Nadchodzi Black Friday. Jak kupować, by nie żałować?

  • 19 Lis 2020
  • 5 min. czytania
  • Komentarze(0)
Coroczne święto zakupów przypada tym razem na 27 listopada, choć wiele sklepów kusi tygodniowymi wyprzedażami. Ze względu na pandemię promocje są dostępne głównie w sieci. Niestety, takie sytuacje dają szerokie pole do popisu dla oszustów.
Nadchodzi Black Friday. Jak kupować, by nie żałować?

Impulsywne zakupy

Sprzedawcy wiedzą, że nie każdy – zwłaszcza w tym roku – ma duże oszczędności, które mógłby wydać na nowy telewizor, telefon czy laptop. Często oferują więc rozłożenie spłaty na raty dzięki współpracy z bankiem. Klient nie czeka aż uzbiera daną kwotę, tylko od razu może cieszyć się zakupem, a ratami będzie martwił się później. Dodatkowe zachęty to odroczona płatność czy realny brak odsetek. Oferta jest bardzo kusząca i skłania konsumentów do impulsywnych zakupów. Według danych BIK Polacy wydali w zeszłoroczny Czarny Piątek ponad 121 mln zł na towary objęte kredytem ratalnym. To ponad dwukrotnie więcej niż wyniosła średnia sprzedaż takich produktów kredytowych w inne dni listopada.

W poprzednich latach zainteresowanie kredytami ratalnymi przy zakupach podczas Black Friday także było wyraźnie wyższe. W 2018 r. sprzedaż w listopadowe weekendy wzrosła o ponad 36% względem pozostałych miesięcy, a rok później o kolejne 50%. 29 listopada 2019 r. banki udzieliły 32,3 tys. kredytów ratalnych – to 2,5 razy więcej w stosunku do średniej w pozostałe dni robocze w tym miesiącu. Średnia kwota kredytu ratalnego z tego dnia wyniosła 3769 zł, a więc była wyższa o 1,8% w stosunku rocznym.

Rozważając wybór kredytu ratalnego, warto ocenić czy wysokość miesięcznej raty nie będzie zbyt dużym obciążeniem dla budżetu i czy faktycznie dany towar jest potrzebny. Może w domu wciąż zalegają nieużywane sprzęty kupione impulsywnie rok wcześniej? Jeśli przedmiot sprzedaży jest rzeczywiście atrakcyjny i przydatny, to warto zorientować się w cenach tej samej rzeczy w innych sklepach. Nawet jeśli jeden reklamuje obniżkę 50%, to oferowana kwota może być wyższa niż na innej platformie zakupowej. Często sieci sklepów specjalizujących się w sprzętach RTV czy AGD są droższe niż mniejsze działalności.

Zanim wybierzesz kredyt – porównaj oferty! Skorzystaj z naszego rankingu kredytów gotówkowych i wybierz dla siebie ofertę >>

Z decyzją o kredycie ratalnym warto się przespać, dać sobie chociaż kilka godzin na ochłonięcie po obejrzeniu kuszącej oferty, porozmawiać z rodziną, przeanalizować swoją kondycję finansową i przemyśleć, czy sytuacja nie zmieni się drastycznie w trakcie spłaty. Przy oprocentowaniu 0% lepiej też wybrać większą liczbę rat, bo budżet nie będzie tak obciążony. Zawsze można spłacić większą część lub całość kredytu bez dodatkowych opłat.

O czym jeszcze pamiętać przed zakupem?

W sieci pełno jest migających banerów, które mają skłonić użytkownika do kliknięcia i zainteresowania się ofertą. Szczególnie w listopadzie często pojawiają się liczniki pokazujące, ile czasu zostało do końca sprzedaży danego produktu, co ma znacznie przyśpieszyć decyzję o zakupie. Po wyzerowaniu czasem zaczynają one odliczać od początku. Krzykliwe reklamy są niejednokrotnie wykorzystywane przez oszustów, którzy żerują na niewiedzy i słabościach konsumentów. Mogą to być oferty cudownych specyfików akurat na to schorzenie, z jakim zmaga się użytkownik, preparaty czy tabletki na odchudzanie, tani sprzęt elektroniczny, który normalnie kosztuje znacznie więcej (można spodziewać się lichej podróbki), „markowa” odzież czy przedmioty różniące się w rzeczywistości od tych na zdjęciach czy z opisów.

Przed zakupem kluczowe jest więc, by zweryfikować platformę zakupową (czasem strona udaje popularny portal), upewnić się czy adres www jest odpowiedni, czy sprzedawca podał wszystkie dane i czy da się je sprawdzić. Warto korzystać z portali zakupowych, które oferują bezpieczeństwo np. program ochrony kupujących w przypadku nieuczciwego sprzedawcy. Należy też zwrócić uwagę na kraj pochodzenia sklepu – poza Polską ewentualny zwrot może być utrudniony.

Kupując w sieci, należy wyczulić się na próby wyłudzenia danych. Przy wypełnianiu formularzy wysyłkowych dobrze jest przyjrzeć się wszystkim rubrykom, czy każda informacja jest potrzebna do sfinalizowania transakcji. Kiedy jest taka opcja, warto korzystać z BLIK-a, bo wtedy sprzedawca nie otrzyma informacji o karcie płatniczej, a operacja będzie bardziej anonimowa. Lampka powinna się zaświecić, gdy oferujący zechce poznać numer dowodu osobistego, PESEL czy nawet datę urodzenia. Takie informacje mogą posłużyć do prób wyłudzenia pożyczki.

Zanim zaczniesz zakupy, sprawdź na jaki kredyt możesz sobie pozwolić. Skorzystaj z kalkulatora kredytowego >>

Jeśli wykonujemy wiele operacji w sieci i często komunikujemy się z obcymi przy różnych okazjach, ryzyko przejęcia danych się zwiększa. Czasem jest to niezależne od użytkownika, bo hakerzy korzystają z wycieków w popularnych mediach społecznościowych czy platformach zakupowych. Wtedy przydają się Alerty BIK. To usługa, która polega na natychmiastowym informowaniu klienta o każdej próbie uzyskania finansowania w instytucji współpracującej z BIK. To pozwala na szybką reakcję w razie nieuprawnionego działania. Dodatkową zaletą Alertów BIK jest wsparcie ekspertów na każdym etapie rozwiązywania sprawy. Usługa jest dostępna przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

Święto zakupów to motywacja dla oszustów, którzy szukają każdego błędu w systemie. Nie tylko strona z produktami może być fałszywa, ale i ta z wyborem metody płatności. Na etapie transakcji należy dokładnie sprawdzić adres www oraz zawartość strony i upewnić się o jej wiarygodności. Takie połączenia powinny być szyfrowane. Czasem mogą pojawić się także SMS-y od „kuriera” czy od „Paczkomatów” z wiadomością o konieczności dopłaty 1 zł do wysyłki, bo inaczej towar nie dojdzie. Jest tam zwykle podany link do strony internetowej. Wejście może grozić pobraniem złośliwego oprogramowania, które przyczyni się do wykradzenia danych. Warto regularnie zmieniać hasła i nie stosować jednego do wielu platform. Kombinacja nie powinna być zbyt oczywista np. związana z datą urodzenia czy imionami bliskich.

Przy zakupach pośpiech nie jest dobrym doradcą, nawet jeśli skłaniają do niego krzykliwe hasła czy liczniki. Każdy etap wyboru produktu i transakcji powinien być dobrze przemyślany, a w razie wątpliwości skonsultowany z bliskimi. To dotyczy szczególnie starszych osób, które nie zawsze potrafią ocenić wiarygodność wyświetlanych treści.

Dodano:
19 Lis 2020

0 Komentarze

Wpisz komentarz (od 5 do 5000 znaków)

Dziękujemy!

Twój komentarz został dodany. Po akceptacji, zostanie wyświetlony na stronie.

Podobne artykuły