Na czym polega przelew SEPA, SORBNET, SWIFT i inne?

  • 27 Lut 2020
  • 3 min. czytania
  • Komentarze(0)
W ofertach banków nieraz spotkać się można z takimi oznaczeniami. Z czym wiążą się takie przelewy i czy warto z nich korzystać?
Na czym polega przelew SEPA, SORBNET, SWIFT i inne?

Elixir – standardowe przelewy bankowe

System Elixir obsługuje najczęściej wykonywane przez klientów banków przelewy. Nie wymagają one dodatkowych opłat. Transakcja z jednego banku do drugiego odbywa się zwykle w trzech (w Wigilię i ostatni dzień roku w dwóch) sesjach – tylko w dni robocze. Godziny sesji to: 9.30-11, 13.30-15 i 16-17.30. Każdy bank ma swoje godziny odcięcia przyjmowania zleceń – można je sprawdzić na stronie głównej. Przelewy wykonuje się tylko w złotym. Dotyczy to takźe Express Elixiru.

Elixir Express

Jeśli klientowi się śpieszy, może się zdecydować na Elixir Express. Pozwala on na wykonanie natychmiastowej transakcji, za co trzeba dodatkowo zapłacić – zwykle 5 zł. Zanim się jednak wybierze taki sposób, warto sprawdzić czy bank odbiorcy obsługuje system w danym momencie. Nie wszystkie robią to całodobowo przez siedem dni w tygodniu. Niektóre mają 10 min przerwy, a inne po kilka godzin (szczególnie nocą). Część banków nie obsługuje EE przez cały weekend.

BlueCash

BlueCash to system pośredniczący, który obsługuje konta w różnych bankach. Klient robi przelew do odbiorcy z innego banku, ale trafia on najpierw do pośrednika. Dzieje się to natychmiast, bo środki wciąż znajdują się w ramach jednej instytucji. BlueCash automatycznie wysyła przelew na taką samą kwotę ze swojego konta w banku odbiorcy. Cała procedura liczona jest w sekundach.

Sprawdź jak zrobić przelew natychmiastowy  >>

SORBNET 2

SORBNET 2 to system do rozliczeń wysokokwotowych, który zastąpił w 2013 r. swojego poprzednika. Przelewy dochodzą w dni robocze, w ciągu kilkunastu minut od zlecenia (jeśli miało to miejsce przed godz. 16). SORBNET 2 wykorzystywany jest zwykle do rozliczeń między bankami, ale klienci też mają do niego dostęp. Cena za jeden przelew wynosi ok. 30 zł w zależności od banku. SORBNET 2 jest jedyną opcją dla transakcji o wartości powyżej 1 mln zł. Przelewy wykonywane są tylko w krajowej walucie.

SEPA

SEPA to system, który umożliwia transakcje bankowe w euro na terenie UE, Islandii, Norwegii, Szwajcarii i Liechtensteinu. Opłata za przelew wynosi od 4 do 10 zł w zależności od banku. Środki pojawiają się na koncie odbiorcy następnego dnia po zleceniu. Tego procesu nie da się przyśpieszyć. System SEPA można też wykorzystać do przelewów w euro pomiędzy bankami w kraju. W niektórych przypadkach za transakcję zapłaci nie tylko nadawca, ale i odbiorca.

SWIFT

SWIFT jest bardziej uniwersalny niż SEPA, choć może okazać się znacznie droższy. System pozwala na płatności w dowolnej walucie, niezależnie od kraju i banku nadawcy i odbiorcy. Przelewy są natomiast wolniejsze – środki dochodzą zwykle trzy dni po zleceniu. Jest też opcja trybu ekspresowego, ale kosztuje znacznie więcej – nawet trzykrotność podstawowej stawki.

Nadawca ma do wyboru trzy opcje podziału kosztów za usługę: OUR (za wszystko płaci nadawca), SHA (nadawca i odbiorca dzielą się kosztami) i BEN (za wszystko płaci odbiorca). Cena jednego przelewu liczona jest zazwyczaj procentowo od kwoty transakcji. W praktyce może ona sięgać o 20 do 250 zł. Do tego trzeba doliczyć ewentualne koszty, poniesione w bankach pośredniczących.

Chcesz zrobić przelew w euro, ale nie wiesz jak? Sprawdź! >>

Dodano:
27 Lut 2020

Zaktualizowano:
27 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły