Na tych lokatach stracisz. PKO zmniejszy oprocentowanie do 0,01%!

  • 21 Maj 2020
  • 2 min. czytania
  • Komentarze(0)
Obniżka oprocentowania wycofanych z oferty lokat będzie obowiązywała od 10 lipca. Takie zmiany mają związek z dwukrotnym obniżeniem stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej w celu złagodzenia negatywnych skutków pandemii dla gospodarki.
Na tych lokatach stracisz. PKO zmniejszy oprocentowanie do 0,01%!

Zmiany w lokatach PKO BP

Oprocentowanie lokat jeszcze nigdy nie było tak niskie. Kolejne banki zmniejszają stawki, przez co opłacalność takich produktów staje pod znakiem zapytania. PKO BP obniżyło oprocentowanie wybranych produktów depozytowych wycofanych z oferty. Niezależnie od tego, czy lokata terminowa jest na 6, 12 czy 24 miesiące oraz tego, czy jest na kwotę wyższą lub niższą niż 10 tys. zł, oprocentowanie wynosi 0,01 w stosunku rocznym.

To samo dotyczy terminowej lokaty oszczędnościowej PROGRESJA na 12, 24, 36 i 60 miesięcy, terminowej lokaty oszczędnościowej FORTUNA, rachunku oszczędnościowego „Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa”,  rachunku oszczędnościowego „Oszczędnościowa Książeczka Mieszkaniowa powiązana z funduszami inwestycyjnymi PKO” na 12 miesięcy i oszczędnościowej książeczki mieszkaniowej powiązanej z funduszami inwestycyjnymi PKO TFI SA. Nieco lepiej jest natomiast przy rachunku lokacyjnym IKE, gdzie oprocentowanie w stosunku rocznym wynosi 0,50. Produkty te zostały wycofane z oferty, ale wciąż będą obsługiwane.

Lokaty z tak niskim oprocentowaniem mogą nie tylko nie przynieść zysku, ale i spowodować stratę, bo za niektóre prowadzenie niektórych rachunków pobierana jest opłata. Nie można też zapomnieć o podatku Belki, który wynosi 19 proc. oraz inflacji przy lokatach długoterminowych. Warto więc zastanowić się nad innymi metodami pomnażania pieniędzy, przynajmniej na czas kryzysu gospodarczego spowodowanego pandemią. Zyski będą większe, gdy RPP przywróci wyższe stopy procentowe. Trudno jednak powiedzieć, kiedy to nastąpi.

Bieżące lokaty w PKO BP

Lokaty, które wciąż są dostępne w ofercie PKO BP, też nie wzbudzają entuzjazmu. Za zdeponowanie środków na rok bank oferuje 0,10 proc. (na krótsze okresy 0,01 proc.), a przy Lokacie 3M w aplikacji IKO oraz Programie Budowania Kapitału – po 0,5 proc. Jest też Lokata Dopasowana, gdzie oprocentowanie wynosi od 0,05 (od 1 do 29 dni) do 0,25 (od 360 do 365 dni) w zależności od okresu umownego – oczywiście im jest on dłuższy, tym zysk większy. 

Klienci, którzy wykupili lub odnowili ubezpieczenie OC lub AC w PKO BP, a do tego wyrazili zgodę na marketing elektroniczny, mają dostęp do miesięcznej lokaty w aplikacji IKO, gdzie stawka to 2 proc. w skali roku. Limit deponowanej kwoty wynosi 20 tys. zł.

Starasz się o kredyt hipoteczny? Sprawdź, jakiego wkładu własnego potrzebujesz w banku PKO BP >>

działanie banków w czasie epidemii

Dodano:
14 Maj 2020

Zaktualizowano:
21 Maj 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły