mógł zatem pokryć środki niezbędne na wkład własny, co dla wielu osób stwarzało możliwość nabycia nieruchomości. Osoby, które wychowywały jedno dziecko mogły otrzymać 15% dopłaty. Przy dwójce dzieci jej wysokość wzrastała do 20%, a trójce - aż do 30%. 

Dopłatę można było uzyskać do konkretnego metrażu mieszkań. Ile wynosił? W przypadku mieszkania jego powierzchnia użytkowa nie mogła przekroczyć 75m2. Ograniczenia metrażu dotyczyło także domu i wynosiło 100 m2. Mieszkanie lub dom o 10% większe dopuszczalne było dla rodzin z trójką dzieci.

Warunki jakie należało spełnić przy staraniu o dopłatę z MDM

Wiek nie był jedynym warunkiem, jaki należało spełnić przy staraniu o dopłatę z MDM, choć co ciekawe restrykcje w tym przypadku nie obejmowały rodzin z trojgiem dzieci o ile kredyt został zaciągnięty na minimum 15 lat i pokrywał 50% ceny mieszkania. 

Program skierowany był do osób, które zamierzały nabyć swoją pierwszą nieruchomość. Beneficjenci posiadający w przeszłości na własność lokum zostali wyłączeni z programu. Znaczenie miała także cena nieruchomości. Nie mogła przekraczać wyznaczonego wskaźnika dla konkretnej lokalizacji. Dotacje przyznawano wyłącznie na nieruchomości z rynku pierwotnego, co z czasem zmieniono. Dotacje na zakup mieszkań z rynku wtórnego nie były już jednak tak korzystne. Nieistotne były za to dochody osób ubiegających się o dofinansowanie, co oznacza, że wsparcie finansowe mogły otrzymać także rodziny, których sytuacja finansowa utrzymywała się na dobrym poziomie.

Kwota dofinansowania w programie MDM

Ile dopłaty można było uzyskać w ramach programu MDM? Warto wiedzieć, że wysokość dopłaty uzależniona była od wskaźnika przeliczeniowego, czyli tzw. kosztu odtworzenia 1m2 budynków mieszkalnych, który to obowiązywał na danym terenie (w wybranej gminie). Aby to zrozumieć, trzeba wiedzieć, że wojewoda co pół roku wyznacza wysokość wspomnianego wskaźnika przeliczeniowego, dlatego też jest ona różna w zależności od lokalizacji. Ile więc mogła wynosić maksymalna dopłata? Należało ją wyliczyć bazując na dwóch średnich odczytach owego wskaźnika. W praktyce maksymalne dopłaty we Wrocławiu plasowały się w okolicach 22 600 złotych dla mieszkania o powierzchni 50m2. W Warszawie kwota ta sięgała już blisko 28 tys. złotych.

Dlaczego zakończył się program MDM?

Program MDM został przewidziany na lata 2014-2018 i właśnie w tym okresie uzyskać można było dopłaty. Zdaniem ekspertów nie wspierał on osób najbiedniejszych - jak było to w pierwotnym założeniu, a jedynie osoby, których sytuacja finansowa utrzymywała się na dobrym poziomie. Ponadto, program MDM miał zostać zastąpiony programem mieszkanie Plus, co miało na celu wesprzeć rynek najmu w Polsce.

Program Mieszkanie dla Młodych - efekty programu

Jak się okazało, efekty programu MDM były dalekie od spodziewanych. Z założenia program miał wspierać przede wszystkim rodziny wielodzietne i uboższe. W praktyce wyglądało to zgoła odmiennie. Najwięcej dopłat przyznano bowiem singlom. Do końca 2017 roku ponad 70 tysięcy umów na 100 podpisanych, dotyczyło singli bądź małżeństw bezdzietnych.

Co więcej, w znaczącej mierze z dofinansowania skorzystały osoby, które i tak miały zamiar kupić mieszkanie. W dużej mierze posiadały zatem środki niezbędne do uzyskania kredytu, lecz skorzystały z dofinansowania, ponieważ miały taką możliwość. Co więcej, program Mieszkanie dla Młodych miał przyczynić się do wzrostu budownictwa jednorodzinnego. Rzeczywistość wyglądała jednak nieco inaczej. Tylko 4600 wniosków ze wspomnianych 100 tysięcy dotyczyło budowy domu. 

Jak obecnie wygląda finansowanie budowy domu kredytem? Przeczytaj: Budowa domu na kredyt mieszkaniowy

Pojawiło się także wiele zarzutów, iż MDM wspierał jedynie akcje kredytowe banków i utrzymywał sztuczne stawki na lokalnych rynkach mieszkaniowych. Niemniej, w okresie trwania programu liczba wniosków o kredyt hipoteczny wzrosła w zależności od roku od 10 d0 nawet 20%, co pokazuje że cieszył się on dużym zainteresowaniem. Nie da się jednak ukryć, że najwięcej zyskali na nim single. 

Jakie są opcje po zakończeniu MDM?

Na kolejne programy wsparcia dla osób marzących o własnych czterech kątach, trzeba było długo czekać. W miejsce programu MDM pojawił się program Mieszkanie Plus, który ma umożliwiać osobom o umiarkowanych dochodach najem mieszkania z możliwością dojścia do własności. Skorzystać z niego mogą osoby nieposiadające zdolności kredytowej, które są w stanie regulować comiesięczny czynsz. Niestety, przynajmniej na razie, liczba mieszkań wybudowanych w ramach Mieszkanie Plus jest bardzo niska (nie przekracza nawet 1,5 tysiąca). Rząd planuje także zmiany w programie.

Alternatywę stanowi program Mieszkanie na Start. I w tym przypadku mowa o najmie mieszkań. W ramach programu możliwe jest uzyskanie dopłaty do czynszu najmu mieszkania. Dopłata ta nie będzie jednak przekraczać więcej niż 500 złotych. Liczyć mogą na nią tylko osoby o określonych dochodach.

Jak zatem widać, aktualnie nie istnieją programy, które mogłyby zastąpić MDM. Obecnie skierowane są one na raczej na rynek wynajmu, choć wiele w tej kwestii może się niedługo zmienić za sprawą zmian wprowadzonych do programu Mieszkanie Plus. 

Dodano:
17 Gru 2019

Zaktualizowano:
28 Sie 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły